"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
VIDEO! Eha Võrk: Linnateatri kvartalist saab imeline avatud ala nii teatrisõbrale kui linna külastajale (0)
29. märts 2021
Mats Õun

"Kindla peale on Tallinna Linnateatri rekonstrueerimise näol tegu sajandi ehitusega vähemasti Tallinna jaoks ja loomulikult ka kogu Eesti jaoks sest tegu on unikaalse objektiga unikaalses kohas. See saab olema imeline avatud ala, teatrimaja teatrisõbrale kuid ka linna külastajale," rääkis Tallinna abilinnapea Eha Võrk saates Tallinna Panoraam.

“Juba 30 aastat tagasi oli siin esimest korda suur ootus, et kohe hakatakse maja ehitama. Kuid see hetk kuidagi kätte ei jõudnud. Veel pea kümme aastat tagasi oli taaskord ootus, et hakatakse ehitama ent seda ehitamist siiski ei alustatud,” meenutas Võrk.

Tallinna Linnateatri peanäitejuht Elmo Nüganen on teatrikompleksi uuendamist oodanud alates aastast 1992, ajast mil ta teatrisse tööle asus. Selle hooaja lõpus lahkub mees oma ametikohalt ning teadmine, et Laia tänava ajad kuuluvad edaspidi minevikku, tekitab temas omajagu nostalgiat.

“Aga ma püüan seda nostalgilist tunnet ikka valitseda, et mitte langeda päris melanhooliasse või kurbusesse. Aga loomulikult on ju igasuguseid mälestusi. Me  inimesed ei ole mälestuste  vastu kindlustatud,” lausus Nüganen lisas et kõige  erilisemad mälestused seoses Laia tänava hoonega on teatripeod teatri algusaastatest. “Siis tundus, et kõik on võimalik ja meil kõigil oli meri põlvini,” meenutas ta.

Teatrikompleksi rekonstrueerimise käigus ehitatakse sinna kaks uut hoonet, uuendatakse olemasolevaid ja rajatakse ka uusi teatrisaale. 130 kohaline black box, vabaõhulava 500 vaatajale ning sisehoovi valmib uus kõige kaasaegsema tehnikaga 350- kohaline Põrgulava koos lavatorniga.

“Eriliseks teeb selle saali veel ka see, et ta on väga sügav. Kui tavaliselt läheb ruumist kaks kolmandikku publiku ja üks kolmandikku lava alla. Siin saab proportsioon olema teine. Publiku alla läheb üks kolmandik  ja kaks kolmandikku on lava sügavust. Eht tegu saab olema väga sügava lavaga.  Kui vaadata lavale jääb mulje et see on väga suur ja sügav ja kui vaadata lavalt  saali siis on tunne, et sa oleksid nagu kammersaalis. Publik on üsna lähedal sulle,” täpsustas Nüganen.

Rahvusvahelisele arhitektuurivõistlusele esitati 2018. aastal 13 osalemistaotlust ja ideekavandit. Nende seast valiti välja võidutöö, milleks on ideekavand nimega “Paviljon”. Ehitushankele laekunud neljast pakkumisest võitis Ehitus 5 ECO.

“Linnateater on selline objekt, mille taolist teist Eestis ei ole. Selle ehitamine saab olema ikka väga vastutusrikas tegevus, siin ei ole ühtegi standartset tavapärast lahendust. Me lähme nende ehitustöödega tegelikult tänavafrondist kaks korrust ehk ligi 8 meetrit  allapoole. Siit seinte ja katete alt võib välja tulla kõikvõimalikke ootamatusi, selle vastu ei ole keegi kaitstud,” rääkis Ehitus 5ECO juhatuse liige Margo Padar.

“Linna ülesanne on olla heaks partneriks ja vajadusel ka abiliseks sest kahtlemata nii keerulisel ehitusobjektil kindlasti mõni küsimus, väike või suurem probleem kindlasti ette saab tulema. Aga probleemid on selleks, et neid lahendada,” ütles abilinnapea Eha Võrk.

Arenduse kogumaksumuseks on kavandatud 28,4 miljonit eurot. Uuendustega kasvab publiku arv kuus seniselt 6000-lt kuni 10 000ni. Tagasi ajaloolise hõnguga ning täiesti uuenenud teatrisse naastakse plaanide kohaselt aastal 2023. 

 

SAMAL TEEMAL:

VIDEO JA FOTOD! Elmo Nüganen algavast ehitusest: uues majas saab teha mitmekesisemat teatrit

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.