"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
JUHTKIRI: Haige koht on kodus (0)
29. märts 2021

Nii kodu- kui ka välismaiste tööjõuvärbamisfirmade kriisieelsed uuringud aladest, kus kõige enam haigena tööl käiakse, pakuvad mõtlema panevaid andmeid.

Kõige enam ilmuvad tõbisena ametisse need, kes seal paljude inimestega läbi käivad, ja tegelikult päris kindlasti peaksid koju jääma. Näiteks müügitegelased, transpordi- ja logistikatöötajad ning ehituses ja kinnisvara valdkonnas tegutsejad.

Ühest CVKeskuse uuringust selgus, et kuigi haigena tööl käimist tuleb aasta-aastalt vähem ette, on kahes valdkonnas see kriisieelsel ajal hoopis kasvanud. Üks on toitlustus, kus umbes 90% töötajatest on vähemalt korra tõbisena tööl käinud. Mitte miski ei pane uskuma, et perioodil 2020-21 oli või on see teisiti kui 2018-19. Teine valdkond on juhtivtöötajad, kuid nemad ei toimeta vähemalt teiste inimeste toidu kallal.

Muidugi käiakse tööl augu tõttu rahakotis, mille jätab haigena kodus püsimine. Ennekõike viitab sellele toitlustuse “tõbiste töökangelaste” suur hulk, sest seal ei ole palgad kuigi suured. Omaette teema on siinjuures veel kriisi eel kui pärmi peal kohunud platvormitöötajate hulgad. Sotsiaalses osas on nad kõige kaitsetumad. Teatavasti ei ole platvormid tööandjad. Nii võib vaid mõistatada, kui paljud näiteks kulleritest koos viirusega ringi kimavad, sest haigena oldud päevade miinus tuleb täielikult omast taskust.

Riik ei vastanud Tallinna ettepanekule maksta haigushüvitist alates esimest haiguspäevast. Seega otsustas linnavalitsus, et Tallinn hakkab ise oma elanikele esimest haiguspäeva hüvitama, et nakkustunnustega inimesed püsiksid kodus. Esimese haiguspäeva hüvitamine hakkab kehtima juba neljapäevast. Avaldusi hüvitamiseks saab hakata esitama 15. aprillist, kui linnal valmib vastav rakendus. Esimese haiguspäeva eest maksab Tallinn oma elanikele toetust 30 eurot.

Tagantjärele tarkus on teatavasti täppisteadus. Aga võib-olla oleksime oma viirusekriisiga praegu paremas seisus, kui juba sügisel oleks valitsuse tasemel otsustatud, et ka see üks päev vähemalt mingis osas kogu Eestis kompenseeritakse. Juba septembris ütles terviseameti juhi kohuseid täitnud Mari-Anne Härma, et nakatumise taga on haigena tööl käijad. Jaanuarist on varasema kolme päeva asemel töötaja omavastutus esimene haiguspäev. Tööandja maksab hüvitist teisest viiendani ning haigekassa alates kuuendast päevast: hüvitise määr on sel juhul ka mitte enam kui 70%.

Tõsi, kriisis tuldi seega inimestele vastu. Aga nagu paljutki kriisiaja juhtimises, iseloomustas sedagi ütlus, et liiga hilja ja liiga vähe. Juba jaanuarist võinuks kogu riigis ka see esimene päev kaetud olla. Tallinn püüab nüüd päästa, mis võimalik, ehkki tegemist on puhtakujulise möödalasuga Toompeal. Kõigil omavalitsustel aga vaevalt et taoliseks sammuks raha jätkub.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.