"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Tallinn saavutas maailma 50 nutikaima linna seas 12. koha (0)
31. märts 2021
Ksenija Kurs/ Foto on illustreeriv

"Paistame nutikate linnade hulgas silma tugeva pikaajalise visiooni, innovatsiooni ja iduettevõtteid toetava ökosüsteemi ning nutika poliitikakujundamisega, mis on juba tulemusi andnud," sõnas Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu.

Singapuris tegutsev strateegia- ja konsultatsioonibüroo Eden Strategy Institute avaldas täna toimunud veebikonverentsil maailma nutikate linnade paremusärjestuse “Top 50 Smart City Governments 2020/2021”, milles Tallinn paikneb kõrgel 12. kohal.  

Kümne mõõdiku põhjal valitud paremik annab aimu, milliseid nutikaid lahendusi ning initsiatiive on linnad üle maailma välja töötanud, et lahendada järjest keerukamaid linnaelu, keskkonda ja linlaste heaolu puudutavaid küsimusi. Nutikaimate linnade esikolmik on 2021. aastal  Singapur, Soul ja London. Tallinna lähinaabritest on edetabelis esindatud veel Helsingi 5. kohal, Moskva 14. kohal ja Stockholm 50. kohal.

“Mul on hea meel, et Tallinn uue tulijana säras kohe kõrgel tasemel,” ütles Riisalu. “Paistame nutikate linnade hulgas silma tugeva pikaajalise visiooni, innovatsiooni ja iduettevõtteid toetava ökosüsteemi ning nutika poliitikakujundamisega, mis on juba tulemusi andnud. Kui kodanike kaasamine nutilahenduste abil on edetabeli liidri Singapuri puhul välja toodud kui üks peamisi tugevusi, siis meiegi oleme väga tugevad just digitaalsete teenuste pakkumisel.”

Linnavalitsuste roll tõukejõuna

Edetabeli koostamisel keskenduti konkreetselt linnavalitsuste rollile peamise tõukejõuna nutika linna arendamises. Lisaks tõhususele ja nutikate tehnoloogiate rakendamisele linnas heidab täna avaldatud aruanne valgust linnade strateegilistele jõupingutustele innovatsiooni edendamiseks ja talentide arengu toetamiseks.

“Nutikaimad linnavalitsused paistsid silma oskusega teha koostööd ja olla partneriks avaliku ja erasektori sidusrühmadega. Vaadeldi nende võimekust kasutada digitaalseid lahendusi ja andmeid nii teenuste osutamisel kui otsuste tegemisel ning seda, kuivõrd on pööratud tähelepanu kodanike usalduse võitmisele ja nende kaasamisele,” ütles Eden Strategy Institute’i juhtivpartner Calvin Chu Yee Ming. 

Instituut hindas rohkem kui 230 linna ning kutsus linnavalitsusi üles esitama täiendavad andmeid, aruandeid ja tulemusi. Hiljem viidi nutikate omavalitsuste linnaametnikega läbi intervjuud, et kogutud fakte kinnitada ning saada põhjalikumaid teadmisi igale linnale ainuomaste väljakutsete ja lahendusviiside kohta.

Esiviisiku moodustavad Singapur, Soul, London, Barcelona ja Helsingi, kes mitte üksnes ei paista silma nutikate lahenduste ja tehnoloogia rakendamisega kogu linnas, vaid kel on õnnestunud linna digitaliseerimise eduloo juures hõlmata ka linna elanikkonda. Edetabeli koostamisel tehtud uuring paljastas muu hulgas, et üha suuremal osal linnadest on prioriteediks keskkonnasäästlikkus ja kliimamuutuste mõjudega tegelemine. 

Sel aastal pääses edetabelisse esmakordselt kaheksateist uut linna, nende hulgas ka Tallinn, Oslo ja Moskva.

Maailma 50 nutikaimat linna 2020/2021: 

Koht tabelis/linn

Koht tabelis/linn

Koht tabelis/linn

1. Singapur

18. Sydney

35. Kopenhaagen

2. Soul

19. Taipei

36. Guangzhou

3. London

20. Melbourne

37. Seattle

4. Barcelona

21. Hamilton, Uus-Meremaa

38. Frankfurt

5. Helsingi

22. Tokyo

39. Philadelphia

6. New York

23. Berliin

40. Los Angeles

7. Montreal

24. Milano

41. Hongkong

8. Shanghai

25. Shenzhen

42. Chicago

9. Viin

26. Dublin

43. Christchurch

10. Amsterdam

27. Oslo

44. Vancouver

11. Columbus, Ohio

28. Bandung

45. Zürich

12. Tallinn

29. Hangzhou

46. ​​Haag

13. San Francisco

30. Busan

47. Rotterdam

14. Moskva

31. Adelaide

48. Lissabon

15. Peking

32. Boston

49. Chongqing

16. Chengdu

33. Wellington

50. Stockholm

17. Tel Aviv

34. Dubai

 

Täielik aruanne, sealhulgas üksikasjalikud artiklid, mis käsitlevad muude teemade hulgas COVID-19 kriisiga toimetulekut, jätkusuutlikkust, andmekaitset, rahastamist ning elanike kaasamist, aga ka linnade üksikasjalikke hinnanguid, on allalaadimiseks saadaval siin.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.