"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Svet saates "Siin Tallinn": telefonid olid punased, inimesed tahtsid registreerida vaktsineerimisele (0)
26. märts 2021
Ilja Matusihis

 "Eestis on väga erinevaid inimesi: kellele meeldib vaktsineerida ning kellele meeldib autoga keset teed seista," ütles Lasnamäe linnaosa vanem Vladimir Svet massvaktsineerimise ja selle vastu protesteerinud meeleavaldajate kohta.

 

Eelmisel nädalavahetusel said Lasnamäel 2000 inimest vaktsiini. “Siin Tallinn” stuudios kommenteerisid ettevõtmist Lasnamäe linnaosa vanem Vladimir Svet ning erakliiniku Medicum juht Tõnis Allik.

“Loodetavasti ei olnud selline massivaktsineerimine ühekordne ettevõtmine,” ütles Allik. Tema sõnul oli see pigem peaproov järgmisteks suuremateks üritusteks ning kohe, kui saabub piisav kogus vaktsiini, läheb massvaktsineerimine lahti. 

Ühe päevaga registreeriti 2000 vaktsineeritavat

Linnaosavanem Svet ütles, et Eestis on väga erinevaid inimesi: kellele meeldib vaktsineerida ning kellele meeldib autoga keset teed seista.

“Siin oli oluline, et andsime infot kohe ja kõikidest kanalitest, mõlemas keeles ning väga oluline oli ka see, et andsime inimestele võimaluse registreeruda mitte ainult digiregistratuuri kaudu, vaid ka telefoni teel,” selgitas ta. “Telefonid olid punased ning nii registreeriti ühe päevaga 2000 vaktsineeritavat.” 

Alliku sõnul arvestuslikult ühe süsti tegemiseks mõeldud 3,5 minutit, aga võis juhtuda, et tehti ka süst ühe minutiga, sest paralleelselt töötas viis vaktsineerivat õde. “Nii oli päeva võimsus umbes 700 doosi, esimesel päeval ületasime seda mahtu ning pühapäeval, teisel päeval, jäime natuke alla, ning väike osa jäi veel esmaspäevaks,” ütles ta.

Allik kinnitas, et sellised üritused on vajalikud, et olla valmis olukorraks, mil Tallinnas tuleb teha 5000 vaktsineerimist päevas. “Siis tuleb seda teha veidi teistmoodi ning arvestada, et Medicumi tavapärased ruumid ei sobi selleks, aga õnneks Tallinna linn juba mõtleb selle peale,” täpsustas ta.

Alliku sõnul on ka perearstide töö väga oluline ning vaktsineerimine ei ole ainult “sutsu” tegemine, vaid perearstide puhul on suureks rolliks ikkagi aktiivne kutsumine ning eelnev aktiivne nõustamine.

Svet selgitas, et möödunud nädalavahetusel kutsuti vaktsineerima inimesi vanuses 70+ ning neile manustati Pfizeri vaktsiini.

“Seetõttu oli oluline, et jõuame nende inimesteni läbi nende jaoks kõige olulisema kanali — nende lähedaste kaudu,” ütles ta. “Ma olen Tõnisega (Allik — toim) nõus, et see oli väga hea peaproov ning ma võin öelda, et Tallinn, linnavalitsuse struktuurid, selles tegutsevad haiglad ja erahaiglad on valmis massvaktsineerimiseks, kui vaktsiin tõesti ühel hetkel saabub.”

Dr Google on Eesti elanike seas jätkuvalt väga populaarne

Sveti sõnul on Lasnamäe suur ja lai ning kindlasti leidub seal inimesi, kes ei tule vaktsineerima, sest ootavad näiteks mõnda muud vaktsiini või lähevad vaktsineerima, kui Jupiter on õiges asendis. “Ma arvan, et enamik inimesi on tegelikult täiesti ratsionaalsed, hoolivad endast ning tahavad näha oma lapselapsi või külastada vanaema või vanaisa — kui selleks on vaja teha see süst, siis ma arvan, et seda tehakse,” kirjeldas ta.

Svet soovitas lugeda vähem Facebooki ning tutvuda teadlaste ja arstide seisukohtadega ja selle tulemusena rahulikult mõelda. “Kui on võimalik ning tervis lubab, siis minna vaktsineerima,” soovitas Svet. 

Allik täpsustas, et dr Google on Eesti elanike seas jätkuvalt väga populaarne, aga kõik inimesed, kes vaktsineerima tulid, jäid väga rahule ning soovisid vaktsiini. Tema sõnul töötas väga hästi ka era- ja riiklik partnerlus. “Adrenaliin oli kõrgel nii meil, kui ma usun ka Lasnamäe linnaosavalitsusel. Lõime selle ürituse tarbeks spetsiaalse IT-lahenduse ning alati võib ka tehnika alt vedada,” täpsustas Allik. 

Linnaosavanem sõnas, et Lasnamäe nakatumiste ja haigestumiste olukord ei ole viimase kümne päeva jooksul oluliselt muutunud ning tsiteeris minister Kiike: me oleme stabiliseerunud, aga halval tasemel.

“Pandeemia ei ole veel läbi, meil tuleb pingutada edasi. Ma arvan, et me peame otsima endas jõudu, et rääkida nende inimestega, kes ei räägi praegu meiega sama keelt ning ma ei räägi vene keelest, vaid inimestest, kes ei tunnista pandeemiat ning ei arva, et piirangud on vajalikud. Peame kuulama nende hirme ja seisukohti,” ütles Svet ja avaldas, et pandeemia saab lõppkokkuvõttes läbi ning meie peame jätkama ühe rahvana. 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.