"Kui vanasti said inimesed tänaval petta, siis nüüd internetis."

Joosep Kaasik, Põhja prefekt
Analüütik Palm: kasutada tuleks tuumaenergeetikat, kuid see vajab läbimõtlemist (0)
23. märts 2021
Scanpix

"Tuule- ja päikeseenergia näeb küll roheline välja, ent see on heitlik. Meil peavad olema rohelised baasvõimsused, sest tuult ja päikest kord on kord pole. Lahenduseks on tuumaenergeetika, mis vajab läbi mõtlemist," sõnas Luminori Eesti peaökonomist Tõnu Palm.

Palmi sõnul sekkusid koroonakriisi tekkimisel keskpangad kiiresti, mistõttu suurem kahju hoiti ära. „Näitkeks Eesti majanduslangus oli eelmisel aastal vaid 2,9 protsenti ning Euroalal oli 6,8 protsenti. Sel aastal prognoositakse Euroliidus 4 protsendist majanduskasvu. Tunneli otsas paistab roheline valgus,” ütles Palm, kelle hinnangul lõi koroonakriis võimaluse rohepöördeks.

Palm meenutas, et alates euroalaga liitumisest on Eesti majanduskasv olnud võrreldav Soomega, 4-5 protsenti aastas. “Me toodame rohkem kui tarbime, seega sõltume palju oma ekspordipartneritest Põhjamaades, aga ka Lätis ja Leedus,” osutas ta.

Võimalusi soodsalt raha laenata tuleks kasutada rohepöördeks

Palm rõhutas, et koroonaviirus tekitas majandusele probleeme, millega inimkond polnud seni kokku puutunud. “Kui käituda talupojamõistuse järgi, on see hea retsept, ent samuti tuleb kuulata teadlasi, kuidas viirusega võidelda. Targalt tuleb tegeleda investeeringute sihtimisel,” rõhutas ta.

Palm tõstatas küsimuse, mis üldse on rohepööre? Tema sõnul tähendab see kestlikku majandamist ning seda, et me anname loodusele tagasi sama palju, kui me võtame.

Palm osutas ka, et ehkki meil on võimalusi soodsalt raha laenata, siis tekib küsimus, kuhu me selle investeerime. “Meie ambitsioonikas eesmärk on, et kasvuhoonegaaside heide viia nulli aastaks 2050. See tähendab, et majandus oleks konkurentsivõimeline ja siin on vaja teadlaste abi, kuidas mitte loodust kahjustada,” rõhutas ta.

Põlevkivienergeetika pole jätkusuutlik, ent tuuleenergia on heitlik

Palm tõi välja, et “Eesti 2035” visioonis on noorte poolt väärtustatud elurikkus ja keskkonnahoid. “Noored julgevad mõelda, me peame neid kuulama, sest nemad maksavad meie võetud laenud tagasi,” ütles ta.

Palm hoiatas, et meie energeetika sõltub ikka liialt põlevkivist ning peame mõtlema, kuidas toota energiat säästlikult, kuidas loodusressursse optimeerida. “Töötame ühise eesmärgi nimel, et hoida keskkonda, sest meil on peale koroonakriisi ka kliimakriis,” hoiatas ta.

Palmi hinnangul on Eesti taastuvenergeetika osakaal küll suur, ent peaks kindlasti veelgi kasvama ning meie peaksime olema sellega teistele riikidele eeskujuks. Ta viitas Bill Gates`ile, kes on öelnud, et konkureerimisel rohelisemate toodete nimel oleme kõik ühes paadis ning peame võitlema kliimakriisiiga, mis ongi meie võimalus.

Seepärast peaksime Palmi sõnul ka Eestis arvestama sellega, et olukorras, kus Eesti energiasektor on saanud pihta ning heitmekvoodid tõusevad, siis põlevkivielekter pole enam jätkusuutlik.

“Tuule- ja päikeseenergia näeb küll roheline välja, ent see on heitlik. Meil peavad olema rohelised baasvõimsused, sest tuult ja päikest kord on kord pole. Lahenduseks on tuumaenergeetika, mis vajab läbi mõtlemist,” sõnas ta.

Palm osutas ka, et kui me ei suuda roheliselt energiat piisavalt toota, siis saame seda importida. Siiski tunnustas ta Eesti Energiat, kes toodab juba 40 protsenti energiast taastuvressursist.

Palm osutas, et kui me soovime heitmekvootide mahtu vähendada, siis esimene võimalus selleks oleks vähendada nõudlust. Ent – kas me tahame seda? Parem valik on tema hinnangul leida energiatõhusad võimalused: vesinik, päikesepatareid, tuulikud jne.

Seega ongi suurim väljakutse, kuidas elektrit toota roheallikatest, leida kõige puhtam lahendus. “Kui me teeme rohepöörde targalt, muudame planeedi paremaks. Riigid mõtlevad tarkade linnade peale, see on meie võimalus,” sõnas Luminori peaökonomist.  

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.