"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
VIDEO! Tülikatele lindudele tuleks enne pesitsemist piirid selgeks teha (0)
25. märts 2021

Igakevadisele hädale - linnas pesitsevatele kajakatele, varestele ja teistele linnalindudele tuleks juba praegu mõelda. Pesitsemise ajal on juba keelatud linde häirida, kuid enne seda saab nii mõndagi nende tülikate naabritega ette võtta.

Just praegu on õige aeg, et mitte öelda viimane aeg vaadata üle oma elukoha ümbrus selle pilguga, milliseid looduslikke naabreid te endale soovite. Pesitsusajal on keelatud linde häirida, seega tuleb neile enne selgeks teha, kuhu pole mõtet pesa tegema hakata.

“Linnas tuleb kõige rohkem kaebusi ikka vareste ja kajakate kohta,” väitis Tallinna Keskkonna- ja kommunaalameti looduskaitse juhtivspetsialist Meelis Uustal, “Kajakate puhul ongi praegu just kõige õigem hetk minna maja katusele ja vaadata, kas kajakas ei ole sinna uuesti pesa teinud. Ja kui on pesaalge seal näha või eelmise aasta pesad, siis tasub need kindlasti sealt katuselt ära korjata.”

Riigi Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi rääkis veel mõnest võimalusest tülikatest lindudest vabaneda:
“Näiteks ventilatsioonikorstnate lähiümbruses või antennirajatiste juures veidi varjus ja mitte väga tuulistes kohtades saab kas ajutiselt või alaliselt kasutada tõkkena tamiili, traati või kaitsevõrku.”

Linn on tõmbekeskuseks mitte üksnes inimestele, vaid ka lindudele loomadele, seepärast püüavad linna heakorrasätted ka lindude niiöelda “ülerahvastatust” vältida. Selleks on ka lihtsaid nippe – prügi peab olema kaetud ja raskesti ligipääsetav ja linde ei tohi avalikus ruumis sööta. Selle viimasega tuleb näiteks Mupol kõige enam rinda pista.

“Kõige levinum probleem on ikkagi lindude ja nende toitmisega. Põhimõtteliselt igas üheksakordses või viiekordses majas on vähemalt üks lindude toitja ja enamusega oleme me paari aasta jooksul suutnud rääkida. Paljudega oleme jõudnud positiivsele tulemusele ja nad on toitmise lõpetanud, kuid usun, et vähemalt paar aastat on veel vaja tööd teha,” kõneles Munitsipaalpolitsei Ameti Lasnamäe tugipunkti peainspektor Šahrijar Abdullajev

Eriti hoolas tuleb olla nahkhiirtega, sest kõik Eesti käsitiivalised on kaitse all. Nahkhiirte leiust tasub kõnelda Keskkonnaametile. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.