"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Loomaaia inkubaatoris koorus habekotkatibu (0)
03. aprill 2021
Inari Leiman

Juba teisipäeval piuksumisega koorumisvalmidusest teada andnud tibu vajas munakoore purustamisel väheke inimeste abi, kuid kosub ja areneb nüüd kenasti. Munast väljunud märga tibu masseeriti ja hõõruti kergelt hambaharjaga, et udusuled paremini avaneksid. See on tibu termoregulatsiooni jaoks väga oluline. 2. veebruaril munetud muna hauti välja inkubaatoris, et anda habekotkapaarile võimalus uuesti muneda.

Loomaaia linnutiigid olid veel jääs, kui häälekas naerukajakaparv alates läinud laupäevast igal hommikupoolikul lootusrikkalt olukorda kontrollimas käima hakkas. Rändlindude hooaeg kogub tuure ja haneparved lendavad üle loomaaia. Kesknädalal maandus linnutiigil kaheksaliikmeline tuttvartide salk. Sinikael-partide paarikesed puhkavad veepiiril võsa varjus. Pulmarüüs jääkoskel lendab pladinal üle tiigi.

Loomaaia veelinnud on küll varjul, kuid linnugripi ohu tõttu on ka rändlindude toitmine loomaaias rangelt keelatud.

Kevad tuleb. Hallvaresed nopivad pesasoojustuseks piisonite seljast talvekarva. Kulaanid nakitsevad üksteist vastamisi. Elevandid võtavad hoolega sinisavivanne ja saavad nüüd ka turba õueaedikusse. Ninasarvikute sinisaviaugu veerel õitsevad paiselehed. Kääbusjõehobu Pupa üritab veel olematut aedikumuru pügada. Kevadpäikest käivad tervitamas nii okassead kui ninakarud. Sini-kõrvukfaasani kukk kurameerib hoogsalt ja häälekalt oma kanakesega. Isegi harikrokodillid troopikamajas laulavad ninad vastamisi.

Paksunahaliste majas uue ja suurema elupaiga saanud viieliikmelise surikaadipere vanaloomad ei kaotanud aega ja asusid 1. aprillil sugu tegema.

Vööthiirte pesas avastati samal päeval 13 poega. Tõenäoliselt olid mitu emast enamvähem üheaegselt ühte pessa poeginud, kuid poegade kantseldamise ja pesade vahel tassimise võttis oma õlule üks emane.

Läinud laupäeval munes esimese muna kaljukotkas.

Lumeleopardi aedikus tasub tähelepanelikult uurida iga halli kivi, õhtupoolikuti aga võib aedikuperemeest tabada ka huilgamas.

Möödunud nädalal avastati ninasarvik Kibibi esijala varba vahelt välja turritamas roostes nael. Ninasarvikutel on komme esijalgadega liiva kaapida ja nii võis õueaedikus pinnale kerkinud nael varba vahele kinni jääda. Õnneks ei olnud 7 cm pikkune roostes nael väga sügavale läinud ja veterinaaridel õnnestus see tervelt kätte saada. Nädalapäevad toas viibinud Kibibi nüüd enam ei lonka ja käib taas õueaedikus.

Esmaspäeva hommikuks oli kopsuturse tagajärjel surnud erakätest 21 aastat tagasi loomaaeda toodud ja siin paljusid inimesi oma omapärase välimusega köitnud albiino tiigerpüüton.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.