"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
VIDEO! Aleksei Turovski: lindude peletamiseks võib olla juba hilja (0)
19. aprill 2021

"Pange maja katusele paar-kolm kaku kuju, millel oleks suur ümmargune pea, lühike kael nagu röövlinnule omane ja tingimata suured silmad - suured silmad peletavad linde," andis Aleksei Turovski juhtnööre katustele pesitsema kippuvate lindude peletamiseks saates Tallinna panoraam.

Kas meil on üldse  mingisugune võimalus lindude käitumist mõjutada ja ennetada seda, et nad oma pesi siis meie majade katustele ei ehitaks?

Selliseid võimalusi muidugi on ja päris palju. On, mille seast valida, kuid jah, tõtt-öelda praegu on juba natukene hilja üles kutsuda inimesi. Hakataksegi juba lõhkuma ja hävitama lindude pesasid. Pesa, kus on juba munad sees – see on püha, seda ei tohi puutuda ja neid linde ei tohi peletada seni, kuni nad oma pojad hülgavad ja lendavad ära.

Kuid selge on ka see, et linnud oma pesitsuskäitumises orienteeruvad eelkõige mitte nii palju soojusele, kui valguse kasvule. Ja see hakkab märtsis väga võimsalt kasvama. No näiteks võib paigutada siis võrgud, mis on väga hea vahend näiteks kajakate vastu – igal juhul on see suurepärane vahend katustele. Ja see ei ole kuigi kallis.

Kuid mulle kõige rohkem meeldib meetod, mida ma olen korduvalt soovitanud ja sajaprotsendiliselt on see seni töötanud.

Pange maja katusele paar-kolm kaku kuju, millel oleks suur pea, lühike kael nagu röövlinnule omane… suur ümmargune pea, suured silmad tingimata – suured silmad peletavad linde. Lisaks siis tiibade kontuur. Teha soovitan selle sellisest tugevast kartongist või miks mitte plekist või plastikmaterjalist. See ei pea olema mingisugune kindel röövlinnuliik. See on üldine, mida üldisem, seda paremini töötab. Peaasi, et on vägevad tiivad, suured silmad, suur pea ja siis selline iseloomulik saba – see hirmutab.

Rääkides loomadest üldisemalt, siis millega tuleb kevadel arvestada – kuidas linnas kõigi siin pesitsevate loomade suhtes käituda?

Tuleb suhtuda neisse arusaadavalt ja mõistlikult. Näiteks siilid on kasulikud loomad. Neid kohtab just palju Kristiines, Haaberstis, Nõmmel ning nii mõneski teises linnaosas. See, kui siil on aias, on suurepärane. Nad piiravad näriliste ja selgrootute populatsiooni. Kuidas neid kaitsta?

Väga hea oleks, kui teha aia ümber selline väikeste silmaga võrk. See ei pea olema kõrge võrk, sest siil ei roni. Siil jookseb kuus-seitse kilomeetrit tunnis ja see on tema maksimum. Siilide jaoks tuleks linnas elades panna võrgud aedade ümber. Igal juhul tuleb loomulikult silmad lahti teha ja ka ise kiirust mitte ületada aias kõndides. Ja mitte ainult siilide pärast.

Omaette lugu on muttidega. Nende vastu on olemas spetsiaalsed hirmutavad instrumendid, aparaadid ja vibraatorid.

Võib-olla aitavad meil mingisugused võtted, kuid tuleb arvesse võtta, et ühel mutil on poole, kui mitte terve jalgpalliväljaku suurune ala maa sees. Kui te lubate, ma soovitan minu lemmikut nii-öelda mutitõrje võtet, mis on niinimetatud Soome meetod. Niipea, kui tekivad need mullahunnikud, siis soovitan sinna sisse panna paar  räime. Mutid kaovad, see on tõsi. Räimed, kes hakkavad niiviisi seal mädanema, peletavad vihmaussi minema. See ei ole mullale hea, kui vihmaussi ei ole. Aga mutt eelistab just nimelt vihmaussi. Ta lihtsalt läheb siis ära. Tõsi küll, siis võivad rotid tulla muti asemele. Keda eelistada?

Mida saab iga linlane teha, et me tekitaks üldse linnaloomadele ja linna lindudele vähem probleeme, et meil oleks siin hea elada?

Ma juba tegelikult andsin juba soovituse. Hakake nende vastu huvi tundma.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.