"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Märtsikuuga algas kulupõlengute hooaeg (0)
01. aprill 2021
Scanpix

"Koduaedades on alanud kevadtööd, siin-seal tehakse lõkkeid. Piisab vaid väiksest hooletusest ja lõkkest võib alguse saada suurem ja kiiresti leviv põleng," tõdes Päästeameti ennetustöö osakonna juht Viktor Saaremets. 

Märtsikuus käisid päästjad üle kogu Eesti kustutamas 34 maastikutulekahju, neist enamiku puhul oli tegemist kulupõlenguga.

“Eelmisest aastast alles jäänud rohtkate on õhuke ja juba esimesed tuuled muudavad selle krõbekuivaks. Kuigi maapind on veel niiske, on kuluhein sellest hoolimata väga kergesti süttiv,” selgitas Viktor Saaremets.

Ulatusliku kulupõlengu puhkemiseks piisab vähesest. “Kindlasti tuleb meeles pidada, et lõkkease peab olema ette valmistatud ja lõkkeplatsi ümbrus tuleohutu. Lõkkekoha juurde tuleb varuda kustutusvahendid, näiteks ämber vett, et vajadusel tuld kiiresti summutada. Rusikareegel on see, et lõket tohi jätta järelevalveta, sest õnnetuse juhtumiseks piisab vaid hetkest,” rääkis Saaremets.

Kulu põletamine on keelatud aastaringselt.

Tuld tohib teha vaid tuulevaikse ilmaga ning hoolikalt tuleb jälgida, et sädemed ei lendaks kergesti süttivatele materjalidele. Lõkkekohta valides on oluline arvestada, et see oleks hoonetest ja metsast ohutus kauguses.

Ees ootab pikem nädalavahetus ning prognoosi kohaselt on oodata võrdlemisi sooja ja vahelduva pilvisusega ilma. Looduses aega veetes tuleb meeles pidada tuleohutuse põhitõdesid ning tulega kaasnevaid ohtusid tasub selgitada ka lastele.

 

Ohutu lõkke põhitõed:

•             Lõkke tegemisel veendu, et lõkkekoht on põlevast materjalist puhastatud, hoonetest piisaval kaugusel ning tule tegemisega ei kaasne tuleohtu loodusele.

•             Lõket tee vaid tuulevaikse ilmaga. Tuleohu vältimiseks jälgi tule tegemisel või grillimisel tuule suunda, et sädemed ei lendaks hoonele, metsale või põlevmaterjalile.

•             Koduaia lõkkes tohib põletada vaid puhast (immutamata) puitu ning pappi ja paberit

•             Lõkke tegemisel hoia käepärast tulekustutusvahend (näiteks ämber veega, tulekustuti vm).

•             Enne lõkkekohast lahkumist veendu, et lõke oleks täielikult kustunud.

 

Täpsemat infot tuletegemise ohutusnõuete kohta saab riigiinfotelefonilt 1247 või SIIT.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.