"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Neivelt: teisest sambast väljunute arv ei tulnud üllatusena (0)
04. aprill 2021
Scanpix

"Inimeste tarkust näitab ka see, et proportsionaalselt enim võeti raha välja nendest fondidest, mis lubasid küll kõrget tootlust, aga tegelikult oli seal kõrge ainult teenustasu," sõnas ettevõtja ja endine hansapankur Indrek Neivelt.

Neivelt kinnitas sotsiaalmeedia postituses, et teisest sambas penisonisääste kogunud inimeste soov sealt esimese lainega 1,3 miljardit eurot ehk 24 protsenti fondide mahust välja võtta, ei tulnud talle üllatusena, vahendas BNS.  “Uskusin, et lahkub veerand-kuni kolmandik rahast,” vahendab Postimees Indrek Neivelti öeldut. 

Ka ei olnud talle üllatus, et pensionifondist lahkujatel oli kogunenud keskmisest suurem summa. “Kellel on sinna rohkem raha kogunenud, on suurem motivatsioon selle rahaga midagi teha,” tõdes Neivelt.

Inimesed otsustavad iseseisvalt

Samuti ei olnud uudiseks see, et inimesed tahavad ja on võimelised ise otsustama. “Inimeste tarkust näitab ka see, et proportsionaalselt enim võeti raha välja nendest fondidest, mis lubasid küll kõrget tootlust, aga tegelikult oli seal kõrge ainult teenustasu,” märkis Neivelt.

Küll aga üllatas teda, kuidas penisonireformi vastased viimastel nädalatel aktiveerusid ning kasutusele võeti kõikvõimalikud valed ja demagoogiad. Olgu selleks Tallinna tänavatele püstitatud reklaamid, mis toonitasid suurelt rohelise pensionifondi 94-protsendilist tootlus ning kus selgitus perioodi kohta oli kümme korda väiksemas kirjas, mida lugeda ei näinud. “Soliidne see ühele usaldust müüvale finantsasutusele igal juhul ei ole,” märkis ta.

Veel torkas Neiveltile silma väikeinvestorist riigikogu liikme arvamuslugu, kus väideti, et II sammas toodab lausa 200 protsenti, mida ei suuda isegi legendaarne investor Warren Buffett. Arvamuses küll mööndi, et riigipoolne lisa tuleb inimese palgalt arvestatava sotsiaalmaksu arvelt ning selle tõttu väheneb mõnevõrra esimese samba pensioni osa. Kuid samas toonitades, et see vähenemine on kordades väiksem võrreldes selle võiduga, mis tuleb teise sambasse makseid jätkates – seda kordades vähem võrreldes sellega, mida võidatakse, kui jätkatakse makseid teise sambasse. Saadiku kinnitusel on esimene sammas tugevalt solidaarse iseloomuga ja sõltub suurel määral staažist, vähem palga ja sellelt rehkendatud sotsiaalmaksu suurusest.

Süsteem soosis kõrgepalgalisi

Neivelti kinnitusel on sellest arvamusavaldusest selgelt näha, et lugupeetud rahvaesindaja ei saa aru või ei taha aru saada, et kõik inimesed ei saa palka, mis on kolm või neli riigi keskmist. “Kakskümmend aastat tagasi tehtud pensionireform soosis just kõrgepalgalisi, sest sisuliselt erastati viiendik maksust, mis muidu läks ühisesse eelarvesse,” kirjutas Neivelt.

“Ja lugupeetud rahvaesindaja kirjutaski arvamusloo enda palgaga tehtud kalkulatsioonide põhjal ja tal on õigus, kui ütleb, et teine sammas on üks väga hea asi. Temale on väga hea aga mitte tema valijale,” kinnitas Neivelt, lisades, et alla keskmise palga teenijad teise sambaga ei võida.

Neivelt prognoosib, et lähikuudel on näha ja kuulda veel palju sellest, kui head on pensionifondid ja kuipalju fondihaldurid pensionäridest hoolivad. “Kindlasti potsatavad lahkujate kirjakasti suurepärased pakkumised, millelt paistab silma vaid 94 või 200 protsenti. Ja kindlasti tuleb lähiajal palju arvamusartikleid, mis selgitavad, kui valesti teevad need, kes tahavad oma pensioni üle ka ise otsustada,” kirjutas Neivelt, lisades, et tegelikult ei peaks vaidlema mitte pensioni teise samba ega  esimese samba üle. “Madala sündivusega heaoluühiskond sellist mõistet nagu pension enam endale kaua lubada ei saa,” tõdes ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

eduard
4. apr. 2021 16:48
Toomas Kivimäe "heatahtlik" soov näidata eeskuju ja astuda nüüd paarkümmend aastat hiljem teise sambasse on ülimalt imelik. Kivimägi on 58 aastane, ma tahaks näha pankasid, kes on valmis sama vanuseid tavainimesi teise sambasse vastu võtma või teisest küljest - ma tahaks näha neid rumalaid inimesi, kes soovivad teise sambasse selles vanuses oma rahanatukest paigutada. Tekib küsimus, et mida Kivimägi selle käigu ja antud "arvamuse" eest vastu saab?
tiit
4. apr. 2021 16:59
Ja miks Kivimägi ei astunud 15-20 aastat tagasi teise sambasse. Või kasvõi eelmine aasta kui see teema oli nii aktuaalne. Kivimägi võiks tagantjärgi paigutada oma viimaste aastate sissetulekutest 2 prossu sinna sambasse, vot siis usuks meest...
enn
4. apr. 2021 16:44
Miks rahvusringhääling üldse avaldas selle väga tendentsliku Kivimäe artikli. Kas seal pole toimetajat või esindab ERR pankasid, selle asemel, et inimestele selgust tuua?
respekt
4. apr. 2021 15:22
Austusavaldus Indrek Neiveltile värk selgeks.