"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Eesti toetab Valgevene inimõigusrikkumiste kogumist ja talletamist (0)
24. märts 2021
Albert Truuväärt

Eesti avaldab koos 18 riigiga toetust Valgevene inimõigusrikkumise kohta tõendite kogumise ja talletamise platvormile.

Täna tähistatakse rahvusvaheliselt õigust tõele inimõiguste rikkumise kohta ja ohvrite eneseväärikusele ning selle päeva puhul tegid Eesti, Austria, Belgia, Island, Kanada, Leedu, Läti, Madalmaad, Norra, Poola, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Soome, Šveits, Taani, Tšehhi, Ühendkuningriik ja Ameerika Ühendriigid ühisavalduse, milles väljendavad täielikku toetust platvormi International Accountability Platform for Belarus (IAPB) loomisele. See on rahvusvaheline ja sõltumatu platvorm 2020. aasta Valgevene presidendivalimiste ajal ja järel toimunud tõsiste inimõiguste rikkumiste kohta tõendite kogumiseks ja säilitamiseks.

Eesti toetab platvormi loomist 30 000 euroga. Välisminister Eva-Maria Liimetsa sõnul ei ole olukord Valgevenes paranenud. “Valgevene võimud ei ole võtnud kuulda rahvusvahelise üldsuse nõudmisi lõpetada vägivald riigis ning astuda dialoogi oma rahvaga. Jätkuvad tõsised inimõiguste rikkumised,” selgitas minister. “Eesti toetab IAPB loomist, sest kõik inimõiguste rikkujad tuleb võtta vastutusele – platvormi eesmärk on koguda ja talletada tõendeid kriminaaluurimisteks ja õigusemõistmisteks.”

International Accountability Platform for Belarus on loodud kooskõlas professor Wolfgang Benedeki OSCE Moskva mehhanismi raames koostatud Valgevene raportis antud soovitustega. Raporti üks soovitustest oli see, et kõikidele inimõiguste rikkumistele peab järgnema vastutus.

Platvorm on vabaühenduste rühma ühisettevõtmine, mille keskmes on vabaühendused Dignity (Kopenhaagen), Redress (London), Viasna (Minsk) ja Rahvusvaheline piinamise uurimise komitee (Minsk) ning neid toetavad riigid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Belarussist ei piisa
24. märts 2021 11:33
Kohene Kataloonia poliitvangide vabastamine Hispaania türmist ei piisa Belarussist. Elik jõuline nõue vabastada katalaanidest poliitvangid meite ühise Euroopa poolt ei ühtki poliitvangi Hispaania türmi.