"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Soomes jõustuvad kolmapäevast uued koroonapiirangud (0)
29. märts 2021
Ilja Matusihis

Põhjanaabrite parlament kiitis pühapäevasel täiskogu istungil heaks nakkushaiguste seaduse ajutise muudatuse, mis võimaldab koroonaviiruse olukorra halvenedes sulgeda alla kümmet inimest mahutavad siseruumid – nagu näiteks siiani avatud olnud spordisaalid – tõsisemates koroonaepideemia leviku piirkondades.

Varasemad piirangud olid tekitanud tõlgenduse erimeelsusi sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi ja kohalike omavalitsuste vahel. Lõuna-Soome omavalitsuse tõlgenduse kohaselt võisid näiteks jõusaali-tüüpi asutused avatud olla, kui seal ei viibi parajasti üle kümne inimese korraga. Värske seadusemuudatus välistab säärase tõlgenduse.

Nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse paragrahvide 58 d ja 58 g ajutine muutus käsitleb olukordi ja asutusi, milles siseruumide sportimisvõimalusi kasutab alla kümne ning välispordivõimalusi alla 50 inimese. Sinna alla kuuluvad muuhulgas jõu- ja joogasaalid ning spordiklubid, avalikud saunad, ujulad ja spaad, tantsusaalid, koorilaulu- ja harrastusteatrisaalid, lõbustus- ja teemapargid, siseruumide mängutoad ning kaubanduskeskuste avalikud oleskelukohad, välja arvatud jaemüügiettevõtted ja teenuste osutamiseks kasutatavad ruumid, ning juurdepääs nendeni. Sulgemisotsuse võib teha olenemata mainitud asutuste tegevusaktiivsusest.

„Sulgemine on viimane abinõu, mida tuleb kasutada vältimatus olukorras, kus epideemia levikut ei saa leebemate meetodite ja piirangutega ära hoida,” vahendas sotsiaal- ja tervishoiuministeerium.

Seadusemuudatus jõustub 31. märtsil ning kehtib 30. juunini.

Pühapäeval võeti vastu ka restoranipiiranguid puudutav seaduseelnõu – parlament kiitis heaks valitsuse ettepaneku pikendada vaid toidu kaasamüüki võimaldavat restoranikeeldu kuni 18. aprillini.

Piiranguid muudetakse viies maakonnas. Restoranikeelu alla ei kuulu vaid Ahvenanmaa, Lõuna-Pohjanmaa, Kesk-Pohjanmaa ja Kainuu. Mujal Soomes jäävad restoranid suletuks.

Lapimaal tohivad restoranid olla avatud, välja arvatud Kittilä maakonnas. Olukord Lapimaal on tingitud parlamendi eeldusest, et „maakonda, kus on pikad vahemaad ja hõre asustustihedus, tuleb vaadelda erandlikumalt kui teisi piirkondi”. Paljud parlamendiliikmed on varasemates aruteludes juhtinud tähelepanu sellele, et Lapimaal on mitmeid piirkondi, kus pole koroonaepideemia ajal olnud ühtegi nakatunut.

Restoranipiiranguid leevendatakse seega Ahvenamaal, Lõuna-Pohjanmaal ja Lapimaal, kuid Põhja-Karjalas ja Põhja-Savos neid karmistatakse. Muudatused jõustusid 29. märtsist.

Üheski maakondades ei laiene restoranide sulgemisnõue hooldekodude sööklatele, töölissööklatele või samalaadsetele toidukohtadele, mis pole teistele klientidele avatud.

Restoranipiirangud vaadatakse üle kord nädalas. Töö- ja majandusministeerium teatas pühapäeval, et on koostanud „mõistlike hüvitiste” tugikava ettevõtetele, mille suhtes sulgemismeetmeid rakendatakse.

Allikad: Helsingin Sanomat ja Iltalehti

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.