"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Selgusid Negavati konkursi kümme parimat ideed (0)
12. aprill 2021
Scanpix

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) roheideede konkursi Negavatt žürii kohtus virtuaalselt kahekümne parima meeskonnaga ning valis välja kümme ideed, mis jätkavad võistlemist 10 000-eurose peaauhinna nimel.

Konkursi parimad selguvad 8. juunil. Kokku laekus Negavatile sel hooajal rekordiliselt 113 ideed, vahendas BNS.

Žürii: konkursi tase läheb iga aastaga kõrgemaks

KIK-i juhtaja ja žürii esimess Andrus Treier toob esile selle aasta ideede mitmekesisuse ja noorte piiridest välja mõtlemise. „Kindlasti on üks märksõna uued materjalid. Kuid ka mitmed ringmajanduse teenused ja heas mõttes ulmeliselt uudsed tehnilised lahendused,“ sõnas Treier.

„Edasi pääsesid just need meeskonnad, kelles nägime eelkõige motivatsiooni ja tahet oma ideega võiduka lõpuni jõuda ning sügavat soovi tulla välja uue ressursisäästliku toote või teenusega. Fakt on see, et konkursi tase läheb iga aastaga aina kõrgemaks ning valiku tegemine oli tõesti väga keeruline,“ lisas Treier.

Finalistide ideed on erinäolised: plastikkaartide kaotamisest nõgesekangani

Idee Konnekt on rakendus nutitelefonile, mis koondab erinevad plastikkaardid ja võimaldab teha kõik vajalikud piiksutamised oma telefoniga.

Lelukarp on mänguasjade renditeenus, mis töötab personaliseeritud tellimuskastide põhimõttel ning hoiab lelud ringluses, säästab vanemate aega ja raha ning järgib laste huve.

Lemm on nõgesekiust valmistatud vastupidav kangas. Tegemist on uue tehnoloogiaga taimekasvatusjääkidest lemme eraldamiseks, mis viib vanarahva teadmised kokku tänapäevase jätkusuutliku maailmavaate ja aeglase moe kontseptsiooniga.

Myceen on seenematerjale ja nendest tooteid arendav ettevõte. Uudsel materjalil on potentsiaal asendada probleemseid materjale ehitus-, mööbli-, transpordisektoris, kuna pärast kasutustsükli lõppu ei kujuta see loodusele ohtu ning laguneb loomulikul viisil.

PlaatinaHunt pakub mootorsõidukite katalüsaatoritest välja lendunud plaatina eraldamist tänavatolmust.

Päss on lambavilla jäägist peenravaip ehk aiapidamist hõlbustav toode, mis on valmistatud kohalikust lambavillast ning on biolagunev. Vaip annab elu villa jäägile, mis muidu kuuluks hävitamisele.  

RingKarp on korduvkasutatava toidukarbi teenus toitlustusasutustele, et vähendada kaasavõetava toidu ühekordset pakendamist.

Unknot on ringmajandusele spetsialiseeruv agentuur, mis aitab rõivatootjatel oma materjalijäätmetest ümbertöödeldavaid tooteid välja arendada ja müüa. Projektiga kaasatakse vabakutselised keskkonnateadlikud disainereid, et luua mitmekülgne teenuste võrgustik ja teadmiste platvorm.

Villakas on eestimaisest lambavillast pesukäsn, mida on pärast kasutusaja lõppu võimalik komposteerida.

Õõtsvolt on puude tuules kõikumisest elektrienergiat tootev süsteem.

Parimad selguvad 8. juunil

Kümme finalisti saavad nüüd oma idee arendamiseks 1000 eurot ja läbivad järgmiste kuude jooksul sisuka koolitusprogrammi, kus õpivad teenusedisaini erinevaid nüansse, finantsmaailma saladusi ja sotsiaalmeedia võlusid. Meeskonnad kohtuvad uuesti žüriiga avalikkuse ees 8. juunil superfinaalis, kus tuleb oma edasisi arenguid näidata. Konkursi peaauhind on 10 000 eurot, teine koht saab 5000 eurot ja kolmas 3000 eurot oma idee elluviimiseks. Lisaks panevad nii sisulisi kui ka rahalisi auhindu välja konkursi partnerid. 

Negavatt on KIK-i ja keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on suurendada keskkonnalast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa ressursse. Konkursile on kaheksa hooaja jooksul laekunud kokku 479 ideed, mida on KIK toetatud kokku 222 000 euroga.  

Žüriisse kuulusid KIK-i juhataja Andrus Treier, keskkonnaministeeriumi asekantsler Kristi Klaas, Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia valdkonnajuht Ragmar Saksing, Põhjamaade Ministrite Nõukogu kestliku arengu nõunik Madis Tilga ja teadliku elustiili propageerija ning veebipoe Slow asutaja Helen Puistaja.

Negavati toetajad on Eesti Pandipakend ning Paulig Estonia. Konkursi partnerite ridadesse kuuluvad Rimi Eesti Foods, Ülemiste City, Tehnopol Startup Inkubaator, Luminor, Admiral Markets, Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus ning konkursid Prototron ja Ajujaht.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.