"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Tallinn otsib kriisihooldusperesid (0)
06. aprill 2021

"See nõuab palju julgust, sest perekond peab olema valmis last kahe tunnise etteteatamisega oma peresse vastu võtma," ütles abilinnapea Betina Beškina.

Tallinn osaleb Sotsiaalkindlustusameti pilootprojektis, mille käigus otsitakse lastele kriisihooldusperet. See on ajutine hoolduse teenus, mis on mõeldud lastele, kes on sattunud kriisiolukorda ning ei saa oma perekonnaga enam viibida. Sellise olukorra võib tingida vanematega juhtunud õnnetus või vanemate võimetus lapse eest hoolitseda.

Tallinnas otsitakse kahte perekoda, kes soovivad pakkuda peavarju ja turvatunnet abivajavale lapsele, et ta ei peaks vahepeal viibima turvakodus. Kriisiolukorda sattunud laps elab olenevalt vajadusest hooldusperes kuni 90 päeva.

“See nõuab palju julgust, sest perekond peab olema valmis last kahe tunnise etteteatamisega oma peresse vastu võtma,” ütles Beškina. “See nõuab suurt empaatiat ja armastust laste vastu.”

Pere peab olema valmis koostöös spetsialistidega toetama last sel keerulisel ajal. Oodatakse ka seda, et perel oleks kogemus kas lapse kasvatamisel või lastega töötamise alal, kuid juurde pakutakse ka valmisolekut suurendavat koolitust.

“Kui me räägime kriisihooldusperedest, siis neile pakutakse lisaks ka traumapädevuskoolitust, et perekond oleks valmis, kui tuleb laps kriisiolukorrast ja et teaks, kuidas temaga käituda,” selgitas Sotsiaalkindlustusameti lastekaitse osakonna asendushoolduse talituse nõunik Nadežda Leosk.

Nagu üldse kriisiolukordades, siis oluline on probleemiga tegeleda kohe, et selle mõju oleks võimalikult väike. Lisaks kriisijärgsele hooldusele on igapäevaselt väga suur puudus nii lühi- kui ka pikaajalistest hooldusperedest, kes koos omavalitsuse materjaalse toega lapsele hoolt pakuvad.

“Põhjused on väga erinevad,” lisas Leosk. “Mõnikord on need vanemate haigestumised, erinevad sõltuvused, kinnipidamisasutuses viibimine või avarii vanematega ning ei ole sugulasi, kes laste eest hoolt saaksid kanda.”

Iga laps vajab stabiilse täiskasvanu tuge, kiindumussuhet ning kuuluvust, mida asutusepõhisest hooldusest paraku ei saa. Projektiga liitumiseks või hoolduspereks saamise sooviga võib ühendust võtta sotsiaalkindlustusameti või SOS Lasteküla Eesti Ühinguga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.