"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Esimese haiguspäeva hüvitist võib nüüd taotleda mugavalt internetist (0)
19. aprill 2021
Scanpix

"Maksame oma elanikele esimese haiguspäeva eest 30 euro suurust toetust, et innustada haigestunud inimesi võimalikult vara ehk juba esimeste nähtudega haiguslehte võtma," ütles abilinnapea Betina Beškina, kelle sõnul saab hüvitise taotlusi esitada alates tänasest.

Abilinnapea Betina Beškina sõnul on linna e-teenindus hüvitise taotlusteks valmis. “Nii saame pidurdada viiruse levikut ja samas tagada linlastele kindlustunde igapäevaseks toimetulekuks,” märkis Beškina. “Soovime toetust makstes innustada haigestunud inimesi võimalikult vara ehk juba esimeste haigusnähtude puhul haiguslehte võtma.”

Tallinn maksab oma elanikele esimese haiguspäeva eest toetust 30 eurot, hüvitise taotlusi saab esitada tänasest linna e-teeninduses pärast seda, kui haigekassa on haiguslehe lõpetanud ja haigekassa oma summa välja maksnud. Esimese haiguspäeva toetust saab küsida tagasiulatuvalt alates 25. märtsist väljastatud haiguslehe alusel.

Enam kui pooled tõbisena kohal

Värbamisagentuuri Brandem mullusest uuringust selgus, et suisa 55% inimestest on käinud haigena tööl. Enamasti teevad seda just kõhnema rahakotiga inimesed, kes kardavad haiguslehte võttes töötasus kaotada. Brandemi tegevjuht Marie Evart tõi välja, et kõige rohkem käivadki haigena tööl oma palgaga kehvasti toime tulevad inimesed, sest riik ei kompenseeri haiguspäevade tõttu saamata jäänud palka. “Keegi ju ei taha tegelikult haigena tööl käia, see on paljudele inimestele sundseis,” märkis Evart. “Valdavalt on aga inimesed haigena tööl puhtalt isiklikel majanduslikel põhjustel.”

Evart nentis, et esimese haiguspäeva hüvitamine tõepoolest  vähendab haigena tööl käivate inimeste arvu. “Viimastel aastatel on haigest peast tööl käijate arv järjepidevalt vähenenud just selle tõttu, et üha enam tööandjaid hüvitab töötajatele esimeste haiguspäevade eest töötasu,” lisas ta.

Nüüd on ka linn tulnud inimestele appi, makstes 30 eurot esimese haiguspäeva toetust, et keegi nakatudes sissetulekus ei kaotaks ja samas ka teisi ei nakataks. “Inimesed, kellel on sümptomid, võivad arvestada, et nad peaksid koju jääma kohe,” lausus linnapea Mihhail Kõlvart. “Linn pakub täiendavat tuge selleks, et motiveerida inimesi koju jääma, aga loomulikult on see mõeldud eelkõige neile, kel sissetulek väiksem. Otsustasime, et see toetus kehtib kõigile soovijatele ning iga inimene vaatab ise, kas ta vajab seda või mitte.”

“Meil on päris palju majanduslikes raskustes olevaid inimesi, kes tõesti loevad iga eurot oma rahakotis, seepärast on algatus väga tänuväärne,” lausus perearst Le Vallikivi. “Eriti mõjutab see neid inimesi, kes kipuvad tihti haigeks jääma.”

Aeg pikeneb, kui vaja

“Loodetavasti aitab linnavalitsuse uus otsus neid inimesi nii, et nad otsustavad perearstikeskusesse pöörduda ja testima minna ka väheste sümptomite korral,” lisas perearst Karmen Joller, kelle sõnul on igati tervitatav, et linnavalitsus soovib nakkuse levikut pidurdada.

Doktor Eero Merilind tõdes, et hüvitis on abiks just kõige haavatavamale sihtgrupile. “Selge see, et suurema palgaga inimestel on ka võimalused suuremad kui neil, kes ei saa tööd kodust teha või kaotavad haiguse tõttu sissetuleku,” lausus ta.

Suurim probleem ongi viiruse levik peredes ja töökohtades, sest inimesed käivad sümptomitega tööl. “On tõsi, et paljud inimesed ei julge haiguslehte vormistada, sest kardavad kaotada sissetulekut või et tööandja seda ei aktsepteeri,” ütles Kõlvart.

Koroona tõttu kehtestatud haiguslehtede hüvitamise korra järgi on töötaja omavastutus esimene haiguspäev, tööandja maksab hüvitist teisest viienda päevani ning haigekassa alates kuuendast päevast. Hüvitise määr on 70% inimese eelmise aasta töötasu päevamäärast.

Keskmiselt taotlevad tallinlased ühes kuus 25 000 töövõimetuslehte. See tähendab, et ühes kuus võib toetusmeetme hind kujuneda kuni 750 000 euro suuruseks.

Esialgse plaani järgi maksab linn esimese haiguspäeva eest tallinlastele toetust aprilli lõpuni, kuid vajadusel on valmis seda aega pikendama.

Kuidas esimese haiguspäeva hüvitist taotleda?

• Haigestumisel peab töötaja pöörduma esmalt perearsti poole, kes avab haiguslehe. Tööandja esitab haigekassale nõutavad andmed ning kinnitab haiguslehe.

• Toetuse saamiseks peab inimene olema registreeritud Tallinna elanikuks.

• Taotlust saab esitada leheküljel https://taotlen.tallinn.ee/haiguspaev pärast seda, kui haigekassa on haiguslehe lõpetanud ja raha välja maksnud. Avatud või veel pooleli oleva haiguslehe alusel taotlust esitada ei saa.

• Süsteem kontrollib taotleja elukoha andmeid rahvastikuregistrist ja töövõimetuslehe andmeid haigekassa infosüsteemist, seejärel maksab linn hüvitise välja.

• E-keskkonda saab siseneda ID-kaardi, mobiil-ID, Smart-ID ja EU eID-ga.

• Taotluse saab saata ka digitaalselt allkirjastatuna e-kirja teel oma linnaosa valitsuse sotsiaalhoolekande osakonnale.

Haigena käib tööl üle poole Eesti inimestest

• Värbamisagentuuri Brandem 2020. a uuringust selgus, et 55% inimestest käis haigena füüsiliselt töö juures.

• Suur on haigena tööl käijate arv just kaubanduses ja toitlustuses, kus kaugtööd teha ei saa, kuid samas on ka teiste inimeste nakatamise oht suurem.

• Uuringust selgus, et mida madalam töötasu, seda suurem on tõenäosus, et inimene haigena tööle läheb. Töötajatest, kelle brutotöötasu täiskoormuse korral oli alla 1000 euro, käis haigena tööl 61%. Üle 2000-eurose brutopalgaga töötajatest käis viimase aasta jooksul haigena tööl 41%.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.