"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Esimese haiguspäeva hüvitis aitab töökohal nakatumist vähendada (0)
26. märts 2021
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

"Meil on päris palju majanduslikus raskuses olevaid inimesi, kes tõesti loevad iga eurot oma rahakotist ja seepärast on algatus väga tänuväärne," kommenteeris perearst Le Vallikivi linna otsust kompenseerida nakatunute esimene haiguspäev.

Mullusest värbamisagentuuri Brandem uuringust selgus, et suisa 55% inimestest on käinud haigena tööl ning enamasti teevad seda just kõhnema rahakotiga inimesed, kes kardavad haiguslehte võttes töötasus kaotada. Brandemi tegevjuhi Marie Evart tõi välja, et kõige rohkem käivadki haigena tööl oma palgaga kehvasti toime tulevad inimesed, sest riik ei kompenseeri haiguspäevade tõttu saamata jäänud palka. “Keegi ju ei taha tegelikult haigena tööl käia, see on paljude inimeste jaoks sundseis,” märkis Evart. “Valdavalt on aga inimesed haigena tööl siiski puhtalt isiklikel majanduslikel põhjustel.”

Evart märkis, et esimese haiguspäeva hüvitamine vähendab tõepoolest haigena tööl käivate inimeste arvu.. “Viimastel aastatel on haigena tööl käivate inimeste arv järjepidevalt vähenenud just selle tõttu, et järjest enam tööandjaid hüvitab töötajatele esimeste haiguspäevade eest töötasu,” lausus ta.

Pigem lase test teha

Nüüd on ka linn tulnud inimestele appi, makstes 25. märtsist 30 eurot esimese haiguspäeva toetust, et nad nakatudes sissetulekus ei kaotaks ja samas ka teisi ei nakataks. Taotleda saab toetust tagasiulatuvalt 15. aprillist. “Inimesed, kellel on sümptomid, võivad arvestada, et nad peaksid koju jääma kohe,” lausus linnapea Mihhail Kõlvart. “Linn pakub täiendavat tuge selleks, et inimesi motiveerida koju jääma, aga loomulikult on see mõeldud eelkõige inimestele, kelle sissetulek on väiksem. Otsustasime, et see toetus kehtib kõigile soovijatele ning iga inimene otsustab, kas ta vajab seda või mitte.”

“Meil on päris palju majanduslikus raskuses olevaid inimesi, kes tõesti loevad iga eurot oma rahakotist ja seepärast on algatus väga tänuväärne,” kommenteeris otsust perearst Le Vallikivi. “Eriti mõjutab see neid inimesi, kes kipuvad tihti haigeks jääma.”

“Loodetavasti aitab linnavalitsuse uus otsus neid inimesi nii, et nad otsustavad perearstikeskusesse pöörduda ja testima minna ka väheste sümptomite korral,” lisas perearst Karmen Joller, kelle sõnul tervitatav, et linnavalitsus soovib nakkuse levikut pidurdada.

Doktor Eero Merilind lisas, et hüvitis on abiks just kõige haavatavamale sihtgrupile. “Selge see, et suurema palgaga inimetel on ka võimalused suuremad kui neil, kes ei saa tööd kodust teha või kaotavad haiguse tõttu sissetuleku,” lausus ta.

Suurim probleem ongi viiruse levik peredes ja töökohtades, sest inimesed käivad sümptomitega tööl. “On tõsi, et paljud inimesed ei julge haiguslehte vormistada, sest kardavad kaotada sissetulekut või et tööandja seda ei aktsepteeri,” lausus linnapea Mihhail Kõlvart.

Kõik ei saa kodus töötada

Lasnamäe linnaosavanema Vladimir Sveti sõnul on Tallinna suurimas linnaosas päris palju inimesi, kes ei saa teha kaugtööd. “Tööstuses, tootmises ja laos töötavad inimesed ei saa kodus töötada,” märkis ta. “Tahame teha kõik, et nende inimeste jaoks oleks haiguslehele või eneseisolatsiooni jäämine võimalikult lihtne, et raha ei mängiks niivõrd olulist rolli nagu ta praegu mängib. Haigushüvitise tagamine esimesest päevast soodustaks seda, et sümptomitega inimesed ja lähikontaktsed jätavad tööle minemata ja võtavad haiguslehe, vähendades sellega haiguse levikut töökohal.”

Linnapea pöördus ettepanekuga maksta kinni või toetada esimese haiguslehe päeva ka valitsuse poole. “Me ei ole saanud ametlikku vastust, aga aeg lendab ja olukord halveneb, sellepärast otsustasime, et pakume seda meedet ise,” sõnas ta.

Toetuse peab kinnitama veel ka volikogu. “Loodame, et praeguses operatiivses olukorras ei teki pikka arutelu ja linnavolikogu selle ka kinnitab,” ütles linnapea.

Koroona tõttu kehtestatud haiguslehtede hüvitamise korra järgi on töötaja omavastutus esimene haiguspäev, tööandja maksab hüvitist teisest viienda päevani ning haigekassa maksab hüvitist alates kuuendast päevast. Hüvitise määr on 70% inimese eelmise aasta töötasu päevamäärast.

Keskmiselt taotlevad tallinlased ühes kuus 25 000 töövõimetuslehte. See tähendab, et ühes kuus võib toetusmeetme hind kujuneda kuni 750 000 euro suuruseks.

Esialgse plaani järgi on esimese haiguspäeva eest kavas tallinlastele toetust maksta aprilli lõpuni, vajadusel meedet pikendatakse.

 Kuidas esimese haiguspäeva hüvitist taotleda?

*Toetuse saamiseks peab inimene olema registreeritud Tallinna elanikuks.

*Haigestumise peab töötaja pöörduma esmalt perearsti poole, kes avab haiguslehe. Tööandja esitab haigekassale vajalikud andmed ning kinnitab haiguslehe.

*Seejärel peaks töötaja esitama ise avalduse Tallinna e-teenuste lehel. Toetust saab hakata ka tagantjärele taotlema 15. aprillist e-taotluskeskkonnas või linnaosavalitsuse teenindussaalis.

*Süsteem kontrollib taotleja elukoha andmeid rahvastikuregistrist ning töövõimetuslehe andmeid haigekassa infosüsteemist ning seejärel teeb linn inimesele väljamakse.

Haigena käib tööl üle poole Eesti inimestest

*Värbamisagentuuri Brandem 2020. aastal läbi viidud uuringust selgus, et 55% inimestest käis haigena füüsiliselt töö juures.

*Suur on haigena tööl käijate arv just kaubanduse ja toitlustuses, kus kaugtööd teha ei saa, kuid samas on ka teiste inimeste nakatamise oht suurem.

*Uuringust selgus, et mida madalam on töötasu, seda suurem on tõenäosus, et inimene haigena tööle läheb. Töötajatest, kelle brutotöötasu täiskoormuse korral oli alla 1000 euro, käis haigena tööl 61%. Üle 2000 eurose brutopalgaga töötajatest käis viimase aasta jooksul haigena tööl 41%.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kuidas keegi
26. märts 2021 20:32
https://www.err.ee/1608156961/polluaas-haiguspaevade-huvitamine-esimesest-paevast-ei-oleks-moistlik