"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Eksperdid arutavad seksuaalse enesemääramise eapiiri tõstmist (0)
29. märts 2021
Mats Õun

"Eapiiri muutmisele peab eelnema arutelu, mis kaasab erinevaid osapooli nagu arstid, psühholoogid, ülikoolid, Tervise Arengu Instituut, noorte esindusorganisatsioonid, politsei, prokuratuur, kohtud, advokatuur ja teised," ütles justiitsminister Maris Lauri.

Lauri kohtub esmaspäeval naistearstide, psühholoogide ning ohvriabi esindajatega, et rääkida seksuaalse enesemääramise eapiiri teemal.

Praegu seaduse järgi 14 eluaasta juures oleva seksuaalse enesemääramise eapiiri tõstmine tõusis päevakorda märtsi keskel, kui sai avalikuks, et Nõmme Kalju endine vutitreener asus intiimsuhtesse oma 14-aastase õpilasega.

23. märtsil videosilla teel kohtunud justiitsminister Maris Lauri, sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo, siseminister Kristian Jaani ning haridus- ja teadusminister Liina Kersna tegid ühiselt ettepaneku tõsta seksuaalse enesemääramise eapiiri Eestis.

“Kohtumisel otsustati, et justiitsministeerium alustab seaduseelnõu ettevalmistamist sihiga saada see valmis aprilli lõpuks. Eapiiri muutmisele peab eelnema arutelu, mis kaasab erinevaid osapooli nagu arstid, psühholoogid, ülikoolid, Tervise Arengu Instituut, noorte esindusorganisatsioonid, politsei, prokuratuur, kohtud, advokatuur ja teised,” ütles justiitsminister Maris Lauri toona.

Üheks arutamist vajavaks küsimuseks on, kas tõsta eapiiri seniselt 14 eluaastalt 15 või 16 eluaasta peale. 2015. aastal läbi viidud laste ja noorte seksuaalse väärkohtlemise uuringust selgus, et esimese vahekorra ajal on nii tüdrukute kui poiste keskmine vanus olnud 15,4 aastat. Eesti naaberriikides on seksuaalse enesemääramise eapiir teatavasti kõrgem, mistõttu tuleks vaadata ka nende riikide praktikat. Näiteks Soomes, Lätis, Leedus on eapiir 16 aastat, Rootsis ja Taanis 15 aastat.

“Teiseks läbimõtlemist vajavaks küsimuseks on see, milline vanusevahemik on sobiv ja mõistlik lugeda noorte omavaheliseks normaalseks seksuaalsuhtluseks. Seda põhjusel, et suurem osa seksuaalsuhteid sellises vanuses noorte vahel leiab aset eakaaslaste või väikese vanusevahega noorte vahel ning on vabatahtlikud. Suurema vanusevahega juhtumid on harvemad,” selgitas Lauri.

2015. aasta laste ja noorte seksuaalse väärkohtlemise leviku uuringu järgi oli endast vähemalt viis aastat vanema inimesega 14-aastaselt või nooremana olnud vabatahtlikus seksuaalvahekorras neli protsenti noortest.

Eapiiri tõstmise korral on vajalik lisaks otsustada ka seda, kas sel juhul tuleb muuta teisi alaealisi puudutavaid vanusega seotud sätteid, eelkõige praegu kehtivat võimalust teatud juhtudel 15-aastaselt abielluda. Väärib märkimist, et näiteks on süüvõime iga praegu 14 aastat.

“Oluline on rõhutada ka seda, et kui seksuaalsuhe ei toimu vastastikusel nõusolekul, on igal juhul tegemist kuriteoga, sõltumata sellest, kas tegemist on noorte omavahelise suhte või suurema vanusevahega,” lisas Lauri.

2020. aastal läbi viidud uuringu järgi on ohvri keskmine vanus esimese või ebameeldivaima seksuaalvägivalla juhtumi ajal olnud 15,7 aastat. Kui last on seksuaalselt väärkoheldud, saab abi või nõu küsida Lasteabi telefoninumbril 116 111 ning ohvriabi kriisitelefonil 116 006 anonüümselt või pöörduda politsei poole numbril 112.

 

SAMAL TEEMAL:

Ministrid tegid ettepaneku seksuaalse enesemääramise eapiiri tõsta
Õiguskomisjoni juhi sõnul on ühiskond eapiiri tõstmiseks küps, Isamaa esindaja hinnangul pole kõik alaealised lapsed
Seksuaaltervise Liit toetab seksuaalse enesemääratlemise ea tõstmist
Rohelised edastasid riigikogule 5030 allkirjaga lastekaitse petitsiooni
Lauri: seksuaalsuhete eapiiri määrab ühiskondlik moraal
Naistearst: mitte ükski laps ei oota oma 14. sünnipäevale “kommionu”, seksuaalsuhete vanusepiiri tuleks tõsta

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tähelepanek
29. märts 2021 18:44
Religioonide puhul on seksuaaliga rohkem 10. aasta piires kui 15. aasta piires.