"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Ekspert soovitab: milliseid turvariske peaks vältima distantsõppe ajal? (0)
24. märts 2021
Albert Truuväärt

Telia Eesti küberturbe valdkonna juht Aigar Käis jagab soovitusi, milliseid turvariske peaks kooliõpilased vältima koduse distantsõppe ajal.

Aigar Käisi sõnul on üks peamisi ohte see, kui õpilane käib oma online-identiteediga hoolimatult ringi.

„See tähendab, et erinevates e- ja digikeskkondades kasutatakse näiteks samu salasõnu või siis kergesti ära arvatavaid salasõnu, mis võimaldavad küberpättidel konto üle võtta.

Teine oht on vananenud või tarkvaraliselt uuendamata seadmed, millega käiakse internetis ning mis on haavatavad häkkerite rünnakutele

Kolmandana tooks välja erinevad õngitsuskampaaniad, mis on suunatud spetsiaalselt noorte vastu. Siin on kasulik meelde jätta, et tasuta asju pole olemas. Pidevalt on liikvel erinevad petuskeemid, kus pakutakse kingitusi, loosimisi või tasuta seadmeid, kui end kuhugi kirja panna või jagada näiteks Facebooki postitusi. Sellistesse pakkumistesse peaks suhtuma umbusklikult,” loetles Käis.

Mida saavad noored ise ära teha, et internetis veedetud aeg oleks võimalikult turvaline?

  • Ära kasuta lihtsaid salasõnu ning ära jaga oma salasõnu kellegagi;
  • Kasuta oma kontode kaitseks mitmeastmelist (2FA/MFA) kinnitamist
  • Kodune info jääb koju. Ära anna seda välja võõrastele ei tänaval ega internetis
  • Tasuta asju pole olemas. Suhtu tasuta pakkumistesse, loosimistesse ja kingitustesse umbusklikult
  • Uuenda oma seadmed ja hoia nende tarkvara ajakohasena. Puhasta need kõigist oma andmetest enne seadme taaskasutusse andmist
  • Vaata üle oma sotsiaalmeedia privaatsussätted ehk kes ja millise iseloomuga infot tohiksid sinu kohta teised inimesed näha
  • Kasuta usaldusväärseid seadmeid ja internetiühendust oma informatsioonile ligipääsuks
  • Võimalusel kasuta salasõnade haldusvahendit nagu Lastpass, Lockwise, 1password, Keepass jt
  • Kasuta legaalset ja usaldusväärsest allikast saadud tarkvara.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.