"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Uuring: viiruse mõju lähedalt nägemine soodustab vaktsineerimist (0)
25. märts 2021
Ilja Matusihis

Koroonaviirusega otseselt või lähedalt kokku puutunud inimesed on suurema tõenäosusega valmis end vaktsineerima, selgus rahvusvahelise uuringufirma NielsenIQ veebruaris kolmes Balti riigis tehtud uuringust.

Uuringust selgub, et mida lähedasem on olnud inimese kokkupuude viirusega, seda enam on inimene huvitatud vaktsineerimisest ja seda vähem on ta vaktsiinide suhtes skeptiline, teatas uuringufirma esindaja neljapäeval.

Juhtudel, kui COVID-19 on esinenud perekonnas või sõprade ja naabrite seas, sooviks vaktsineerida vastavalt 58 ja 56 protsenti uuringus osalejatest. Inimeste seas, kes ei teadnud tegelikke juhtumeid, ütles vaid 42 protsenti, et on nõus end laskma vaktsineerida.

Uuringufirma hinnangul on huvitav fakt, et vaktsiini ootavad ainult 40 protsenti viiruse läbipõdenud inimestest. NielsenIQ Baltics Eesti ärijuhi Erlend Villemsi sõnul ei tohiks see aga üllatav olla, kuna neil inimestel on tõenäoliselt organismis piisavalt antikehi.

“Kuna haiglates on palju koroonapatsiente, võistleme ajaga. Viiruse mõju lähedalt nägemine toimib vaktsineerimist soodustava tegurina, kuid kulud on tohutud. Räägime elanike tervise ja elu ohustamisest, lisaks on võimalik tervishoiusüsteemi läbipõlemine ja majanduslikud väljakutsed, mida põhjustavad tõsised piirangud tegevusele ja elule. Siiski on mitmeid elanikkonnarühmi, kes vajavad erilist tähelepanu, kuna nad on vaktsineerimiste suhtes kõige skeptilisemad,” rääkis Erlend Villems.

Uuringu tulemused näitavad, et 52 protsenti Eesti elanikest on vaktsineerimiseks valmis, neist 30 protsenti ütles end olevat kindlasti valmis. Samal ajal ei soovi vaktsineerimist 31 protsenti vastanutest, kelle seast 17 protsenti on kindlalt otsustanud, et ei kavatse seda teha. 17 protsenti on veel neid, kes ikka kahtlevad.

Tallinnas, kus pandeemia on kõige rohkem halba teinud, elab kõige rohkem vaktsineerimist toetavaid elanikke: veebruaris oli 53 protsenti pealinna elanikest kindlalt otsustanud vaktsineerida kohe, kui selleks võimalus avaneb. Teistes linnades oli nõus 51 protsenti ja maapiirkondades 50 protsenti.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.