“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
VIDEO! Meelis Kond: on tähtis, et eksamiainete tunnid toimuksid 100% videotundidena (0)
05. aprill 2021
Albert Truuväärt

"Õpilased, kes on teinud tõsist tööd ja ei ole jätnud oma tegemisi viimasele minutile, tunnevad ennast kindlalt. Tähtis on praegu ka see, et eksamiainete tunnid oleksid sada protsenti videotundidena. Et õpilastele anda see kindlus, et nad oleks valmis ka eksamitele minema," rääkis Tallinna 21. Kooli direktor Meelis Kond saates Tallinna panoraam.

Järjekordne keeruline kooliaasta on peatselt lõpusirgele jõudmas. Veel viimased kuud pingutusi ning suvevaheaeg võib saabuda. Kuidas valmistutakse üldhariduskoolides eksamiteks ja kooliaasta lõpetamiseks ajal, mil lõviosa õppetööst toimub läbi arvutiekraanide?

“Praegu püüame selles keerulises ajas korraldada õppetööd sellisel moel, et kõik õpilased saaksid toetatud ning õppetöö ja õppeprogrammid saaksid läbitud. Samas oleme püüdnud kõik haigestumise riskid minimaalsed hoida,” rääkis Pirita Majandusgümnaasiumi direktor Toomas Pikhof.

Leidub ka õpilasi, kellele sobib distantsõppe ideaalselt ning kes leiavad, et praegune õppeviis on hoopis tulemusrikkam.

“Mulle sobib distants rohkem, kuna kool on minust 35 kilomeetri kaugusel ja ma olen kogu aeg olnud iseseisev õpilane. Õpetajad aitavad eksamiteks õppimisega meili teel või muul moel. Nad on päev läbi kättesaadavad ja saab alati nendega võtta ühendust ja leppida kokku eraldi aegu,” rääkis Tallinna 32. Keskkooli 9. klassi õpilane Emili.

Distantsõpe kui košmaar

Kahjuks leidub ka neid, kellele mõjub kaugõppe kui košmaar. Lapsed, kelle õpitulemused on olnud varasemadki kehvad, vajavad nüüd veel suuremat tuge.

“Ma arvan, et neid on ikkagi viis kuni seitse protsenti õpilastest ja nendega tuleb toimetada täiesti individuaalselt. Need on õpilased, kellel on vaja järelvastamist või konsultatsiooni. Nad saavad kokkuleppel õpetajaga tulla kooli ja kontaktõppena need asjad järele õppida ja järele vastata,” täpsustas Pirita majandusgümnaasiumi põhikooli õppejuht Anne Reinkort.

Kuna paljud õpilased on jäänud õppetöös maha ning vajavad lisatuge, siis on sel kevadel hüppeliselt kasvanud vajadus asendusõpetajate teenuse järele. Tallinnas on ligikaudu neljakümnel koolil partnerlepingud MTÜ-ga Asendusõpetaja.

“See hulk on pidevalt kasvamas ning rõõm on näha, et meil on võimalik pakkuda asendusi kuni kaks nädalat koolidele ka tasuta,” leidis MTÜ Asendusõpetaja tegevjuht Gerli Neppi.

“Ma arvan, et need koolid, kus on kas õpetajad haigestunud või ei ole nii digipädevad, siis võib-olla on see oluline, et neil oleks abimees või neid asendaks keegi. Kindlasti see on vajalik teenus ja hea, kui selline võimalus koolidel on,” leidis Kond.

Pimestav hirm eksamite ees

Paratamatult valmistab pingeline aeg ning lähenevad lõpueksamid õpilastes stressi, sest olukord on uus ning on õhkõrn oht, et hirm kehva tulemuse ees paneb eksamitest sootuks loobuma.

“Meil oli siin kaks päeva tagasi proovieksam 12. klassile. Eksamil oli selline juhus, et meil tõesti õpilane lahkus ilma eksamiruumi sisenemata, sellepärast, et tema jaoks olukord oli niivõrd stressi tekitav. See ei ole lihtne ei lastele, õpetajatele ega lapsevanematele,” ütles Pirita Majandusgümnaasiumi õppejuht Riina Tamm.

“Ma tahan väga loota, et kõik ikkagi tulevad eksameid tegema. Ja samuti meie psühholoog tegeleb lastega, ta võtab hädalisi vastu üks-ühele siin kord nädalas.”

Unustuste hõlma vajunud esimene klass

Minnes kooli lõpetajate juurest kooliteed alustavate laste juurde, siis tänavu unustas üle tuhande lapsevanem oma võsukese esimesse klassi registreerida. Tänu korduvale teavitusele ja aja pikendamisele on see arv hetkel langenud kuuesaja neljakümne peale.

“See tekitab muidugi meil ka küsimusi, et kuidas ja millisel moel me nendele lastele kooli määrame, kui meil ei ole tema kohta mingit informatsiooni. Näiteks tema õppekeele kohta ega ka tema õdede-vendade kohta, kes võivad juba koolis õppida. Lapsevanem vastutab selle eest, et tema laps kooli läheks,” rõhutas Tallinna Haridusameti Hariduskorralduse osakonna juhtivspetsialist Viivi Lokk.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.