"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Värske uuring ei tuvastanud seost AstraZeneca vaktsiini ja veresoonte ummistumise vahel (0)
23. märts 2021
Ilja Matusihis

Esmaspäeval avaldatud uuringust selgus, et viimastel nädalatel palju kõhklusi tekitanud vaktsiin kaitseb koroonaviiruse raske põdemise eest sajaprotsendiliselt. Oxfordi ülikooli ja ravimifirma AstraZeneca loodud koroonavaktsiini ja haruldase veresoonte ummistumise vahel ei leitud seost.

Uuringus võeti vaatluse alla vaktsiini mõju 32 000 vabatahtlikule Ameerika Ühendriikidest, Tšiilist ja Peruust. Osalenutest 21 593 võeti lähema uurimise alla aju venoossete siinuste haruldase tromboosi (CVST) osas.

Vaktsiini mõjusid hindas sõltumatu ja eraldiseisev rühm, mis ei leidnud seost AstraZeneca vaktsiini ja CVST vahel. „Need on head uudised, kuna tundub, et vaktsiin toimib uues populatsioonis hästi,“ sõnas Reutersile Oxfordi vaktsiiniarendustiimi juht Andrew Pollard.

Uuringu tulemustest on teada andnud juba mitmed välismeedia väljaanded. Lisaks selgus uuringust, et AstraZeneca vaktsiin annab 79% kaitse koroonaviiruse põhjustatava haigestumise vastu. Raskete haigusjuhtude eest kaitseb vaktsiin sajaprotsendiliselt.

AstraZeneca koroonavaktsiini saanud isikute hulgas oli persoone igast vanuserühmast, kellede peal vaktsiin hästi toimis. Aasta algul oli veel ebaselge, kuidas AstraZeneca vaktsiin erinevas vanuses vaktsineeritavate osas mõjub.

Möödunud nädalate jooksul katkestasid mitmed Euroopa riigid AstraZeneca vaktsiiniga süstimise võimaliku tromboosiohu tõttu. Ka Soome Tervise ja Heaolu Instituudi (THL) otsuse kohaselt peatati praeguseks AstraZeneca vaktsiiniga süstimine. Ainuüksi Helsingi ja Uusimaa haiglapiirkonnas (HUS) tühistati alanud nädalaks 2000 vaksineerimist. HUS-i peaarst Markku Mäkijärvi ütles ajalehele Iltalehti, et AstraZeneca vaktiini teise süsti ootajatel ei pruugi muretseda. „Kui teise süsti saamine venib, ei põhjusta see mingit kahju – uurimuste kohaselt vaktsiini mõju vaid kasvab,“ kinnitas Mäkijärvi.

Allikas: Iltalehti

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.