"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Boris Johnson hoiatas Euroopa Liitu mitte keelama koroonavaktsiinide eksportimist Suurbritanniasse (0)
25. märts 2021
Scanpix

Boris Johnson hoiatas Euroopa Liitu mitte keelama koroonavaktsiinide eksportimist Suurbritanniasseärast seda kui Brüssel volitas ametnikke keelama vaktsiinisaadetisi riikidesse, kus elanike vaktsineerimise määr on kõrgem, sõnas Briti peaminister, et Euroopa jääks vaktsiinide eksporti Suurbritanniasse keelustades kaotajaks.

Euroopa Liit on varemalt öelnud, et alates 30. jaanuarist on Suurbritanniasse eksporditud üle kümne miljoni vaktsiinidoosi ning enne seda veel rohkem, kuid vastu ei ole saadud midagi, hoolimata asjaolust, et kaks Suurbritannias AstraZeneca vaktsiini tootvat tehast peaksid lepingu järgi saatma oma toodangut Euroopa Liitu.

Suurbritanniat ähvardatakse ekspordikeeluga

ELi ametnikud tõid välja, et Suurbritannia ei ekspordi vaktsiini, kuna Euroopa Komisjon kehtestas uued ekspordikontrollid, mis võivad keelustada vaktsiinide ekspordi Suurbritanniasse.

Ma ei usu, et vaktsiinide või nende koostisosade blokeerimine oleks mõistlik ning arvan, et selliste keeldude pikaajaline kahju võib olla väga ulatuslik,” ütles peaminister pärast ELi teadet. „Panen südamele igaühele, kes kaalub tarneahelate blokeerimist või katkestamist, et ettevõtted võivad pärast selliseid toiminguid teha järeldusi, kas on mõistlik tulevikus investeerida riikidesse, kus kehtestatakse meelevaldsed keelud.“

Küsimusele, kas ta välistab ekspordikeelu kehtestamise korral vastumeetmete kasutuselevõtu, vastas Johnson: „Meie prioriteet on jätkata Briti elanike vaktsineerimist. Teeme selleks kõik, mis meie võimuses.“

Suurbritannia valitsus ja Euroopa Komisjon ütlesid kolmapäevaõhtuses ühisavalduses, et kompromissi üle peetavad läbirääkimised käivad ning et töötatakse „win-win“ lahenduse nimel, et suurendada vaktsiinide tarnimist. Siiski oli selge, et lahendusest on asi veel kaugel.

Euroopa Komisjon tugevdas koroonavaktsiinide ekspordi läbipaistvuse ja lubade andmise mehhanismi

Kolmapäeval kehtestas Euroopa Komisjon vastastikkuse ja proportsionaalsuse põhimõtted, mida tuleb võtta uute kriteeriumidena arvesse enne Covid-19 vaktsiinide ekspordilubade andmist. Uue määrusega tehakse olemasolevas mehhanismis kaks muudatust. Esiteks peaksid liikmesriigid ja komisjon lisaks sellele, et nad võtavad arvesse kavandatud ekspordi mõju ELi ja vaktsiinitootjate vahel sõlmitud eelostulepingute täitmisele, võtma arvesse ka vastastikkust (kas sihtriik piirab vaktsiinide või nende toorainete eksporti kas seaduse alusel või muul viisil) ning proportsionaalsust (kas epidemioloogiline olukord, vaktsineeritute hulk ja vaktsiinide kättesaadavus on sihtriigis parem või halvem kui ELis).

Suurbritannia ei blokeeri vaktsiinide eksportimist, kuid valitsus sõlmis AstraZenecaga lepingu, mis kohustab ettevõtet tarnima Oxfordis ja Staffordshire’is toodetud vaktsiine esmalt Suurbritanniasse.

Lisaks on Inglismaa vastuolus ka ELi vaktsineerimise ulatuse uute kriteeriumidega, mille kohaselt peaks 100 elaniku kohta tegema 45 süsti, võrreldes 27 liikmesriigis tehtud keskmiselt 13 süstiga 100 inimese kohta. Varem arvestati määruses ainult seda, kas tarnija täitis ELiga sõlmitud lepingut.

Diplomaatilist kriisi üritatakse vältida

Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis ütles, et tegutsemine on hädavajalik, et „tagada Euroopa Liidu liikmesriikide elanikkonna vaktsineerimine”. „Euroopa Liit seisab endiselt väga tõsise epidemioloogilise olukorra ees ja jätkab eksporti iseäranis riikidesse, mille olukord on meie omast vähem tõsine või kelle vaktsineerimise ulatus on meie omast arenenum,“ sõnas Dombrovskis. „Meie ekspordilubade andmise mehhanism ei ole seotud ühegi konkreetse riigiga. Kuid on selge, et peame tagama oma elanikkonna vaktsineerimise. Oleme teatud mõttes maha jäänud. Hoolimata asjaolust, et Euroopa Liit on üks pandeemia ülemaailmsetest levialadest, on EL ühtlasi ka suurim vaktsiinide eksportija.“

