"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Koroonareeglite rikkujaid võib tulevikus oodata 800 eurone trahv (0)
01. aprill 2021
Mats Õun

"Vältimatu vajaduse korral saab nakkushaige inimese kinni pidada ja toimetada tagasi koju, et ta ei saaks teisi nakatada," sõnas siseminister Kristian Jaani. Eelnõu kohaselt luuakse võimalus inimesi trahvida, kui nad on rikkunud valitsuse või terviseameti kehtestatud nõudeid, näiteks maskikandmise kohustust või liikumisvabaduse või ürituste korraldamise piiranguid.

Jaani sõnul teeb teda kurvaks hirmu külvamine, mis ümbritseb nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) muudatuste teemat.

“Eesmärgiks on teha Terviseametile lihtsamaks kaasata abikäsi tervishoiu hädaolukorra lahendamisele,” ütles ta.

Jaani sõnul ei vasta tõele väide, mille kohaselt tekib politseile ja Terviseametile hulk uusi õigusi, kuna pea kõik need õigused on korrakaitseseadusest tulenevalt juba mõlemal varasemalt olemas.

Nakkushaige inimese saab seltskonnast ära saata

“Jah, tõsi küll – Terviseametile lisandub muudatuse jõustumisel korrakaitseseaduse §46st tulenev isikute kinnipidamine,“ lausus ta. “See tähendab, et vältimatu vajaduse korral saab nakkushaige inimese kinni pidada ja toimetada tagasi koju, et ta ei saaks teisi nakatada,” sõnas Jaani, kelle sõnul on sel juhul täideviijaks siiski politsei.

Oluline, et kehtiva seaduse kohaselt saab väärteo korras karistada karantiinireeglite rikkumise eest. Eelnõu kohaselt luuakse võimalus inimesi vastutusele võtta ka siis, kui nad on rikkunud valitsuse või terviseameti kehtestatud nõudeid, näiteks maskikandmise kohustust või liikumisvabaduse või ürituste korraldamise piiranguid.

Hetkel kehtiva seaduse alusel ei saa politsei kehtestatud piirangute rikkumise korral ise menetlust alustada. Politseinik saab ainult selle fikseerida, alusmaterjali koguda ning Terviseametile edasi saata.

Kui praegu Riigikogus arutlusel olevad nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) muudatusettepanekud jõustuksid, saaks politsei õiguse määrata füüsilisele isikule karistuse kuni 800 eurot.

Kehtiva seaduse kohaselt saab väärteo korras karistada karantiinireeglite rikkumise eest. Eelnõu kohaselt luuakse võimalus inimesi vastutusele võtta ka siis, kui nad on rikkunud valitsuse või terviseameti kehtestatud nõudeid: näiteks maskikandmise kohustust või liikumisvabaduse või ürituste korraldamise piiranguid.

Erimeetmete rakendamine eeldab otstarbekust ja inimlikkust

Nakkushaiguse epideemilise leviku tõkestamise nõuete rikkumise eest saab eelnõu kohaselt karistada rahatrahviga kuni 200 trahviühikut (800 eurot), juriidilisele isikule on ette nähtud rahatrahv kuni 32 000 eurot. Siiani oli suurim karistus kuni 9600-eurone sunniraha.

Jaani arvates on olulisim see, et igasuguste erimeetmete rakendamine eeldab proportsionaalsust, otstarbekust ja inimlikkust.

“Ühegi väärteo menetlemine pole esmatähtis, esmane on ikka ennetus, vestlus ja üldiselt sellest piisab,” tõdes siseminister.

“Politsei on sellest kogu aeg lähtunud ja lähtub ka tulevikus – selle kinnituseks on 92% eestimaalaste usaldus,“ lausus Jaani.  „Selle usaldusega kaasneb ka vastutus ja tean, et politsei oskab seda vastutust kanda ja usaldust hoida. Head inimesed, pingutame pisut veel. Tean, et lihtne pole, aga peame vastu!”

Seadusemuudatusega pikendatakse tänavu jaanuari algusest aprilli lõpuni kehtivat haiguspäevade hüvitamise korda kuni aasta lõpuni. Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kompenseerib tööandja haiguslehe 2.-5. ning haigekassa alates 6. haiguspäevast. Koroonaviiruse leviku piiramiseks saavad samasugustel tingimustel haiguslehel olles hüvitist ka nakatunute lähikontaktsed.

 

 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.