"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Maa-amet teeb ettevalmistusi kevadiseks aeropildistamiseks (0)
25. märts 2021
Dmitri Povilaitis

Maa-amet katab kevadel aerofotodega Lihula-Vändra-Põltsamaa-Kallaste joonest riigi lõunapiirini jääva ala koos Saaremaa, Muhumaa, Ruhnu ja Kihnuga.

Läänepoolne ala pildistatakse enne puude lehtimist ja idapoolne lehes puudega. Samuti pildistatakse linnu ja asulaid. Pildistamise jaoks markeeritakse maastik valgete kileruutudega.

Enne lende alustavad maa-ameti töötajad nimetatud aladel maastikupunktide markeerimisega, markeeringuks on valged kileruudud, mis paigaldatakse maastikule ja on varustatud sildiga “Aeropildistuse maamärk”. Markeeringuid on ligi 600.

Kileruutudest markeeringud pannakse ka Tallinna, Tartu, Pärnu, Kohtla-Järve, Jõhvi, Narva, Rakvere linnadesse ja nende lähiümbrusesse. Markeeringud jäävad mõõdistuslendudel pildile ning neid kasutatakse aerofotode plaaniliseks ja kõrguslikuks sidumiseks maapinnaga.

“Püüame markeeringud paigaldada maastikule kohtadesse, kus need ei tohiks maaomanike tegevust häirida,” märkis maa-ameti fotogramm-meetria osakonna nõunik Peep Krusberg. “Ühtlasi palume markeeringuid mitte puutuda ega rikkuda,” ütles ta. Krusberg lisas, et maa-amet korjab paigaldatud markeeringud maastikult pärast aeropildistamise hooaja lõppemist.

Aeromõõdistuslendudega kogutakse riigile olulisi andmeid, mis võimaldavad ajakohastada Eesti topograafilisi kaarte ning ruumiandmete registrites ja kaarditeenustes sisalduvat teavet. Tänavusel aeropildistamise hooajal toodetud ortofotod jõuavad maa-ameti geoportaali alates sügisest vastavalt projektide valmimisele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

enn
25. märts 2021 11:07
Kas nüüd pildistatakse iga aasta ja siis jagatakse see privaatne info kõikidele susserdistele nagu metsaärikad laiali? eesti riiki pole enam kodanikele, vaid ärastajatele mõeldud...