"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Tallinn osaleb Euroopa Liidu territoriaalse koostöö programmis (0)
23. märts 2021
Mats Õun

Tallinna linn osaleb Euroopa Liidu territoriaalse koostöö programmi URBACT III välisprojektis „Kestliku arengu eesmärkide elluviimine linnades – SDGs in cities“ ning nõustub projekti omafinantseerimisega 92 745 euro ulatuses ja sildfinantseerimisega 216 405 euro ulatuses.

Tallinna projekti kogumaksumus on 309 150 eurot, millest välistoetus on 216 405 eurot ehk 70 protsenti ja linna omafinantseering 92 745 eurot ehk 30 protsenti. Projekti hoidja on Tallinna strateegiakeskuse linna strateegilise planeerimise teenistuse välisprojektide kompetentsikeskus.

Projekti eesmärk on arendada Euroopa linnade suutlikkust ellu viia kestliku arengu eesmärke kohalikul tasandil kogemuste ja heade praktikate jagamise ning partnerlinnade tegevuskavade väljatöötamise kaudu.

Projekti tulemusena on linnal praktilised teadmised ja kogemused kestliku arengu eesmärkidest ning tegevuskava, kuidas neid läbimõeldult ja tõhusalt integreerida „Tallinn 2035” arengustrateegia rakenduskavasse ja loodavasse seiresüsteemi.

Projekti tulemusena omab linn juhtpartneri kogemust uudse Euroopa linnasid koondava strateegilise partnerluse juhtimisel ja elluviimisel. Projekti käigus on Tallinna arengustrateegiat ja rohepöörde alaseid tegevusi kestliku arengu võtmes tutvustatud kõrgel rahvusvahelisel tasemel.

Projektis osalevad 19 Euroopa linna: Tallinn juhtpartnerina Eestist, Braga Portugalist, Heraklion Kreekast, Veszprém Ungarist, Ozalj Horvaatiast, Klaipeda Leedust, Veliki Preslav Bulgaariast, Jihlava Tšehhist, Dzierżoniów Poolast, La Rochelle Prantsusmaalt, Mouscron Belgiast, Gävle Rootsist, Reggio Emilia Itaaliast, Glasgow Suurbritanniast, Schiedam Hollandist, Manresa Hispaaniast, Bratislava Slovakkiast, Solingen Saksamaalt ja Trim Iirimaalt.

Antud partnerlus on oluliselt suurem kui tavaliselt ning võrgustiku teema on tõstatatud URBACT programmi tasandil, see tähendab tegemist on strateegilise partnerluse võrgustikuga. Projekt tugineb ÜRO raamistikule Agenda 2030, milles on kokku lepitud 17 kestliku arengu eesmärki. Partnerlinnades on väljakutseks, et linnadel ei ole piisavalt teadmisi ja kogemusi, kuidas kestliku arengu eesmärke kohalikul tasandil ellu viia, kuidas leida terviklik lähenemisviis, mis ühendab majanduslikud, sotsiaalsed ja keskkondlikud aspektid üksteist täiendavalt ning saavutada tasakaal piiratud ökoloogiliste ressursside ja inimestele heaolu loomise vahel.

Igas partnerlinnas luuakse kohalik Urbact Local Group (URBACT) töörühm, mis koondab eksperte nii linnaorganisatsioonist kui väljastpoolt. Töörühmades analüüsitakse ja jagatakse projektis osalevate linnade kogemusi ja hea praktika näiteid kestliku arengu eesmärkide elluviimise kavandamisel ning koostatakse Tallinna tegevuskava kestliku arengu eesmärkide elluviimiseks linna tasandil, rakendades kaasavaid ja koosloome meetodeid.

Partnerlinnade vahel korraldatakse ühiseid seminare, antakse vastastikuseid eksperthinnanguid, osaletakse valdkondlikel rahvusvahelistel koolitustel ja konverentsidel näiteks ÜRO kliimamuutuse konverents COP26 ja teised. Tallinna linn koordineerib võrgustikuprojekti elluviimist koostöös partnerlinnade ja URBACT programmi kestliku arengu eksperdiga.

Projekti kogueelarve on enam kui 1,7 miljonit eurot ning Tallinna projekti eelarve on 309 150 eurot. Tallinna linna omafinantseering kaetakse linnaeelarves Tallinna strateegiakeskusele tööjõukuludeks ettenähtud vahendite arvelt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.