"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Kallas: eesmärgiks on 70% eestimaalaste vaktsineerimine suve lõpuks (0)
02. aprill 2021
Ilja Matusihis/ Foto on illustreeriv

"Need lisadoosid on oluline tugi Euroopa Liidult Eestile pandeemiaga võitlemisel. Iga vaktsiinidoos, mis Eestisse jõuab, on vajalik, sest võimaldab kiiremini ja rohkematel eestimaalastel end ja teisi COVID-19 haiguse eest kaitsta," rääkis peaminister Kaja Kallas. 

Eesti saab vastavalt Euroopa Liidu liikmesriikide kokkuleppele COVID-19 vastu vaktsineerimise kiirendamiseks alates aprillist kolme kuu jooksul täiendavalt üle 62 000 Pfizer/BioNTech vaktsiinidoosi, vahendas BNS valitsuse pressiesindajat.

“COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimise võimaldamine kõigile soovijatele on valitsuse prioriteet,” lausus Kallas. “Need lisadoosid on oluline tugi Euroopa Liidult Eestile pandeemiaga võitlemisel. Iga vaktsiinidoos, mis Eestisse jõuab, on vajalik, sest võimaldab kiiremini ja rohkematel eestimaalastel end ja teisi COVID-19 haiguse eest kaitsta. Meie eesmärk on jõuda selleni, et 70 protsendil eestimaalastest oleks võimalus end suve lõpuks vaktsineerida. Samuti on tähtis, et oma vaktsineerimise eesmärkideni jõuaksid kõik Euroopa Liidu liikmesriigid ning siin on vaktsiinide solidaarsel jaotamisel oluline roll.”

Vaktsiinitootja Pfizer/BioNTech on suutnud toota esimese kvartali jooksul varem plaanitust rohkem vaktsiini. Euroopa Komisjoniga peetud läbirääkimiste tulemusel tarnib vaktsiinitootja alates aprillist 10 miljonit vaktsiinidoosi algselt plaanitust varem.

Osades Euroopa riikides on olukord halvenemas

“Viiruse leviku olukord on paljudes Euroopa Liidu riikides kahjuks halvenemas, misõttu olid ka läbirääkimised lisadooside jagamise üle väga keerulised. Eesti jaoks on saavutatud kokkulepe soodne, kuna saame ligi kaks korda enam doose kui elanikkonna arvu alusel meile oleks ette nähtud,” ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik. “Tänan kõiki läbirääkimistesse panustanud osapooli ja Euroopa Liidu liikmesriike solidaarse kokkuleppe eest.”

Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid andsid möödunud nädalal 25. märtsil liikmesriikide alalistele esindajatele Brüsselis ülesande leppida kokku Pfizer/BioNTechi kümne miljoni täiendava COVID-19 vaktsiinidoosi jagamises.

Kümnest miljonist COVID-19 vaktsiini lisadoosist seitse miljonit jaotatakse liikmesriikide vahel proportsionaalselt vastavalt riigi elanikkonna osakaalule EL-i elanike koguarvust. Eesti saab selle alusel ligi 21 000 doosi. Ülejäänud kolm miljonit doosi jaotatakse viie liikmesriigi vahel, kes varasemalt ei tellinud Pfizer/BioNTechi põhi- või lisalepingust kogu pro rata kogust – nende hulka kuulub ka Eesti, olles võtnud põhilepingust pro rata mahu, kuid lisalepingust vähem. Ülejäänud kolmest miljonist vaktsiinidoosist saab Eesti juurde veel üle 41 000 doosi. Lisaks Eestile saavad lisadoose Bulgaaria, Horvaatia, Läti ja Slovakkia.

Kokku kaheksa vaktsiinitootjat

Euroopa Liidu ühises vaktsiiniportfellis on kokku kaheksa vaktsiinitootjat – Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV, CureVac, Sanofi, Novavax, Valneva –  vaktsiinid. Eesti on seni ühinenud Euroopa Liidu COVID-19 vaktsiini ühishankes viie eelostulepinguga: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV ja CureVac. Koos Euroopa Liidu ühisesse vaktsiiniportfelli lisandunud Valneva lepinguga on Eestil võimalik kokku soetada 4 568 810 doosi vaktsiini 2 434 406 inimese jaoks.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

taipu piisavalt
2. apr. 2021 11:02
Eestlasel tegelt taipu piisavalt kogemust elutervet ei maksa eestlast alahinnata. Seega rahulikult kuid kindlalt elik vabatahtlik teadlik tasuta selline konsensus.
tähelepanek
2. apr. 2021 10:21
https://kroonika.delfi.ee/artikkel/74274995/paeva-komm-kui-rahval-lasta-midagi-valida-siis-loppeb-see-katastroofiga-sest-70-rahvast-on-lihtsalt-puruloll