"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud.

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
VIDEO JA GALERII! Tallinn mälestas küüditatuid (0)
25. märts 2021
Ilja Matusihis

Täna, 25. märtsil möödub 72 aastat märtsiküüditamisest. Kõikide küüditamisel hukkunute ja kannatanute mälestuseks asetasid Tallinna linna poolt Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaalile pärja linnavolikogu esimees Tiit Terik ja abilinnapea Aivar Riisalu.

Eesti kommunismiohvrite memoriaalis Maarjamäel toimus märtsiküüditamise mälestustseremoonia.

Vaata galeriid (30)

“Mõistus tõrgub ette kujutamast olukorda, et keset ööd äratatakse sind üles, pisut aega jääb kohvri pakkimiseks ning seejärel algab sõit selle varanatukesega tuhandete kilomeetrite taha. Mis “süü” oli vanuritel või väikelastel? Inimesi, kes on pidanud ise neid koledusi taluma, jääb järjest vähemaks. Seetõttu peame tegema kõik selleks, et need sündmused ei korduks ning meeles pidama ja näitama, et me ei ole unustanud,” ütles linnavolikogu esimees Tiit Terik.

1949. aasta märtsis toimunud massiküüditamine oli suurima ohvrite arvuga kommunistliku terrori akt Eestis. Siberisse sundasumisele viidi ligi 21 000 inimest. Küüditatute hulgas olid peamiselt naised ja lapsed. Tallinnast küüditati kokku 921 inimest, kellest kaks kolmandikku olid naised ja umbes veerand alaealised.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

meenutaja
27. märts 2021 11:44
1949. aasta küüditamine viidi läbi eelkõige denatsifitseerimise käigus, mille kohta ütlevad rahvusvahelised juudi organisatsioonid, et see viidi võrreldes Läänega väga pehmelt läbi. Küüditamine võttis ka metsavendadelt toetuse ja võimaldas hakata looma kolhoose ehk kibutseid. EW ajal tegutsenud riigimõisad jätkasid niigi tegevust sovhooside nimetuse all. Nõukogude võim Venemaal oli kehtestatud London City ja selle filiaali Wall Streeti poolt. https://www.voltairenet.org/IMG/pdf/Sutton_Wall_Street_and_the_bolshevik_revolution-5.pdf Alates aastast 2007 on 25. märts rahvusvahelise orjuse ja transatlantilise orjakaubanduse ohvrite mälestuspäev.
Jalta kokkulepe
26. märts 2021 06:52
Seltskonnale peale II ilmasõja lõppu oli Eesti metsades tuhandeid relvis mehi ja oodati dessanti Valget Laeva. Aastaid oodati kuid mingit dessanti ei tulnud Kokkulepe on Kokkulepe elik Deal is the Deal. Teadmiseks USA-l oli ja muide ka on tänini igati arvestatav laevastik ja võimekus dessantide korraldamises kogemused nii Atlandi kui Vaikse Ookeani vetes. Märtsis 1949. ootamisega metsades saadi tegelt ühele poole.
valge laev
26. märts 2021 19:44
http://kultuur.elu.ee/ke528_reeturlik_kokkulepe.htm Liitlaste salakokkulepped.
juuni
25. märts 2021 22:15
100 000 eestimaalase jaoks on kalendris kõrvuti kaks sarnase tähendusega kuupäeva. 13. ja 14. juuni. 13. juunil tähistame "sajandi süngemat orast" . Võib lisada ka 1942. aasta 12. juuni, mil SS - Reichsführer Himmler kinnitas rassiliselt sobivate eestlaste - lätlaste saksastamise otsuse 25 aasta jooksul ja mittesobivate küüditamise Peipsi taha. https://epl.delfi.ee/artikkel/92948555/30-aastat-hiljem-sunduurnikud-voivad-saada-kodukaotuse-eest-valuraha
temaatik
25. märts 2021 14:57
http://kultuur.elu.ee/ke539_Kotsinev.htm Sõda punakõntsaga kestab. http://kultuur.elu.ee/ke535_toimetajaveerg.htm Põle põrgus, küüditaja!