"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Vaktsineerimisvastast valeinfot külvab "desinformatsiooni tosin" (0)
31. märts 2021
Pixabay

Värskest raportist selgus, et 65% Facebookis ja Twitteris ringlevast vaktsiinivastasest desinformatsioonist pärineb kõigest 12 inimeselt, kellede sekka kuulub ka John F. Kennedy vennapoeg.

Asi tuli ilmsiks organisatsioonide Center for Countering Digital Hate ja Anti-Vax Watch äsjasest ülevaatest, millest juba on rääkinud mitmed meediakanalid Ameerika Ühendriikides.

Aruandes vaadeldi sotsiaalmeedia platvormide vaktsiinivastast sisu veebruari algusest märtsi keskpaigani. Suurem osa jälgimise all olnud materjalist, mida kokku jagati 812 000 korda, viis grupini, mida raportis nimetatakse „desinformatsiooni tosinaks“ („The Disinformation Dozen”). Nende loodud ekslikku sisu jagatakse nii originaalkujul kui kopeerituna, mainimata algupärast allikat.

Facebookis pärines rühmituselt koguni 73% vaadeldud vaktsiinivastasest materjalist. Postitustes anti muuhulgas valeandmeid vaktsiiniriskidest, reklaamiti kahtlaseid ravimeid ning levitati vandenõuteooriaid koroonaviiruse algupärast.

„Tosin” koosneb tuntud ja populaarsetest inimestest, kelle kriitika on suunatud vaktsiinide vastu. Neist silmapaistvaim on raporti kohaselt USA ettevõtja ja arst Joseph Mercola, kellel kõiki sotsiaalmeedia platvorme kokku lugedes on enam kui 3,6 miljonit jälgijat. Alternatiivseid ravimeetodeid propageeriv Mercola on aastaid rääkinud vaktsiinivastast juttu. „Tosina” hulka kuulub ka tema elukaaslane Erin Elizabeth.

Vaktsiiniteemalise laimu levitajatest tuntuim – või seda vähemasti oma perekonnanime poolest – on Robert F. Kennedy Jr, aastate eest hukkunud poliitik Robert F. Kennedy poeg. Traagiliselt hukkunud president John F. Kennedy oli tema onu. Robert F. Kennedy juunior on hariduselt jurist ja juhib vaktsineerimisvastast ühendust Children’s Health Defense.

Ülejäänud „tosina” liikmeted on Ty ja Charlene Bollinger, Sherri Tenpenny, Rizza Islam, Rashid Buttar, Sayer Ji, Kelly Brogan, Christiane Northrup, Ben Tapper ja Kevin Jenkins. Lisaks vaktsiiniteemadele levitasid nad mullu sügisel toimunud USA presidendivalimiste ajal vandenõuteooriaid valimispettusest.

Vaktsiinivastane desinformatsioon rikub nii Facebooki, Instagrami kui Twitteri kasutustingimusi. Sellest hoolimata on rühmituse 12st valeinfot jagavast liikmest üheksa endiselt mõjukad kõigis kolmes mainitud sotsiaalmeediakanalis. Aruande koostajad oletavad, et meediaplatvormide esindajad ei ole reeglitevastast sisu piisava põhjalikkusega ja kaua jälginud.

„Kõige tõhusam ja mõjuvõimsam viis kahjuliku teabe leviku tõkestamiseks on eemaldada sotsiaalmeedia kanalitest kõige nähtavamad õigusrikkujad, keda me nimetame „desinformatsiooni tosinaks,“ kirjutati aruandes. „Keeld peaks laienema ka organisatsioonidele, mida need isikud juhivad või rahastavad, samuti kõikvõimalikele lisakontodele, mille nad on blokeerimise ennetamiseks loonud.“

Desinformatsiooni on Ameerika Ühendriikides määratletud kui üht suurimat ohtu piisava koroonavastase vaktsineerituse saavutamiseks. Mis puutub riikidepoolsesse õõnestustöösse, on lääne vaktsiinide usaldusväärsust püüdnud kahtluse alla seada vähemalt Hiina, Venemaa ja Iraan.

Allikas: Iltalehti

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Universumi Direktor
31. märts 2021 11:00
Kes või mis on nn sotsiaalmeedia-Hiiud või siis nn platvormid paika panema kõike mis õige või siis vale. On tegu Universumi Direktoriga või järsku koguni OGPU nimelise nähtusega teab keegi? Sotsiaalmeedia platvorm seejärel Troika ja siis unustamatu sm Mauser või peenemalt lausa sm Colt.