"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Minister Sutt: Balti riikidest võiks saada andmemajanduses liidrid (0)
24. märts 2021
Mats Õun

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt kõneles täna Baltikumi andmehalduse teemalisel konverentsil reaalajamajandusest ning kuidas Balti riigid võiksid tõusta andmemajanduses esikohale.

„Suur hulk andmevahetusest toimub tänapäeval inimeste vahel, kas paberkandjal või PDF dokumentide kaudu. Samas oleks meil võimalik juba täna muuta andmevahetus täiesti digitaalseks ja masinate vaheliseks. See säästaks meie majandusele hinnanguliselt üle 200 miljoni euro ja üle 14 miljoni töötunni aastas. Selleks, et me saaksime liidriteks andmemajanduses, peame me olema julgemad ja seadma kõrgeid ambitsioone nii avalikus kui ka erasektoris,“ rõhutas Sutt enda avakõnes.

Andmete jagamine ja vaba liikumine oli tähelepanu all Eesti 2017. aasta Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal, mil võeti vastu ka Tallinna deklaratsioon. Ministri hinnangul viis see meid küll ühtsele digitaalsele väravale ja piiriülesele andmevahetusele lähemale, kuid ses vallas tuleks tegutseda senisest enam ja kiiremini.

„Reaalajamajandusele üleminekuks on kõige olulisem leppida kokku ühtsetes põhimõtetes: saada andmed vabalt ja reaalajas andmebaaside vahel ja piiriüleselt liikuma ning saavutama digiriikide sujuva koostöö kogu Baltikumis,“ rääkis Sutt. Eesti, Leedu ja Läti on koos Põhjamaadega juba esimesed ühised sammud reaalajamajanduse lahenduste rakendamise suunas astunud, nt elektrooniline autentimine, digitaalne allkirjastamine, e-arved ja maanteetranspordi digitaalne dokumendivahetusplatvorm.

Ministri sõnul on digipöörde juures kõige olulisemad koostöö ja mõtteviisi muutus. „Võti on avaliku sektori koostöös ning piiriüleste avalike ja erasektori digiteenuste koostalitlusvõimelises edendamises. Täna on võimalik välismaal äri ajada, kuid kui avalik sektor juhatab digitaalsete lünkade kaotamisega teed, saavutame ühised eesmärgid ning integreeritud andmemajanduse palju kiiremini,“ selgitas Sutt. Tema hinnangul tuleb hoogustada ka ettevõtete ja valitsuste mõtteviisi muutusi andmepõhise majanduse suunas. „Piirkonna majanduskasvu ja tootlikkuse edendamiseks on see hädavajalik!“

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.