Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
Tallinna Linnamuuseum aitab koolivaheaega veeta läbi mobiilirakenduse (0)
19. aprill 2021
Ilja Matusihis

"Ma ei soovita koolivaheajal väga pikalt ekraani ees istuda, sest seda on nüüdseks üle igasuguse tervisliku normi, olude sunnil, tehtud juba poolteist kuud. Sestap tõstangi esile liikumist ja põnevust võimaldavaid mobiilirakendusega orienteerumismänge," ütles Tallinna Linnamuuseumi pedagoog Aet Laast. 

Kuidas sisustada koolivaheaega, nii et see tooks ellu põnevust, uusi oskusi ja teadmisi? Kevadisel koolivaheajal pakuvad Tallinna Linnamuuseumi seitse filiaali mitmesugust tegevust ja uurimist nii veebis kui ka linnaruumis. Ennast proovile saavad panna nii väiksemad kui suuremad. Koolivaheajale annab stardi põnev otsimismäng, mis õpetab linnaruumis peituvaid tähendusi ja sümboleid tähele panema. 

Õppedisainer lisas, et mobiiilirakenduse vahel varem mänge mängida ei saanud. “Mobiilirakenduse kaasamine ongi täiesti uus praktika Tallinna muuseumi arsenalis, seni ei võimaldatud tehniliseks innovatsiooniks ressursse. Selline muutus sai reaalsuseks karantiini tingimustes. Mina kolme teismelise poisi emana soovitaksin kindlasti mobiilirakendusega orienteerumismänge, sest seal saavad noored iseseisvalt põnevaid ülesandeid lahendada ja samas värskes õhus liikuda ning seeläbi ka kodulinnas paremini orienteeruda. Rääkimata ajaloo õppimisest interaktiivsete ülesannete kaudu.”

Mängutee “Leia lõvi!” viib huvitavale ringkäigule südalinnas

Tallinna linna on sajandite jooksul kaitsnud vaprad ja õilsad lõvid. Vanas Tallinnas oli lõvi austatud ja armastatud loom. Tallinna tänavatel jalutades võib kohtuda mitmesuguste linnalõvidega. Mõnda neist näeb uhkete kroonidega, teisi näeb maja fassaadil või välisuksel tervitamas. “Leia lõvi” on põnev jalutuskäik vabas õhus, mille jooksul saab külastada vapraid kangelasi. Mängitakse koos pere või väikese sõpruskonnaga. Mäng sobib kõigile alates 10. eluaastast, kuid põnevam seiklus on koos täiskasvanutega. Mängimiseks tuleb laadida alla mobiilirakendus.
Teadmised saab proovile panna Kadrioru pargis

Kadrioru pargi- ja lossiansambli asutas Peeter I enam kui 300 aastat tagasi. Tänapäeval on Kardiorg kesklinna osa, kunagi oli aga linnast eemal asuv niiske karjamaade ala, kus asusid üksikud suvevillad. Mis selles kohas võlus suurvalitsejat ja kuidas üks roheline ala muutus, mis aastate jooksul kadus ja mis jäi ühel või teisel kujul alles, saabki teada mööda pargi radu seigeldes ja erinevaid ülesandeid lahendades. Mäng on mõeldud 8–14 aastastele kuid nooremad lapsed saavad mängida vanemate abiga. Mängu liikumistrajektoor on õues, Kadrioru pargi alal. Mängu õues saab läbida tasuta isegi siis, kui muuseum on kinni, muuseumi külastamine on piletiga.

Rohenäpud tegutsevad Lastemuuseumi Facebookis

Lastemuuseum Miiamilla on lastele ja peredele mõeldud mänguline keskkond, kus kogeda ja õppida. Kõige väiksemaile pakub Miiamilla muuseum Kadriorus rohelist reedet, mis toimub karantiini tõttu virtuaalselt, Facebookis. Miiamilla Facebooki lehelt leiab iga reede uue postituse mõne põneva nipiga, kuidas kodus seemneid potti panna, loodusmaterjalist meisterdada või keskkonda säästa. Samuti räägitakse ka erinevate taimede vajalikkusest ja sellest, kuidas üks taim toetab teise taime kasvamist.

