"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Urmas Mardi: kortermajas tuleb loobuda tegevusest, mis teisi häirib (0)
26. märts 2021
Mats Õun

Tantsusammud ja vali muusika, aknal suitsetamine ja rõdul grillimine on vaid mõned näited, mis kortermajja tüli toovad. „Igasugusest sellisest tegevusest, mis teisi elanikke häirib, tuleb kortermajas loobuda,“ ütles Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige ja õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

Mardi sõnul reguleerivad lisaks seadustele meie kõigi käitumist ka ühiselt kokku lepitud normid ja hea tava. „Ühe inimese vabadus midagi teha ei tohi hakata piirama kellegi teise vabadust ja ära tee teistele seda, mida ei taha ise taluda, nii lihtne see ongi,“ toob Mardi välja ammutuntud põhitõed. „Kui kortermajas on kokku lepitud käitumisnormides, siis mõistlik inimene peab sellest kinni. Ühiselu sujumisel on üksikisikul väga suur vastutus. Ka ilma politseipatrulli ja pideva kontrollita,“ märgib ta.

Mardi sõnul on koroonapandeemia paraku toonud välja palju murekohti, kus just see omaenda vastutus inimestel meelest ära läheb. „Käiakse haigena majas ringi, võõrustatatakse külalisi või minnakse naabritele külla, ei kanta trepikojas maski – aga need on just kohad, kus inimene ise saab haigust levimast takistada.“

Spordisaalide sulgemine on toonud ka tülisid kortermajas sportimise teemal. „Kuigi olukord on erandlik, tuleb meeles pidada, et korteri näol on tegemist siiski elamiseks mõeldud eluruumiga ning päris nii kõiki võimalusi kasutada ei saa, nagu spordiklubis.“ Kui tegevus naabreid siiski häirib ja sellesuunalisi märkusi on juba tehtud mitmeid, tuleb Mardi sõnul tegevus viivitamatult lõpetada. „Tuleb lihtsalt naabritega suhelda, kompromisse otsida. Paljud keerulised, aega ja raha nõudvad kohtuasjad kortermajas elamise teemal jääks olemata, kui naabrid omavahel asjad selgeks räägiks.”

TAUST: Eesti Korteriühistute Liit asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti. EKÜL kuulub Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse ning juhib samuti üleminekuriikide toetamiseks ellukutsutud erakorralist töörühma.

Alates 2016. aastast on EKÜL ÜRO elamumajanduse harta keskus, mille põhitegevuseks on eluasemevaldkonna toetamine riikides, kus elamureformid veel ettevalmistamisel.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

naaber
27. märts 2021 13:21
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/92920295/terror-kortermajas-lily-ahvardas-kuradi-vardjatest-naabrid-polema-panna
käru
27. märts 2021 10:59
http://ekspress.delfi.ee/news/paevauudised/mida-teha-kui-naaber-karu-keerab?id=71901649
omanik
27. märts 2021 10:23
https://volinik.ee/wp-content/uploads/2021/02/IseOled-Kodu.pdf https://tervis.postimees.ee/7084807/tai-direktor-suitsetamine-kortermajade-rodudel-ja-akendel-on-lahiriikides-selgelt-reguleeritud
talumiskohustus
26. märts 2021 21:56
https://www.juristaitab.ee/forum/viewtopic.php?t=7066 https://kodustiil.elu24.ee/4252059/seadus-kohustab-suurt-osa-naabrite-ebameeldivast-kaitumisest-lihtsalt-taluma http://media.voog.com/0000/0036/5677/files/M%C3%BCrah%C3%A4iring_%20juhis.pdf