"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Härma: olukord on halb, vastutus lasub inimestel (0)
24. märts 2021
Mats Õun

“Olukord on jätkuvalt halb ja nakatumisnumbrid väga kõrged. Põhja regioonis ja Harjumaal on Terviseameti poolt inimeste teavitamine osaliselt peatunud. Kui olete nakatunud, siis teavitage koheselt ise lähikontaktseid ja võtke ühendust perearstiga,” sõnas Terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma. 

Kõige kõrgema haigestumisega piirkond on endiselt Tallinn ning selle lähiümbrus. Ligi kolmveerand kõigist nakatumistest on tulnud Harjumaale ning Tallinnasse. “Tallinnas elavatel inimestel on kõrgem risk haigestuda kui mujal Eestis. Olge ettevaatlikud kodus, ühistranspordis ja poodides,” soovitas Härma.

Terviseameti teavitustöö on Põhja regioonis ja Harjumaal hetkel osaliselt peatanud. Seetõttu paneb Härma südamele, et inimesed ei jääks ootama käitumisjuhendeid, mida ei pruugigi tulla, vaid teavitaksid nakatudes ise koheselt lähikontaktseid. Nakatumise korral tuleb võtta ühendust perearstiga. Abi saab ka infoliinilt 1247, mille kaudu on võimalik end ka vajadusel testimisele kirja panna.

Kõige rohkem saadakse nakkust pereliikmetelt

Seoses inimeste liikumise vähenemisega on nakatumine liikunud eelkõige perekondadesse. 42% kõikidest nakatumistest toimusid perekonnaringis, 28% nakatumiskohtadest on teadmata ja 15% leidis aset tööl. Kasvanud on nii tööealiste elanike nakatumine töökohtades kui ka töökohtadega seotud kollete arv.

Härma sõnul annab peamiselt kodudes nakatumine märku, et nakatumine võib hakata lähiajal langema, sest kodus nakatudes ollakse enamasti juba lähikontaktsed ning sel juhul ei vii inimesed haigust kodust välja.

Endiselt nakatutakse aga ka erakohtumistel, huviringides, trennis või spordivõistlustel, mis näitab Härma sõnul, et kõik inimesed ei ole veel taandanud oma tegevusi hädavajalikule.

“Välismaalt tulnud nakatumiste arv on tõusnud, sest ka reisimine on kasvanud. Egiptusest tuuakse sisse Briti tüve. UK mutatsioon moodustab praegu 71% kõikidest uutest nakatumistest Eestis,” ütles Härma.

Eelkõige tuuakse viirust kaasa puhkusreisidelt. Kasvanud on nii reisimine Egiptusesse, Hispaaniasse kui eksootilisematesse riikidesse nagu Tansaania või Araabia Ühendemiraadid. Suur osa sissetoodud UK tüve mutatsioonidest on seotud Egiptuse ja Hispaania reisidega.

Tänaseks on sekveneeritud 2044 proovi, millest 640 on olnud UK tüvega ning 19 Lõuna-Aafrika Vabariigi. 83% kõigist mutatsioonidest on tuvastatud Eestis kohaliku levikuga.

Kasvab noorte haigestumine

Härma sõnul lisandus täna haiglatesse rekordarv ehk 100 uut patsienti. Suure koormusega on Põhja-Eesti haiglad, kust täna viiakse olukorra leevendamiseks haigeid Lõuna regiooni haiglatesse. Kõiki abivajajaid enam haiglasse vastu ei võeta, kiirabi langetab igapäevaselt otsuseid, keda jätta koduravile.

Haiglaravi vajavate inimeste seas on langustrendis vanemaealiste ehk 80+ vanusegrupi nakatumine, kuid keskmine surmaga lõppenud inimeste vanus on langenud 78 eluaasta peale.

Haiglaravi vajadus kasvab 30-59-aastaste inimeste seas. “Näeme, et covid ei ohusta ainult vanemaealisi. Arstid täheldavad järjest enam läbipõdemisjärgseid tüsistusi ja kroonilisi vaevusi ka nooremaealiste seas,” lisas Härma.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

riiklikud struktuurid ja riigi raha
27. märts 2021 08:24
Konkreetselt Wuhani viirus tariti Eestisse täpsemalt Saaremaale riigi struktuuride ja riigi rahaga. Ei olnud tegu mingite juhuslike metsameeste ettevõtmisega igati teadlik ja eesmärgipärane tegevus. Ilmselt momendil inimesed ise soodustavad viiruse levikut kuid riiklik ülevaade ja teat suunamine õigetesse raamidesse siiski olemas. Kui õige ja edukas võib vaielda kuid olemas on kogemused loevad.
turismindus
25. märts 2021 08:57
Mingid tüübid tarisid Lombardia Saaremaale elik Võrkpall on Võrratu ja tagajärg? Saaks aga reisima ikkagi katkuaeg Aafrikka ja tagasi kuidas viirus Eestisse saab teab keegi? Ja tegelased muudkui reisivad ja reisivad edendavad turismindust saaks veel Afgaani kitsekarjuste manu eri korralik vuuk lausa tosin tšurbanni.
Kord majja ja jobud minema
25. märts 2021 07:51
Olukord on halb ja vastutavad inimesed nii või. Ilmselt Riik on siis kuskil põõsas ja turist töllerdab ringi ja keegi lihtsalt peidus nii või. Kord majja ja kohene meditsiinipersonali sanitarid õed arstid mopp koos jõulise rahalise toetusega. Või siis teised toimetama ja ei mingit põõsasse pugemist elik las vastutavad inimesed.
Vaatleja
26. märts 2021 09:52
Ega riik pole viirust siia vedanud vaid ikka inimesed nagu annavad seda ka teineteisele edasi. Nii, et jutt jumala õige: vastutavad ikka inimesed, seda enam, et ka riik pole muud kui ikka jälle need samad inimesed, kuna jumala- nagu ka taevariiki meil veel pole ning vaevalt kunagi tulebki!