"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud.

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Boris Johnson: põhjus, miks meil on vaktsiiniedu, on kapitalism, ahnus, mu sõbrad (0)
26. märts 2021
Scanpix

Küllap mäletavad paljud Michael Douglase kehastatud finantshai Gordon Gekko mantrat „Ahnus on hea“ 1987. aasta kultusfilmist „Wall Street“. Nüüd on Suurbritannia peaminister Boris Johnson vihatud Gekko sõnu korranud – neid kohemaid ka kahetsedes.

„Põhjus, miks meil on vaktsiiniedu, on kapitalism, ahnus, mu sõbrad,“ kõlas Briti peaministri suust. See pidi tähendama, et Suurbritannia koroonaviirusevastase vaktsineerimisprogrammi edu taga seisavad kapitalism ja ahnus.

Üks valitsuse allikas ütles, et peaminister viitas kasumimotiivile, mis paneb ettevõtteid uusi tooteid arendama. Tõepoolest, peamine põhjus, miks ravimigigandid nagu AstraZeneca ja Pfizer on uute koroonavaktsiinide väljatöötamisel nii edukad, pole kahtlemata asjaolu, et need toredad inimesed inimkonnast nii väga hooliksid. Ei, ravimitootjad tahavad teenida kasumit. Võimalusel hiigelsuurt, sealjuures. Selleta poleks valminud nii mõnesidki innovatiivseid ravimeid. Ja mitte ainult medikamente. Juba Ameerika päritolu lambipirnide leiutaja Thomas Edison olevat sularaha armastanud.

Briti Tööpartei mõistis seda varem. Näiteks tunnistati, et üks peamisi põhjusi, miks Nõukogude Liidu majandus kokku kukkus, oli üksikisiku rahaliste stiimulite puudumine. Samuti möönis partei, et kapitalism on miljoneid ja miljoneid vaesusest päästnud, alustades nimelt Suurbritanniast. Tööstusrevolutsioon tegi mõned üksikud väga rikkaks, kuid tõstis ka riigi kõige vaesemate elatustaset ning sellega seoses ka nende eluiga.

Kapitalism võib olla vastik idee, kuid see töötab. Kas Tööparteri seda enam tunnistada julgeb? Nemad tunduvat halvustavat inimesi, kes raha teenida tahavad. Ambitsioonide saavutamiseks jääb väga vähe aega.

Ometi toob nimelt see ühiskonnale progressi. Partei, kes sellest aru ei saa, ei võida vaba demokraatia tingimustes valimisi. Kasumi ärakeelamine on otsekui inimloomuse keelamine. Kuid samas pole ahnus iseenesest kuigi mõistlik. Osa kasumist tuleks ühiskonda tagasi panustada tööstusinvesteeringute, tervishoiu ning hariduse raames. Seda ei tundu „Boris and the Tories“ mõistvat. Nemad vihkavad raha kulutamist – vähemast enne koroonapandeemiat. See andis neile õppetunni.

Suurbritannias tundub olevat kaks parteid – üks, kellele meeldib ahnus, ja teine, kes seda jälestab. Mõistlik seisukoht on loomulikult kuskil nende kahe vahel – sotsiaalne turg. Teine Gordon Gekko suurepärane tsitaat kõlas „Lõuna on vaid nõrkadele.“ Sellega Boris Johnson tõenäoliselt siiski ei nõustu.

Allikas: The Sun

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tundub britid saavad hakkama
28. märts 2021 13:07
Tundub nood paduimperialistid saavad hakkama põhiline piir pidama elik piirivalve laevastik Kanalisse ja meredele ja kui vaja ka ookeani kõik saast siis mandrile. Las prantsmannid hoolitsevad oma arrabite ja neegermeeste eest ikka eest ja takka kitse ja lammast. Vaid edu Borisile ja Pritile.
kuidas keegi
27. märts 2021 11:54
Eks praegu medtööstusel äri muidugi õitseb. Teiste valdkondade ettevõtted lõpetavad tihti aga pankrotiga.
imperialistid
26. märts 2021 14:14
Briti imperialistid üldse tasemel kõnepruugiga mitte pelgalt tubli Boris. Winstoni sentents Venemaa Baltimere sadamad tuleb meelde eestlastele. Vägagi selge ja konkreetne värk paigas. Kuid kas Labour elik tavaline pakkide kontor inglise laste pilastamisega ikka parem? Edu Borisele ja Pritile.