Välinäitus “Kalamaja kadunud killud. Pildikesi perealbumitest” Kalamaja tänavatel

Välinäitusele on kokku kogutud väärtuslik pildikollektsioon, mida muuseumi külastajad on lahkelt jaganud. Fotoalbumid on teadupärast inimeste kalleim vara, mida põlvest põlve edasi pärandatakse. Fotosid täiendavad intervjuudel põhinevad tekstilõigud, andes aimu, kuidas ühes Tallinna suurimas eeslinnas elati 50 kuni koguni 80 aastat tagasi. Fotostendid on paigutatud antud majade juurde või lähedusse, kus need pildid kunagi tehtud on.

Sirli Raitma autoriõhtu Fotomuuseumi veebikanalis 22.04 kell 17.00

Fotomuuseum korraldab 22. aprillil kell 17.00 virtuaalse kohtumisõhtu fotograaf Sirli Raitmaga, kuhu on oodatud kaasa lööma ka publik. Kuraator Annika Haas võtab kunstnikuga üles teemad nagu projekt “Eha”, portreefotograafia roll ja olemus tänapäeva fotokunstis, fotograafia kui kunstiteraapia tähtis ja vajalik komponent.

22. aprillil kell 18.00 räägib arheoloog Peeter Talvar veebiloengus loomakujutistest Tallinna linnaruumis

Loomasümboolikal on olnud läbi sajandite linnaruumis oma tähendus. Loomakujutised on kaitsnud hooneid, vappidel olevad loomad jutustavad hoonete omanikest, loomad seletavad mõnikord lahti hoone sees toimuvat. Kui sajandeid tagasi kivisse ja metalli talletatu on suuresti alles, siis tänapäeval loodu kipub kiiresti kaduma. Tänavakunst, grafiti ja supergraafika on pidevas muutumises, kuid ka sellel on edasi anda oma sõnum. Loengu jooksul viib arheoloog, Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi külastusjuht Peeter Talvar osalejaid põnevale jalutuskäigule Tallinna – Lasnamäest Laagrini ja Kalamajast Nõmmeni. Heidetakse pilke katustele, aga vaatatakse ka oma jalge ette. Vaadatakse, millised elukad jäid aasta jooksul kaamerasilma ette, räägitakse nendega seotud lugusid ja lahendatakse nii mõnigi mõistatus.

Koolivaheaja orienteerumismäng “Tallinna legendid ja tõsielu”

Orienteerumismäng vanalinnas sobib seiklemiseks noortele alates 12. eluaastast, väiksemad ajaloohuvilised võiksid liikuda koos vanematega. Osa valikvastustega küsimusi on lihtsad, teised keerulisemad. Küsimuste abil saab tundma õppida nii keskaegse linnaelu erinevaid tahke kui ka hirmulugusid, mida linnakodanikud vanasti armastasid üksteisele rääkida. Õige vastuse saab ka vale vastuse korral teada. 

Linnamuuseum viib arvuti tagant õue liikuma 

• Silmad ekraanilt ja pilk kaugusse! Koolivaheaja linnatiirule annab sisu ja suuna otsimismäng, mis õpetab linnaruumis peituvaid tähendusi ja sümboleid tähele panema. Endiselt on vaatamiseks väljas Kalamaja muuseumi välinäitus Kalamaja tänavatel. Aiakalendril aitab silma peal hoida lastemuuseum Miiamilla. Linnamuuseumi kõigi seitsme filiaali vaheajategevused leiab www.linnamuuseum.ee

• Mängutee “Leia lõvi!” viib huvitavale ringkäigule südalinnas. Linna tänavatel jalutades võib kohtuda mitmesuguste linnalõvidega. Mõned neist kannavad uhket krooni, teistele meeldib ennast peita näiteks maja fassaadil, kolmandad aga aitavad avada välisust. Koolivaheaja puhul pakume põnevat jalutuskäiku vabas õhus. Vaata https://linnamuuseum.ee/cat-linnamuuseum/osale-tallinna-linnamuuseumi-otsimismangus-leia-lovi 

• 9. aprillist saab silma peal hoida lastemuuseumi Miiamilla miniaial roheliste e-reedete vahendusel. Miiamilla Facebooki lehelt leiab igal reedel uue postituse mõne põneva nipiga, kuidas kodus seemneid potti panna, loodusmaterjalist meisterdada või keskkonda säästa. Räägime ka eri taimede vajalikkusest ja sellest, kuidas üks taim toetab teise taime kasvamist. Vaata https://linnamuuseum.ee/cat-kadrioru-lastemuuseum-miiamilla/brohelised-e-reededb-rohenapud-tegutsevad-lastemuuseumifacebookis/ 

• Välinäitus “Kalamaja kadunud killud. Pildikesi perealbumitest” Kalamaja tänavatel. Fotod ja tekstilõigud annavad aimu, kuidas ühes Tallinna suurimas eeslinnas elati 50, 60, 70 ja 80 aastat tagasi.

