"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Euroopa Komisjon võttis vastu laste õiguste kaitse strateegia (0)
24. märts 2021
Euroopa Komisjon

Euroopa Komisjon võttis kolmapäeval vastu EL-i esimese laste õiguste strateegia ning ettepaneku luua Euroopa lastegarantii vaesuse või sotsiaalse tõrjutuse ohus olevate laste võimaluste parandamiseks.

Mõlema algatuse ettevalmistamisel küsis komisjon koostöös maailma suuremate lapse õiguste organisatsioonidega arvamust rohkem kui 10 000 lapselt.

Õigusküsimuste volinik Didier Reynders tõdes, et iga kolmas laps on ELis kogenud mingit sorti diferentseeritud kohtlemist. “Lapsed vajaksid lisaabi väga paljudes valdkondades, nagu digitehnoloogia või sotsiaal-majandusliku toe ebavõrdne kättesaadavus või kaitse perevägivalla eest. Täna esitletava uue strateegia abil kavatseme seda abi anda,” ütles Reynders.

Komisjon teeb ettepaneku kaasata lapsi nii Euroopa tulevikku, kliimapakti kui ka rohelepet puudutavatesse aruteludesse ning leiab, et liikmesriigid peaksid samuti võimaldama laste osalemist ühiskonnaelus.

Komisjon soovib luua Euroopa lastegarantii, et võidelda laste vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse vastu. Samuti tegeleb komisjon näiteks laste vaimset tervist puudutavate küsimustega ja ning aitab kaasa sellele, et EL-i koolides pakutaks tervislikku ja kestlikku toitu. Samuti kavatseb ta töötada välja kogu EL-i hõlmavad alushariduse ja lapsehoiu standardid ja luua kaasava ja kvaliteetse haridussüsteemi.

Komisjon esitab õigusakti ettepaneku, et võidelda soolise ja perevägivalla vastu. Liikmesriike kutsutakse üles looma ja tugevdama lastekaitsesüsteeme, võitlema koolivägivallaga ning keelama igasuguse kehalise karistamise.

2019. aastal elas ligi 18 miljonit last ehk 22,2 protsenti lastest EL-is vaesuse või sotsiaalse tõrjutuse ohus olevates leibkondades. Ebasoodsad olud kanduvad edasi põlvest põlve ja sellel on lastele tugev ja pikaajaline mõju. Euroopa lastegarantii eesmärk on see muster kaotada.

EL-i strateegia rakendamist jälgitakse EL-i ja liikmesriikide tasandil ning komisjon annab edusammudest aru iga-aastasel lapse õiguste Euroopa foorumil. Strateegia hindamisel 2024. aasta lõpus osalevad ka lapsed.

Paketi ettevalmistamises osalenud enam kui 10 000 lapse sõnul on nii EL-is kui ka mujal endiselt lapsi, kes kannatavad enda või oma vanemate päritolu, staatuse, soo või seksuaalse sättumuse tõttu sotsiaal-majandusliku tõrjutuse ja diskrimineerimise all. Laste arvamust ei võeta alati kuulda ja nende seisukohti ei pruugita alati neid puudutavates küsimustes arvesse võtta. Neid probleeme on süvendanud COVID-19 pandeemia. Olukorra parandamiseks on komisjon koostanud järgmiseks neljaks aastaks üldstrateegia, mille eesmärk on suurendada laste õiguste kaitset kogu EL-is.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.