"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Soome arstid rõhutavad: ükski vaktsiin ei anna kohest kaitset (0)
02. aprill 2021
Ilja Matusihis/ Foto on illustreeriv

Soome Tervise ja Heaolu Instituudi (THL) andmete kohaselt on Soomes registreeritud 423 laboratooriumis kinnitatud juhtumit, mispuhul on vaktsineeritud isik siiski haigestunud koroonaviirusse. "Registreeritud juhtudest lõviosal on haigus kulgenud sedavõrd leebelt, et haiglaravi pole vaja olnud," märkis THLi peaarst Hanna Nohynek.

Soomes on sajad koroonaviiruse vastu vaktsineeritud inimesed siiski haigestunud, kuid Nohyneki sõnul põhjust muretsemiseks ei ole. Nagu arstid vaktsineerimise järel nakatunute osas rõhutavad, võib tõdeda, et koroonavaktsiin ei anna viiruse vastu hetkega sündivat kaitset.

Soome Tervise ja Heaolu Instituudi (THL) andmete kohaselt on Soomes registreeritud 423 laboratooriumis kinnitatud juhtumit, mispuhul on vaktsineeritud isik siiski haigestunud koroonaviirusse. Info on saadud haiguste registri ja vaktsineerimisregistri andmeid ühendades. “Registreeritud juhtudest lõviosal on haigus kulgenud sedavõrd leebelt, et haiglaravi pole vaja olnud,” märkis Hanna Nohynek. Siiski on väike osa vaktsineeritutest ikkagi ka haiglasse jõudnud.

Vaktsineeritud jõuavad haiglasse harva

“Oleme neist juhtumitest nüüd teada saanud,” lisas Helsingi ja Uusimaa haiglapiirkonna (HUS) peaarst Markku Mäkijärvi. “Neid signaale ei või tähelepanuta jätta.” Tema sõnul on vaktsineeritute haiglasse jõudmise juhtumid siiski veel harvad. Enamik neist on aset leidnud esimese kaitsesüsti järel, kuid tõsi küll, leidub ka teise vaktsiinisüsti järel haiglasse sattunuid.

Tohtrid rõhutasid veel kord, et tegemist ei ole millegi üllatavaga, kuna on teada, et vaktsiiniga sündiv kaitse ei teki hetkega, vaid kuluda võib isegi nädalaid.

Üle 400 nakatumisjuhtumi võib tunduda suure hulgana, kuid Nohynek soovitas seda numbrit kõrvutada vaktsineeritute koguarvuga, mis Soomes on peaaegu 850 000. Seega on koroonaviirusse nakatunuid kõigest 0,05 % vaktsineeritutest. 

Üle maailma on küll ka teada, et koroonavaktsiinide efektiivsus on väiksem Lõuna-Aafrika ja Brasiilia viirusetüve osas. Seega võib eeldada, et sama tendentsi võib viitega näha ka Soomes.

Sajaprotsendilist kaitset ei anna ükski vaktsiin

Ajaleht Helsingin Sanomat rääkis esmaspäeval, et immuunkaitsest siiski osaliselt läbi tungiva Lõuna-Aafrika koroonaviiruse mutatsiooni osakaal tundub Helsingi ja Uusimaa haiglapiirkonnas kasvavat. Kahe nädala eest leidis Lõuna-Savo haiglapiirkonnas aset juhtum, kus koroonaviirusse haigestus inimene, kes oli jõudnud saada juba kaks vaktsiinisüsti. See oli üks esimestest kordadest, mil juhtunu Soome avalikkuse ette jõudis. Ka antud puhul kahtlustati Lõuna-Aafrika viirustüve.

Mäkijärvi oletas, et Helsingi ja Uusimaa piirkonnas haigestunute puhul võib taustateguriks olla ka immuunpuudulikkus, mida esineb näiteks vähipatsientidel, aga ka mõnede teiste haiguste korral.

HUS-i nakkushaiguste peaarst pani tõsiselt südamele, et esimesest vaktsiinisüstist võib kuluda koguni neli nädalat, enne kui selle kaitse mõjuma hakkab. Seetõttu on ettevaatusabinõude (isikukaitsevahendite kasutamine, distantsi hoidmine ja kätepesu) jätkuv järgmine oluline ka pärast vaktsineerimist. “Haigestumises ei ole midagi iseäralikku, kuna ükski vaktsiin ei anna kohest ega ka mitte sajaprotsendilist kaitset,” kinnitas Järvinen.

On arvatud, et Helsingi ja Uusimaa haiglapiirkonnas vaktsineeritud ja siiski haigestunud juhtudel on tegemist nimelt Lõuna-Aafrika viirustüvega. “Viimane erineb teistest koroonaviiruse tüvedest selle poolest, et vaktsineerimine annab Lõuna-Aafrika viirustüve vastu kehvema kaitse. Kuid sellegipoolest võib täheldada, et vaktsiin kaitseb koroonaviiruse raske vormi eest,” rõhutas Järvinen.

Allikas: Helsingin Sanomat

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ehhee
6. apr. 2021 13:25
AZ puhul alla ühe kuu ei juhtu midagi.