"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Järgmisel nädalal jõuab Eestisse rekordkogus vaktsiini (0)
26. märts 2021
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

Tuleval nädalal jõuab Eestisse 64 130 koroonavaktsiini doosi, mis on kõige suurem kogus alates vaktsiinitarnete algusest, kirjutab Postimees.

Järgmisel nädalal on oodata riiki 44 240 vaktsiinidoosi AstraZenecat ning 19 890 doosi Pfizeri vaktsiini. Üle 30 000 doosi laekus Eestisse ka sel nädalal. Esmaspäeval saabus riiki 19 890 doosi Pfizer/BioNTech koroonavaktsiini. Neljapäeval pidi saabuma 10 800 doosi Moderna vaktsiini, mis jõudis Eestisse aga reedel. Lisaks peaks reede õhtul saabuma veel 4800 doosi AstraZenecat.

Vaktsineerijad tellivad nüüd terviseametilt vaktsiinikogused ja lepivad inimestega kokku vaktsineerimise ajad. “Meie soov on, et Eestisse saabunud vaktsiinid saaksid vaktsineerijatele välja jagatud ja kasutusse võimalikult kiirelt,” lausus sotsiaalministeeriumi pressinõunik Eva Lehtla.

Vaktsineerimised toimuvad põhiosas nädala teises pooles, sest uus vaktsiinikogus saabub reeglina esmaspäeva pärastlõunal ja jõuab vaktsineerijateni teisipäeval ja kolmapäeval. “Seega planeeritaksegi nende doosidega vaktsineerimist alates kolmapäevast või neljapäevast,” selgitas Lehtla.

Sel nädalavahetusel oodatakse vaktsineerima üle 70-aastaseid riskirühma kuuluvaid inimesi Narvas, Sillamäel ja Narva-Jõesuus. Narva haigla planeerib nädalavahetusel vaktsineerida kuni 800 inimest, Narva Perearstikeskus 400 inimest, Sillamäe Kajaka Arstiabikeskus 100 ja Tervisekeskus Corrigo koostöös Sillamäe perearstidega 400.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik (KE) selgitas, et tarned peaksidki edaspidi üha suurenema, sest kõik vaktsiinitootjad on lubanud teises kvartalis tarneid tõsta. “Kevade teine pool tuleb juba helgem ja ilusam. Peame kõik andma selleks oma panuse. Kui kutsutakse vaktsineerima, siis minge kindlasti,” lausus Kiik.

Ministri sõnul on praegu riigi eesmärk riskirühmade ja eakate vaktsineerimine. “Praegu ei ole lihtsalt vaktsiine piisavalt, et nooremaid vaktsineerida. Oleme vaktsineerinud haavatavamaid inimesi, mis on kajastanud ka haiglaravis. Fookuse panek eakatele on olnud ainuõige valik,” lausus Kiik.

Ligi 30 protsenti üle 70-aastastest on koroonaviiruse vastu vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud. Eestis on koroonaviiruse vastu vaktsineerimisi tehtud 185 910 inimesele, kaks doosi on saanud 59 695 inimest.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles neljapäeval, et farmaatsiahiid AstraZeneca peab enne eksportimist järele jõudma oma lubatud vaktsiinitarnetele Euroopa Liitu.

“Ma arvan, et on selge, et kõigepealt peab ettevõte järele jõudma Euroopa liikmesriikidega sõlmitud lepingute täitmisele ja alles siis saab see uuesti tegeleda vaktsiinide eksportimisega,” ütles Von der Leyen.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron võrdles kolmapäeval Euroopa vaktsineerimistempot aeglase kiirendusega diiselmootoriga. “Me oleme maha jäänud. Oleme natuke nagu diiselmootor, mis kiirendab aeglaselt, kuid peab kaua vastu,” ütles Macron Kreeka telekanalile antud usutluses. “Me ei olnud piisavalt kiired ega piisavalt tugevad. Olgu see meile õppetunniks.”

Euroopa Komisjoni hinnangul peaksid vaktsiinitarned teises kvartalis kolme- kuni neljakordselt kasvama. Aprillist lisandub ka Jansseni vaktsiin, millele Eesti on teinud eellepingu raames tellimuse dooside saamiseks 300 000 inimesele.

Peaminister Kaja Kallase sõnul on tervisekriisist väljumisel võtmetähtsusega vaktsineerimine. “See on meie prioriteet. Selleks vajame kiiremini rohkem vaktsiinitarneid, ravimitootjad peavad oma kohustusi täitma,” ütles Kallas.

Kallas kinnitas, et Eesti on valmis tõstma vaktsineerimistempot kohe, kui vaktsiinidooside kogused suurenevad. “Samas on mul hea meel, et Eesti kuulub vaktsineerimistempolt Euroopa Liidu esikolmikusse. Selle eest avaldan tänu kõigile meie perearstidele ja tervishoiutöötajatele, kes vaktsineerimist edukalt läbi viivad,” märkis ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.