"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
VIDEO! Tallinn osaleb Taltechi tulevikuprojektides (0)
29. märts 2021

Tallinn osaleb kolmes TalTechi targa linna projektis. Üks neist puudutab hoonete energiasäästlikkust, teine transporti ja kolmas haljastust. Kõik kolm aitavad kaasa rohepöördele Tallinnas.

Kolme aasta jooksul panustab Tallinn kolme suurde projekti. Hoonete sisekliima uuring aitab reaalajas koguda andmeid energiatõhususe parandamiseks. Teise projektiga täiendatakse ühistransporti viimase miili sõiduvahenditega, millega saab kodu juurest ühistranspordi peatustesse. 

Kolmas projekt on aga maailmas ainulaadne. Projekt Green Twins ehk rohekaksik loob Tallinna ja Helsingi haljastusest ja linnaruumist üldisemalt 3D mudeli. Varsti peaks igaüks saama näha kõiki neid mudeleid demokeskuses, mis rajatakse Tallinna kesklinna. Digimudelid aitavad ka kodanikel paremini linnaplaneerimises osaleda.

“Mudelis olevate digiandmete põhjal saame parema ülevaate linnakeskkonnast. Kuna meil kõik erinevad tööriistad on kolinud arvutisse ja internetti, siis saame digitaalsel kujul need andmed palju kiiremini kokku panna – näiteks saame mõõta, kui palju on siis linnas rohealasid või kui palju on neid katusepindasid Tallinnas, kuhu sobivad päikesepaneelid,” jutustas Targa linna tippkeskuse teadur Kristi Grišakov 3D mudeli ühest kasutusvõimalusest.

“Me saame ka rääkida paremini muutustest. Kui me plaanime uusi elupiirkondi või mingisugust muud muutust linnaruumis – kas me ehitame juurde või muudame seda keskkonda, mis seal on, siis praegu on väga raske tavaliste 2D plaanide pealt aru saada, milliseks see keskkond muutub.”

Projektides osalemine aitab kaasa Tallinna kliimaeesmärkide saavutamisele, nutika linna arendamisele ning Euroopa rohepealinnaks pürgimisele.

“Siin on planeeritud see asi, et kõiki neid hakatakse kasutama. Näiteks sisekliima puhul saadakse andmed ja sealt tulevad ju soovitused, kuidas parandada, mida teha. Samamoodi selle transpordi analüüsi tulemusena tulevad ikkagi konkreetsed ettepanekud. See eesmärk on need suured andmed kokku saada, neid analüüsida ja jõuda praktilise reaalse tulemuseni,” kõneles Tallinna Linnavolikogu innovatsioonikomisjoni esimees Andres Kollist.

Kolme järgneva aasta jooksul rahastavad projekte Euroopa Regionaalarengu Fond, Haridus- ja Teadusministeerium ja Tallinna linn. Tallinna osa rahastamises on ligi kuussada viiskümmend tuhat eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.