"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Mari-Anne Härma: nakatumiskordaja on langenud, kuid haiglaravil on rekordiliselt 725 patsienti (0)
29. märts 2021
Mats Õun

“Nakatumisnumbrid on püsinud stabiilsel tasemel mitu nädalat, nüüd näeme esimesi langusmärke. Naktumiskordaja on langenud 0,9 peale ja kui see jääb samaks, siis oleme mai alguseks samal haigestumise tasemel kui jõulude ajal. Haigla koormuse langemisest on veel vara rääkida,” ütles Terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma.

Viimase ööpäevaga tuli juurde 584 positiivset koroonaviiruse testi tulemust. Nakatumiskordaja R on langenud 0,9 peale. Kui see jääb samaks, siis oleme Härma sõnul mai alguseks samal haigestumise tasemel kui jõulude ajal ning näeme mais 500-600 nakatumisega päevasid.

“Ootuste järgi võiksime näha, et R langeb veelgi allapoole, mis viiks kiiremini väiksemate numbrite juurde. See, et nakatumised on koondunud peredesse ja suurenenud on selgelt piiritletud töökolded, on värk sellest, et epideemiline levik hakkab end vaikselt kokku pakkima,” sõnas Härma.

“Sinna on veel mõni aeg minna, aga esimesed märgid näitavad, et suureneb kollete arv ja haigestumine läheb perekondadesse, kus inimesed on juba isolatsioonis, mis tähendab, et sealt ta väga palju edasi ei lähe,” lisas ta.

Haiglate koormus veel ei lange

Haiglate koormusest on veel vara rääkida. Täna on haiglaravil rekordiliselt 725 patsienti. “Ootuspäraselt liigume haiglaravi mõttes tõusutrendis. Läheb umbes kaks nädalat enne kui haiglaravil olevate inimeste arv stabiliseeruks,” sõnas Härma.

Langustrendi korral võib esimesi märke haiglaravi stabiliseerumisest näha juba järgmisest nädalast ning loodetavasti muutub stabiliseerumine hiljem ka langustrendiks. “Hetkel on aga seis kriitiline, eriti Põhja regiooni intensiivravi kohtadega, kus on defitsiit. Kuna kohtadega pole midagi ette võtta, siis praegu peab lootma, et patsientide teistesse regioonidesse saatmine aitab olukorda leevendada,” ütles Härma.

Haigestumise mõttes on kõige kriitilisem piirkond endiselt Tallinn ja Harjumaa. Ka teistesse piirkondadesse tuuakse haigestumist sisse peamiselt pealinnast.

Käesolevaks nädalaks ei ole Terviseamet jätkuvalt jõudnud veel Põhja regiooni haigestunuid ja lähikontaktseid läbi helistada, sest esineb tööjõu defitsiit. Sellel nädalal lisanduvad aga täiendavad päästeameti töötajad ning järgmiseks nädalaks soovitakse võimekus taastada.

Terviseamet palub jätkuvat mõistvat suhtumist ning nakatunuks osutumisel teavitada kindlasti lähikontaktseid ning soovitada ka neil kodus püsida.

Eestis on tehtud ligi 194 000 vaktsineerimist

Eestis on esmaspäevaks COVID-19 vastu vaktsineerimisi tehtud 194 358 inimesele ning kaks vaktsiinidoosi on saanud 60 861 inimest.

Ööpäeva jooksul manustati 536 doosi, kokku on manustatud 255 219 vaktsiinidoosi.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärk on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Esmajärjekorras võimaldatakse vaktsineerimist tervishoiutöötajatele ning tervishoiuasutuste töötajatele, hooldekodude töötajatele ja elanikele ning üle 70-aastastele ja teatud diagnoosidega inimestele, kellel võib tervise tõttu olla COVID-19 haiguse kulg raskem.

Niipea kui Eestisse jõuab piisavas koguses COVID-19 vaktsiine võimaldatakse vaktsineerimist ka teistele sihtrühmadele ja kogu elanikkonnale.

Sel nädalal saabub 44 000 AstraZeneca doosi

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik märkis esmaspäevasel pressikonverentsil, et kolmapäeval saabub Eestisse 44 000 doosi AstraZeneca vaktsiini.

“Hetkel oleme võrdlemisi optimistlikud, et AstraZeneca vaktsiin saabub. Nüüd saavad kindlasti kümned tuhanded inimesed kõrgemas vanusegrupis võimaluse minna lähiajal vaktsineerima,” kinnitas Kiik.

Kiige sõnul on viimasel ajal tulnud palju lisainfot vaktsineerimisele registreerimise kohta ning kindlasti tasub jälgida oma andmeid digilugu.ee portaalis ja ka avalikku meediat. 

Nädalavahetusel oli lisavaktsineerimise võimalus Ida-Virumaal Narva-Jõesuus, Sillamäel ja Narvas. Sinna planeeritud 1700-st vaktsiinidoosist realiseeriti 1300 ning vaktsineerimine jätkub nädala alguses, kinnitas Haigekassa esmatasandi teenuste osakonna juhataja Külli Friedemann. Järgmise nädalavahetuse lisavaktsineerimise info antakse edasi nädala keskel.

Nädala sees jätkub vaktsineerimine perearstikeskustes. “Perearstid saavad vaktsineerida kolmenädalase maatriksi alusel ja sellel nädalal vaktsineeritakse Tallinnas, Harjumaal, osaliselt Jõgeva-, Rapla-, Pärnu-, ja Viljandimaal ning saartel.

“Liigume selles rütmis, et järgmise kolme nädala jooksul tagada kõigile 70+ vanuses inimestele vaktsineerimisvõimalus,” ütles ta.

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.