• 22. aprillil kl 17 korraldab fotomuuseum virtuaalse kohtumisõhtu fotograaf Sirli Raitmaga, kus on oodatud kaasa lööma ka publik. Kuraator Annika Haas räägib kunstnikuga portreefotograafia rollist ja olemusest tänapäeva fotokunstis, samuti fotograafiast kui kunstiteraapiast vaimselt keerulisel ajal. 

• 22. aprillil kell 18 räägib arheoloog Peeter Talvar veebiloengus loomakujutistest Tallinna linnaruumis. Loe lisa https://linnamuuseum.ee/ cat-kiek-in-de-kok/peeter-talvari-veebiloengloomakujutistest-tallinna-linnaruumis2204-kell-1800

Keskraamatukogu kutsub muinasjutuhommikule 

• Fotokonkurss “Anderseni looduses tabamas” kutsub lapsi ja noori tegema looduses fotosid, mis on seotud H. C. Anderseni loomingu tegelastega. Foto tuleb saata 30. aprilliks Nõmme raamatukogu e-posti aadressile: nomme@tln. lib.ee. 

• Programmi «Minu sõber on e-raamat» raames kutsume lapsi ja noori lugema e-raamatuid ning kirjutama lugemissoovitusi. Vali e-raamatukogust ELLU ja/või OverDrive raamat, loe see läbi ning jaga raamatukoguga muljeid. Saada oma lugemissoovitus Google Formsi kaudu. Kindlasti kirjuta ka oma nimi ja telefoninumber/e-posti aadress ning e-raamatu pealkiri (või link sellele), mida soovitad teistele lugemiseks. Soovitusi kogume kuni 31. maini . Info: elina.slycko@tln.lib.ee ja 683 0960. 

• Joonistuskonkurss “Sven Nordqvist 75” on pühendatud kirjaniku juubelile ning selle puhul kutsub raamatukogu lapsi Pettsoni ja Finduse jutustuste ainetel pilte joonistama. Joonistustest valmib veebinäitus, mida saab vaadata keskraamatukogu veebilehel. 

• 19.-23. aprillini on veebi kaudu kavas uue lugeja nädal. Raamatukogu tutvustab, kuidas nende juures lugejaks saada ja mis võimalusi raamatukogu pakub. Info laste@tln.lib.ee või tel 683 0913. 

• 17. aprillil kell 15 veebis laste raamatusõprade klubi kohtumine. 

• 17. aprillil kell 11 veebis muinasjutuhommik. 

• 17. ja 24. aprillil kell 11 keelering “Isahiir Huberti jutuhommik”. 

• 17. ja 24. aprillil kell 12 saab veebis tutvuda lasteraamatutega ning meisterdada, voolida ning joonistada. 

• 17. ja 24. aprillil kell 15 laste lugemisklubi “Raamatukogu sõbrad” kohtumine veebis. 

• 17. ja 24. aprillil kell 15.30 õpime veebis voolima toredaid loomi. 

• 22. aprillil kell 16 veebis noorte vaimse tervise klubi. 

• 24. aprillil kell 11.30 lastetants veebis. 

• Info tegevuste kohta https://keskraamatukogu.ee/lasteleht 

Mustamäe noortekeskuses saab noorsootöötajad lemmiklaulu laulma panna 

• 20. aprillil fotovõistlus 

• 22. aprillil kell 14 veebis Kahooti põgenemistuba Quset 

• 23. aprillil kell 14 bingo keskuse sotsiaalmeedia kanalites. Sotsiaalmeediasse pannakse plakat, kus on bingo küsimused, noored peavad neile vastama ning saatma keskuse töötajatele. Esimene, kes vastab kiiresti ja õigesti, saab auhinna. 

• Terve nädala vältel noosrootöötajate karaoke. Keskuse sotsiaalmeedias saavad noored valida, millist laulu noorsootöötajad peavad laulma. 

• Info Instagramis; @mank_mustamae, Tik-Tokis @mank_mustamae, Facebookis Mustamäe avatud noortekeskus.

• Kõik üritused on tasuta. 

• Koolivaheaja tegemistega saab tutvuda ka tallinn.ee/noorteinfo/noored-online

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.