“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
MENUKAS KAITSEPOOKIMINE: 2000 eakat jooksis vaktsiinidele tormi (0)
29. märts 2021
Ilja Matusihis

"Me ei osanud arvata, et vaktsineerimiskohad nii kiiresti täis saavad", lausus Lasnamäe linnaosa vanem Vladimir Svet. "Kindlasti anname teada, kui tekib järgmine võimalus massi-vaktsineerimisest osa võtta."

“Jaa, ma käisin vaktsineerimas, aga mul oli pärast seda kolm päeva palavik ja süüa ka ei suutnud,” rääkis rohkem kui 70 aasta vanune Tamara.

“Ma juba ammu tahan lasta end vaktsineerida, aga lapsed on sellele väga vastu,” lisas sama vana Mihkel. “Tulevikus lähen teen ikka mõlemad doosid ära.”

Netiregistreerimist keegi ei kartnud

Hiljutine eakate vaktsineerimine Lasnamäel kujunes ülimenukaks. “Kui kuulutasime välja, et nädalavahetusel tekib Lasnamäe 70+ eakatel võimalus end kahe päeva jooksul vaktsineerimisele kirja panna, ei osanud me arvata, et need kohad nii kiiresti täis saavad,” rääkis Svet. “Kõik 2000 doosi olid päevaga ära planeeritud. Minu meeles näitab see ilmekalt, et Lasnamäe elanike teadlikkus koroonaviirusega seotud ohtudest ja vaktsineerimise vajadusest on üpriski kõrge. Inimesed saavad aru olukorra tõsidusest, nad soovivad ennast ja teisi kaitsta ning on valmis ise tegema samme selleks, et epideemiat peatada. Küsimus on selles, kas teavet antakse õigete kanalite kaudu ja kas eakatel on võimalik registreerida end telefoni, mitte interneti teel. Me küll alguses natuke seda elektroonset registreerimist kartsime, kuid kõik sujus.”

Kolmveerand vaktsineerida soovinud eakatest registreeris end internetis, kõnesid tuli veerandi jagu. “Üldiselt on kõrge nakatumisega Lasnamäel inimeste teadlikkus väga kõrge, vaktsineerima tuldi meelsasti ja kõik kandsid maski,” kinnitas Svet. “Kindlasti viime võimalusel läbi ka uusi massvaktsineerimisi.”

Eakaid vaktsineerinud AS-i Medicum juhatuse liikme Tõnis Alliku kinnitusel oli vaktsineerimise tühistajate ja mitte kohale ilmunute arv marginaalne. Vaid kuus inimest ei soovinud end vaktsineerida. “Oli mõningaid äraütlemisi, laupäeval rohkem, pühapäeval vähem, lihtsalt tulemata jätmisi vaid mõned,” lausus Allik. “Äraütlemise peale kutsusime teised inimesed asemele ja midagi raisku ei läinud.”

Sveti hinnangul on lasnamäelased hakanud olukorra tõsidust üha rohkem teadvustama. Lasnamäe suurtel nakkusnumbritel on kaks peamist põhjust, mille vastu suurt miskit teha pole. “Esimene põhjus on asustustihedus – suurtes kortermajades on haigustel kergem levida,” märkis linnaosavanem. “Teiseks töötavad paljud lasnamäelased laonduses, tööstuses ja tootmises. Nad ei saa oma tööülesandeid täita kodust.”

Mõju selgumisel

Lasnamäe linnaosa on üks Tallinna kõige aktiivsemaid koroonakoldeid. Linnaosavanema sõnul viiakse koroonakolletega majadesse maske, puhastusvahendeid ning meeldetuletusi. Märtsi lõpuni jätkub maskide jagamine eakatele ja üksikvanematele. “Me oleme juba toimetanud maskid peaaegu 20 000 korteri postkastidesse,” selgitas Svet. “Olukord Lasnamäel on väga keeruline, samas on ta keeruline ka mujal Eestis. Koroonaviirust võib praegu saada ükskõik kust – ühistranspordist, oma pereringist, töökohalt… Lasnamäe numbrid on väga suured võrreldes teiste linnaosadega. Samas teame, et Eestis on ka muid kohti, kus on nakatumiskordaja tegelikult isegi suurem, aga  kokkuvõttes ei vähenda see kuidagi meie probleemi.”

Sveti kinnitusel peaks lõplikult ellu viima piirangud, mis said kehtestatud 11. märtsil, ja ära ootama nende mõju. “Koroonaviiruse puhul on kõikide piirangute mõju näha kaks-kolm nädalat pärast nende kehtestamist,” selgitas Svet. “Me kõik saame teha selle minimaalse, mida peab tegema, et viiruse levikut ohjeldada. Peame kandma avalikes kohtades maski ja hoidma oma kontakte minimaalsena.”

Eesti elanikest 18% vaktsineeritud

• Eestis oli möödunud neljapäevase seisuga vaktsineeritud 235 600 inimest ehk 18% elanikest.

• Vähemalt korra on vaktsineeritud 177 457 inimest, kaks süsti on saanud 58 143 inimest

• Harju maakonnas on vaktsineerituid 73 096 inimest.

• Vaktsineerimise kohta saab infot https://vaktsineeri.ee

Kohale jõuab suur kogus vaktsiini

• Alanud nädalal jõuab Eestisse 64 130 koroonavaktsiini doosi, mis on kõige suurem kogus alates vaktsiinitarnete algusest.

• Selle saadetise 44 240 vaktsiinidoosi pärineb AstraZenecat ning 19 890 doosi Pfizerilt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tähelepanek
2. apr. 2021 10:10
Kas see fotograaf ka isikuandmete kaitse seadust tunneb?