"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
VIDEO! Esimese haiguspäeva hüvitamisega vähendatakse töökohakoldeid (0)
29. märts 2021
Ilja Matusihis

"Inimesed lähevad kerge kurguvalu või peavaluga tööle, sest ei pea seda koroonaviiruseks. Kui nende tervis halveneb päevade jooksul, siis nad teevad juba testi ja saavad väga sageli vastuseks positiivse tulemuse," ütles Terviseameti põhja regiooni juht Margit Kallas saates "Tallinna panoraam".

Selle nädala seisuga on 66% koroonaviiruse haiguskolletest Tallinnas töökohakolded. Nii mõnedki inimesed kipuvad tööle minema haigena.  Kolmapäeval teatas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, et linn hakkab hüvitama siinsete elanike esimest haiguspäeva.

“See on sotsiaalmajanduslik probleem –  inimesed ei julge haiguslehte vormistada, sest kardavad kaotada osa sissetulekust või nende tööandja seda eriti ei aktsepteeri,” kirjeldas Kõlvart.

Nädal tagasi oli linn teinud valitsusele ettepaneku hakata hüvitama haigeksjäänute esimest tööpäeva üleriigiliselt, kuid ametlikku vastust sellele ei tulnud.  

“Tegelikult me väga pikalt ja põhjalikult arutasime seda Tööandjate ametiühinguga. Praegu kehtiv süsteem on kompromiss, kuhu kolmepoolselt jõudsime. Arusaadavalt haigussüsteemi muutmine puudutab nii töötajaid, tööandjaid kui ka riiki. Toona leidsime, et see on kõigist variantidest kõige põhjendatum,” sõnas tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Uurisime tööl käivatelt linlastelt, mida nemad arvavad – kas tuleks praeguses viiruse leviku olukorras haigeksjäämise korral hüvitada ka esimene haiguspäev.

Sergei ütles, et tema ei oleks selle vastu ning tunnistab tagasihoidlikult, et on ka haigena tööl käinud. “Tuleb ju teenida,” jäi Sergei kidakeelseks.

Triin, kes ise on viimasel ajal veetnud palju aega kodukontoris, leidis, et siiski just nende pärast, kel pole seda võimalust, tuleks kõik haiguspäevad hüvitada.

“See distsiplineeriks inimesi rohkem jääma koju kohe esimesest päevast, kui on haigussümptomid.”

Lisette tõdes, et nohu ja köha on täiesti tavalised sümptomid, millega ta on tööl käinud. “Töö tuleb ära teha. Süüa tuleks ka ju,” ütles ta ning lisab, et siiski viimasel aastal, mil on viirus levinud, ei ole ta haigena tööle läinud.

Teadusnõukoja liige Krista Fischeri arvates peaksid haigus- või isolatsioonipäevad praegustes oludes olema hüvitatud.

“Praegu tuleks mõelda, et selle nakkuse laialdase levikuga kaasnevad kulud on suuremad. Eriti veel, kui see nakkus viiakse töökohta ja seal nakatub suur osa inimesi.”

“Meil on päris palju majanduslikesse raskustesse sattunud patsiente, kes tõesti loevad igat eurot oma rahakotis. Selline otsus on suur samm inimest väärtustava töökeskkonna suunas- inimene ei pea valima töö ja tervise vahel,” arvas Perearstide Liidujuht Le Vallikivi.  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.