"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Tallinna Sadam: kruiisihooaja toimumine sõltub riikide avanemisest (0)
20. aprill 2021
Ilja Matusihis/ Foto on illustreeriv

"Hetkel on ainult Rootsi valmis kruiisilaevu teenindama ja kruiisireisijaid maale lubama ja sedagi negatiivse koroonatesti ettenäitamisel," sõnas AS-i Tallinna Sadam turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Sirle Arro.

Arro sõnul sõltub kruiisihooaja toimumine eelkõige sellest, kas, millal ja mis tingimustel avanevad Läänemere-äärsed riigid turismile ning millised on piirangud reisijate lähteriikides, vahendas BNS.

“Hetkel on ainult Rootsi valmis kruiisilaevu teenindama ja kruiisireisijaid maale lubama ja sedagi negatiivse koroonatesti ettenäitamisel. Aga kuna Rootsi nakatumisnäitaja on veel üsna suur, siis koduriiki naasmisel tuleks reisijatel jääda karantiini ja see ei ole piisavalt atraktiivne, et reisidega alustada,” ütles Arro BNS-ile.

Kruiisihooaja toimumine sõltubki eelkõige sellest, millised on nakatumisnäitajad riikides ning milliseid otsuseid teevad Läänemere-äärsete riikide valitsused piirangute leevendamiseks ning turistide lubamisel riiki. “Kui tavapäraselt on Läänemere kui kruiisipiirkonna tugevuseks riikide ja sihtkohtade rohkus, siis praegusel koroonapandeemia ajastul on see kahjuks pigem miinuseks, sest nakatumised, piirangud ja tingimused on riigiti – ja osati ka sihtkohati – erinevad ning see teeb keeruliseks kruiisireiside planeerimise,” nentis ta.

Ettevalmistused Läänemerele sõitmiseks

Arro tõi välja, et samas teevad kõik Läänemere ääres olevad sadamad ettevalmistusi ja loodavad endiselt, et suve teises pooles võiksid kruiisifirmad Läänemerele tulla. “Omalt poolt peame ka kõige reaalsemaks Euroopa kruiisifirmade ja Euroopast pärit reisijate kruiise, aga tegelikkus sõltub ikkagi pigem, milliseks osutub olukord lähiajal nii riikides, kust reisijad tuleksid, ja sihtkohtades, kuhu kruiisilaevade külastused on planeeritud,” märkis ta.

“Kruiisireiside planeerimine ning reiside müümine võtab oma aja ja konkreetseid vastuseid on meil vaja juba lähiajal kruiisifirmadele anda. Mõned kruiisifirmad on maininud, et niipea, kui Läänemerel on kaks-kolm riiki oma piirid avanud kruiisilaevadele ja -reisijatele, siis kruiisireisidega alustatakse,” ütles Arro.

Turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja sõnul ollakse tihedas kontaktis osade, eelkõige just Euroopa kruiisifirmadega ning mõned neist on ka rääkinud konkreetsetest kuupäevadest ning soovist alates juulist oma laevu Läänemerele tuua. “Samuti oleme tihedas kontaktis erinevate ametkondadega Eestis, et omalt poolt teha kõik vajalikud ettevalmistused, et muutunud tingimustes kruiisilaevasid ja -reisijaid vastu võtta. Juulikuus valmib ka Vanasadamas kruiisiterminal, mis annab meile paremad võimalused kruiisireisijate teenindamiseks,” tõi Arro välja.

Reisijad ja meeskonnaliikmed oleksid testitud

Ta toonitas, et loomulikult toimuksid need reisid hoopis teistsugusel alusel, kui enne koroonapandeemia puhkemist. “Kõik reisijad ja meeskonnaliikmed oleksid enne reisi testitud ja/või vaktsineeritud. Testimist planeeritakse pisteliselt jätkata ka kruiisireisi jooksul. Haigusnähtude monitoorimine toimuks igapäevaselt,” kinnitas Arro.

“Laevade täituvus oleks oluliselt väiksem kui tavaliselt. Laevadel on olemas oma testimiskeskused, täiendav meditsiiniline personal ning kajutid võimaliku isolatsiooni tagamiseks. Rääkimata juba tavapäraseks kujunenud desovahendite olemasolust, toitlustuse ja meelelahutuse ajal hajutatuse ja minimaasete kontaktide tagamisest ja muust sellisest,” ütles juhataja.

Maale saab ainult organiseeritud ekskursiooniga

Tema sõnul peab enamik firmasid võimalikuks reisijate maale minekut vaid niinimetatud mulli (bubble) kontseptsiooni alusel, mis tähendab, et kruiisireisijatel oleks minimaalne kokkupuude kohalike elanikega, et kaitsta mõlemaid vastastikku võimaliku nakatumise eest. “Bubble-kontseptsiooni alusel saaksid reisijad maale ainult kruiisifirma pool organiseeritud ekskursiooniga ning külastaksid ainult neid kohti, kus on võimalik tagada reisijate turvalisus, minimaalne kokkupuude kohalikega ning hajutatus ja muu selline. Kõik reisijaid teenindavad bussijuhid ja giidid peavad olema testitud või vaktsineeritud, sama kehtib sadamapersonali kohta,” selgitas Arro.

Selliste tingimustega kruiisireisidega on maailmas osaliselt juba alustatud, näiteks Kanaaridel, ning et kruiisifirmad julgevad väita, et praegu on kruiisireisid kõige turvalisemad puhkuse veetmise viisid. “Inglismaa on lubanud riigisiseste kruiisidega oma kodanikele alustada alates 17. maist, reiside alustamist planeeritakse ka Kreekas, Itaalias,” märkis juhataja. “Kahjuks Saksamaal on olukord nakatumise ja piirangutega praegu pigem keerulisemaks muutunud, keeruliseks teeb muuhulgas olukorra ka see, et Saksamaal saab iga liidumaa ise piirangud kehtestada. Samuti on vaktsineerimise tase Saksamaal pigem tagasihoidlik,” ütles Arro.

Saksa riik on alustanud arutelu üleriigiliste piirangute kehtestamise ja leevendamise ühtlustamise osas. “Saksamaa on üks kõige tõenäolisemaid sihtriike, kust Läänemere kruiisid võiksid alguse saada ja Saksamaa sadamate esindajad arvavad, et kruiisireisidega lubataks alustada pigem suve teises pooles,” rääkis juhataja.

“Ehk kahjuks ei ole hetkel kellelgi konkreetseid vastuseid ega niinimetatud kristallkuuli, mille alusel ennustusi ja lubadusi välja anda. Kõik loodavad, et nakatumisnäitajad vähenevad, piirangud leevenevad ning vaktsineerimine kasvab,” ütles Arro, lisades, et 2021. aasta broneeringud olid tehtud enne koroonaaega ja praegu toimub pigem reiside järk-järguline tühistamine.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.