"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
Kapitooliumi lähedal rammis sõiduk politseinikke, üks sai surma (0)
03. aprill 2021
Scanpix

USA pealinnas Washingtonis rammis sõiduk Kapitooliumi viival teel kontollpunktis politseinikke, kellest üks sai surma ja teine viga. Julgeolekujõud sulgesid kongressihoone ala.

Kapitooliumi politsei lasi juhi maha, kui too autost väljudes neid noaga ründas. Intsident leidis aset vähem kui kolm kuud pärast seda, kui rahvajõuk kongressihoonele tormi jooksis.

Camp Davidis lihavõttepühi veetev USA president Joe Biden avaldas koos esileedi Jill Bideniga hukkunud William Evansi perekonnale siirast kaastunnet.

USA meedia andmeil oli ründaja Indianast pärit 25-aastane mustanahaline Noah Green, äärmuslikuks peetava organisatsiooni Islamirahvas poolehoidja.

Oma Facebooki lehel kirjeldas ilmselt Virginias elanud Green end Farrakhani jüngrina, viidates Islamirahva 87-aastasele liidrile Louis Farrakhanile, kes edendab valgetevastast ja antisemiitlikku ideoloogiat.

Mõned Greeni postitused märtsid viitasid meeleheitele ja paranoiale. Ta ütles end olevat töötu ja maadlevat tervisemuredega. Ühes postituses nimetas ta valitsust mustanahaliste vaenlaseks number üks.

Esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi andis korralduse langetada riigilipud Kapitooliumil poolde masti ja nimetas Evansit “demokraatia märtriks”.

Poolde masti langetati lipp ka Valgel Majal.

“Me teame, kui rasked on need ajad olnud Kapitooliumile, kõigile, kes seal töötavad ja neile, kes seda kaitsevad,” lausus Biden.

Telepildist võis näha, kuidas sinine sedaan oli vastu turvatõket sõitnud. Ründaja motiivid ei ole seni teada, kuid Washingtoni politseiülema Robert Contee sõnul ei ole esialgu põhjust kahtlustada terrorismi.

“Kuid loomulikult me jätkame uurimist,” lisas ta.

Piirkonda koondati kiiresti rahvuskaardi üksused ning Kapitooliumihoone personalile anti korraldus akendest eemal püsida.

Turvameetmeid Washingtonis on karmistatud pärast 6. jaanuari, kui toonase USA presidendi Donald Trumpi radikaalsed poolehoidjad kongressi ründasid. Rahutustes hukkus tollal üks Kapitooliumi politseinik ja veel neli isikut.

Julgeolekuametnike sõnul on sestsaadik saadud pidevalt ähvardusi paremäärmuslikelt rühmitustelt ja Trumpi pooldajatelt.

Jaanuarisündmustega seoses on süüdistus esitatud enam kui 300 inimesele, teiste seas relvastatud äärmusrühmituste nagu Proud Boys ja Oath Keepers liikmetele. Justiitsministeeriumi andmeil ootab sama veel umbes sadat inimest.

Viimastel nädalatel leevendati kuigivõrd turvameetmeid kompleksi ümber, vähendati relvastatud rahvuskaartlaste arvu Kapitoolimil ja eemaldati laiemalt perimeetrilt turvatara.

Kuid kõigil Kapitooliumile viivatel teedel jäeti paika alalised tõkked, mis on mehitatud politseinike ja rahvuskaartlastega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.