Dombrovskis lisas: „Alates ekspordi läbipaistvuse ja lubade andmise mehhanismi kasutuselevõtust jaanuaris on EList Suurbritanniasse eksporditud umbes 10 miljonit doosi ning Suurbritanniast ELi null doosi. Seega, kui me arutame vastastikuse solidaarsuse ja globaalse vastutuse üle, on selge, et peame vaatlema ka neid vastastikkuse ja proportsionaalsuse aspekte.“

Määruses märgitakse, et EL-i tootjad „on eksportinud suures koguses ekspordiloa määruses hõlmatud kaupu teatavatesse riikidesse, kus puudub tootmisvõimsus, kuid mille vaktsineerimise määr on kõrgem kui Euroopa Liidus või mille praegune epidemioloogiline olukord on vähem tõsine kui ELis. „Eksport nendesse riikidesse võib seega ohustada tarneid ELi siseselt. Liikmesriigid peaksid sellega seoses keelduma ekspordilubadest,“ lisas Dombrovskis.

Euroopa Liit on kannatanud AstraZeneca vaktsiini suure tarnepuuduse all Belgias asuva tehase tootmisprobleemide tõttu pärast seda, kui ettevõte keeldus Ühendkuningriigis valmistatud dooside ümbersuunamisest.

Euroopa Liit ähvardab blokeerida AstraZeneca Hollandi tehases valmistatud määratlemata arvu dooside ekspordi Suurbritanniasse. Suurbritannia ametnikud on alates esmaspäevast selles küsimuses läbirääkimisi pidanud.

Suurbritannia ja ELi ühisavalduses öeldi: „Me kõik seisame silmitsi sama pandeemiaga, mille kolmas laine muudab ELi ja Inglismaa koostöö veelgi olulisemaks. Oleme arutanud, mida veel saaks teha, tagamaks vastastikuselt kasulikud suhted Inglismaa ja Euroopa Liidu vahel Covid-19 osas.“

Euroopa Liidu riigid saavad oodatust palju vähem vaktsiine

The Guardian avaldas esmaspäeval, et Suurbritannia vaktsineerimisprogramm lükkub kahe kuu võrra edasi, kui Inglismaale eksporditavad vaktsiindoosid blokeeritakse täielikult. ELi ametnikud ütlesid, et ekspordiotsused tehakse iga juhtumi puhul eraldi. „See ei tähenda ekspordikeeldu,“ rõhutas ELi ametnik.

Euroopa Liidu 27 riigipead ja valitsusjuhid arutavad neljapäeval toimuval tippkohtumisel ekspordimehhanismi muutmist. Mitmed ELi pealinnad on väljendanud muret ettepaneku pärast, mida Brüsseli esindajatele enne avaldamist üksikasjalikult ei tutvustatud. „Loodetavasti seda varianti ei rakendata, sest see võib olla kaotus ja me tahaksime juba enne teada saada, millised oleksid tagajärjed,” sõnas üks skeptilisi liikmesriike esindav diplomaat. „Oleme kõhkleval seisukohal.“

Hoolimata teiste seas Iirimaa, Hollandi ja Belgia murest on määruse tagasivõtmiseks vähe väljavaateid. See nõuaks liikmesriikide häälteenamust.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles, et Euroopa Liit kui vaktsiinide ülemaailmne tootja on väljastanud alates jaanuari lõpust 33 riigile 43 miljonit vaktsiinidoosi, kuid vaktsiinide ekspordi keelustamist on vaja oma varude kaitseks. „Ajal, mil meie liikmesriigid seisavad silmitsi pandeemia kolmanda lainega ja mitte iga ettevõte ei täida oma lepingut, on EL ainus oluline tootja, kes jätkab vaktsiinide eksporti kümnetesse riikidesse,“ sõnas Leyen. „Kuid see peaks olema vastastikune.“

Euroopa Liit on seni keelanud ainult ühe eksporditaotluse, AstraZeneca 250 000 doosi sisaldava saadetise Itaaliast Austraaliasse. Peamised ekspordi sihtkohad on Suurbritannia (ligikaudu 10,9 miljonit doosi), Kanada (6,6 miljonit doosi), Jaapan (5,4 miljonit doosi), Mehhiko (4,4 miljonit doosi), Saudi Araabia (1,5 miljonit doosi), Singapur (1,5 miljonit doosi), Tšiili (1,5 miljonit doosi), Hongkong (1,3 miljonit doosi), Korea (1 miljon doosi) ja Austraalia (1 miljon doosi).

Euroopa Liit on laiendanud ekspordiloa ulatuslikkust ka kõikides naaberriikides, sealhulgas neis, millega on tihedad kaubandussuhted nagu Norra ja Šveits.

Allikas: The Guardian

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.