"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud.

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Tallinn liitub Euroopa rohelise linna kokkuleppega (0)
23. märts 2021
Albert Truuväärt

Tallinn otsustas liituda Euroopa rohelise linna kokkuleppega, millega liitunud linnade ühine eesmärk on muuta Euroopa linnad rohelisemaks, puhtamaks ja tervislikumaks elukeskkonnaks, toetades Euroopa rohelise kokkuleppe ja ÜRO kestliku arengu eesmärkide saavutamist.

Euroopa Komisjon kutsus mullu 22. oktoobril ellu linnadele mõeldud algatuse “Euroopa rohelise linna kokkulepe”,  toetades Euroopa rohelise kokkuleppe ja ÜRO kestliku arengu eesmärkide saavutamist ning 3. märtsiks oli Euroopa rohelise linna kokkuleppega liitunud 21 Euroopa linna, vahendab BNS.

Leppega ühinemisel kohustub Tallinna linn saavutama aastaks 2030 järgmised eesmärgid: linna õhukvaliteet on märkimisväärselt paranenud; linna veekogude vee kvaliteet ja veekasutuse tõhusus on paranenud; kasutusel on linna elurikkuse säilimist ja suurendamist toetavad abinõud, sealhulgas on suurenenud rohealade pindala ja kvaliteet, peatatud on linna ökosüsteemide hävinemine ja alanud on nende taastamine; ringmajanduse edendamisel on märkimisväärselt parandatud olmejäätmete käitlemist, vähendatud jäätmeteket ja prügilasse ladestamist ning märgatavalt on suurenenud taaskasutus, parandamine ja ringlussevõtt; müratase on märkimisväärselt vähenenud.

Euroopa rohelise linna kokkuleppega liitumiseks allkirjastab linnapea pärast volikogu otsuse vastuvõtmist poliitilise avalduse. Pärast liitumist seab Tallinn kahe aasta jooksul oma eesmärgid kokkuleppe viies valdkonnas ja määrab lähtetasemed, mis kajastavad iga valdkonna alguspunkti. Lähtetasemete fikseerimiseks tuleb ette näha vajalikud rahalised vahendid. Edusammudest antakse aru iga kolme aasta tagant elektroonilise aruandlussüsteemi kaudu.

Liitumine Euroopa rohelise linna kokkuleppega võimaldab Tallinna linnal osaleda Euroopa Liidu keskkonnapoliitika kujundamises ning koos sarnaselt mõtlevate linnade kogukonnaga juhtida üleminekut puhtamale ja tervislikumale Euroopale. Liitumisega suureneb Tallinna linna rahvusvaheline nähtavus kliima- ja keskkonnaalaste tegevuste tunnustamisel ning usaldusväärsus kohaliku kogukonna seas.

Lisaks saab Tallinna linn võimaluse jagada oma häid kogemusi ja tutvuda teiste linnade kogemustega. Kokkuleppega liitumise hetkel ei kaasne linnale täiendavaid rahalisi kohustusi, kuid lepingust tulenevate eesmärkide täitmisega võivad tulevikus kaasneda rahalised kulud. Euroopa rohelise linna kokkuleppe raames püstitatud Tallinna eesmärkide täitmist koordineerib Tallinna strateegiakeskuse strateegilise planeerimise teenistuse arengu- ja väliskoostöö osakonna rohepöörde kompetentsikeskus koostöös Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti ning strateegiakeskuse ettevõtlusteenistuse ringmajanduse osakonnaga.

 

SAMAL TEEMAL:

Tallinn edendab jätkusuutliku turismi arengut

Kõlvart: ELi toetused peaksid süsteemsemalt toetama linnade rohelist tulevikku

VIDEO! Tallinn muutub üha paremaks ja rohelisemaks elukeskkonnaks

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.