"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Riisalo: noored pooldavad seksuaalsuhete vanusepiiri tõstmist (0)
31. märts 2021
Mats Õun

"Pooldan seksuaalse enesemääramise eapiiri tõstmist ning seda toetavad ka spetsialistide seisukohad," ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. "Eapiiri tõstmine on kooskõlas laste õiguste ja arenevate võimetega, kaitstes nende õigust turvalisele arengule."

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo kohtus teisipäeval kuue noorteorganisatsiooni esindajaga ning arutas muuhulgas noorte seksuaalse enesemääramise eapiiri tõstmisega seonduvat – noored tegid ettepaneku tõsta piir 16. eluaastani.

Ministri sõnul arvestatakse vanusepiiri määramisel tõenduspõhiseid argumente ja tehakse erandid väikese vanusevahega noorte omavaheliste seksuaalsuhete lubamiseks.

Noorte ettepanekul tuleks tõsta seksuaalse enesemääramise vanusepiir 16. eluaastani ning määratleda noorte omavahelise seksuaalse läbikäimise lubatav vanusevahe. Samuti soovitavad nad tõsta abiellumise vanuselist alampiiri 15. eluaastalt 16ni. “Noored olid väga ühemõtteliselt ja eraldiseisvalt võtnud seisukoha, et vanusepiir peaks olema 16 ja samamoodi toetasid nad koos vanusepiiriga ka noorte omavahelist seksuaalset läbikäimist ehk vanusevahe määratlemist selliselt, et see ei välistaks noorte seksuaalsuhteid,” sõnas Riisalo.

Lisaks rõhutasid noored, et vanusepiiri tõstmise kõrval on sama oluline ennetustöö ja laste teadlikkuse tõstmine. Eesmärk peaks noorte sõnul olema ka see, et teismelistel tekiks arusaam, et kui tunduvalt vanem inimene nende vastu huvi tunneb, oskaksid nad olla piisavalt kriitilised ja ettevaatlikud.

 “Noored tõid ise välja vajaduse, et seksuaalharidust paremini antaks, vastavalt vanusele ja arusaamisõimele. Kui alguses pigem kontekstis, mis on lubatud ja mis on keelatud, minu keha kuulub mulle, siis hiljem täpsemalt ja detailselt, millised on turvalised seksuaalsuhted ja kõik see pool,” lisas  Riisalo.

“On terve hulk selliseid horisontaalseid teemasid, mille puhul ei saa luua tundi ja eraldi õpetajat, vaid see teadmine tuleb noorteni viia teiste ainete raames. Oluline on harida olemasolevaid õpetajaid lasteaias ja koolides, anda ka abimaterjalid treeneritele ja huviringide juhendajatele. Justiitsministeerium on tegelikult päris head tööd teinud just treenerite suunal, kuigi need kurvad lood on avalikkuse ette tulnud just treenerimaastikult, aga reaalselt on tehtud jõupingutusi ka ministeeriumis, et see teadlikkus oleks suurem ja juhtumid ei jääks varjatuks,” lisas ta.

Toodi ka välja, et just need noored, kes on vaimselt haavatavad, otsivad rohkem täiskasvanu lähedust ja võivad sattuda väärkohtlemise ohvriks.

Kohtumisel osalesid Eesti Õpilasesinduste Liidu, LGBT noorte, Lastekaitse Liidu noortekogu, Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumise, Eesti Noorteühenduste Liidu, MTÜ Suunatuli, haridus- ja teadusministeeriumi ning sotsiaalministeeriumi esindajad.

23. märtsil otsustasid sotsiaalkaitseminister, justiitsminister, siseminister ning haridus- ja teadusminister, et aprilli lõpuks koostatakse seaduseelnõu, millega tõstetakse seksuaalse enesemääramise vanusepiiri seniselt 14. eluaastalt kas 15. või 16. eluaastani.

Lisaks on plaanis määratleda, milline vanusevahemik on sobiv ja mõistlik lugeda noorte omavaheliseks normaalseks seksuaalsuhtluseks.

SAMAL TEEMAL:

Eksperdid justiitsministrile: pooldame seksuaalse enesemääramise piiriks 16 eluaastat
“PIMEDAD” EMAD: Naised ei usu oma tütarde juttu ahistavast ja ähvardavast kasuisast
Eksperdid arutavad seksuaalse enesemääramise eapiiri tõstmist
Ministrid tegid ettepaneku seksuaalse enesemääramise eapiiri tõsta
Õiguskomisjoni juhi sõnul on ühiskond eapiiri tõstmiseks küps, Isamaa esindaja hinnangul pole kõik alaealised lapsed
Seksuaaltervise Liit toetab seksuaalse enesemääratlemise ea tõstmist
Rohelised edastasid riigikogule 5030 allkirjaga lastekaitse petitsiooni
Lauri: seksuaalsuhete eapiiri määrab ühiskondlik moraal
Naistearst: mitte ükski laps ei oota oma 14. sünnipäevale “kommionu”, seksuaalsuhete vanusepiiri tuleks tõsta

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

usupühad laienevad
4. apr. 2021 10:08
https://www.google.ee/search?q=kanamara&ie=UTF-8&hl=et Kanamara Matsuri, („raudfallose püha“) on iga aasta aprilli esimesel pühapäeval Jaapanis Kawasakis tähistatav šinto usundi püha.