"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Tallinn osaleb rohekaardi värskendusega Bloombergi linnapeade innovatsiooniväljakutsel (0)
30. märts 2021
Ilja Matusihis/ Foto on illustreeriv

"Hiljutised uuringud on näidanud, et linna ühistranspordi kasutamine on langustrendis ning eelistus kasutada oma autot järjest tõuseb," ütles Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu.

Tallinn osaleb rohelise kaardi värskenduse projektiga üleilmsel linnapeade innovatsiooniväljakutsel, mida korraldab endise New Yorgi linnapea Michael Bloombergi asutatud sihtasutus Bloomberg Philanthropies. 

Tallinna linna võistlusidee on laiendada rohelise kaardi võimalusi ja ühtlasi toetada sellega linna puhtamat õhku ning kliimaneutraalsuse saavutamist, tutvustades linlastele nende tekitatud süsinikujalajälge. 

“Hiljutised uuringud on näidanud, et linna ühistranspordi kasutamine on langustrendis ning eelistus kasutada oma autot järjest tõuseb,” ütles Riisalu. “Siin tuleks mängu Rohekaart 2.0 programm, mille ideekavandi järgi avaneks linlastel võimalus hakata teenima rohepunkte, mida on hiljem võimalik kasutada avaliku sektori teenuste soodsamaks soetamiseks.”

E-punktide teenimine jäätmete sorteerimise eest 

Näiteks võiks rohepunkte teenida ühistranspordi ja e-tõukeratta kasutamise või jäätmete sorteerimise eest ning neid samu teenitud punkte saaks kasutada näiteks soodsama muuseumipileti või basseini külastuse lunastamiseks.

Tuleviku rohekaardi projekti ülesehitamiseks ja täpsemate lahenduste väljatöötamiseks on plaanis kaasata ka Tallinna linna elanikke, et algatus saaks sisukam ning kasutajasõbralikum. 

Linnapeade väljakutse on linnade innovatsioonivõistlus, milles toetatakse kõige ambitsioonikamaid väljatöötatud ideid, mis on mõnes rakendusetapis COVID-19 pandeemia tõttu toppama jäänud. 2021. aastal toimub linnapeade väljakutse viiendat korda ning on avatud kõigile rohkem kui 100 000 elanikuga linnadele. Selleaastane võistlus on siiani suurim, valitakse välja 15 linna, millest igaüks saab 1 miljon dollarit oma idee elluviimiseks.

Bloombergi innovatsioonivõistlus on kolmeetapiline. Esmalt selekteeritakse juunikuuks kõigist laekunud töödest 50, mille esitajad saavad poole aasta jagu mentortuge oma plaani täiustamiseks. Seejärel esitatakse täiendatud taotlused uuesti võistlustulle, kus valitakse välja 15 innovaatilist ning ambitsioonikat ideed, mida premeeritakse miljoni dollari suuruse auhinnaga.

Ülekantavus teistesse linnadesse

2021. aasta sügisel linnapeade väljakutsel finalistideks valitud ideedel peab olema ülekantavuse võimekus teistesse linnadess. Auhinnalisele kohale jõudmiseks peab konkursile esitatud idee elanike igapäeva toimetusi oluliselt lihtsamaks ja paremaks muutma. Võiduideid saadab suurepärane toetusprogramm, mida juhivad ülemaailmselt tunnustatud innovatsiooni-, andmete- ja projektide eksperdid, et toetada linnade esitatud ideede rakendamist. 

Linnades innovatsiooni edendav Bloomberg Philanthropies investeerib üle ilma 170 riigi 810 linnas linnakodanike parema elu toetamisse. Organisatsioon on keskendunud kestvate muutuste loomisele kunsti, hariduse, keskkonna, innovatsiooni ja tervishoiu valdkonnas.

2020. aastal investeeris Bloomberg Philanthropies kogu maailmas kokku 1,6 miljardit dollarit. Bloomberg Philanthropies aitab linnadel ja linnajuhtidel realiseerida potentsiaali, tugevdades juhtimis-, innovatsiooni-, ja koostööoskusi ning võimet andmete põhjal tarku otsuseid teha. Bloombergi loodud linnade võrgustik pakub omavalitsuste innovaatoritele võimalusi üksteiselt õppida ning tipptasemel tuge ja teadmisi saada.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.