"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
LAAGRIKASVATAJA: Õpetame koroonaajal kannatanud lapsed taas suhtlema (1)
26. aprill 2021
KutiMuti laager

“Meil on palju teatrivärki, laulmist ja tantsimist,” ütles KutiMuti suvelaagri kauane kasvandik ja nüüdne kasvataja Helen Zeisig. “Laagrisuvi – see tähendab emotsioone ja eluaegseid sõpru! KutiMuti laagris on leitud koguni suur armastus – meie kaks laagrilist abiellusid.” Tallinn toetab suvisel koolivaheajal 39 noortelaagrit kokku 120 000 euroga.

Nüüd juba 23-aastane Zeisig osales KutiMuti noortelaagris esimest korda 13-aastaselt. Sellele järgnesid üha uued ja uued laagrisuved ja siis juba samas toimuvad õpilasmalevad. Eelolev suvi on juba viies, mil endine laagrikasvandik töötab KutiMutis kasvatajana.
“Kui KutiMutist pärast iga-aastaseid laagreid, teatristuudiot ning õpilasmalevat ikka küllalt ei saa, võib teha noorsootöötaja paberid ja tulla siia kasvatajaks – kui on kirge laste ja noortega töötamise vastu ning karismat ja ideid jagub,” lausus Helen. “Peaaegu kõik meie kasvatajad ongi nimelt siinsamas laagris n-ö üles kasvanud – lihtne on olla kasvataja, kui oled olnud samas laagrilaps ja tead, mida lapsed ja noored tahavad.”
Heleni sõnul on äge, et suve 10-11 vahetuse jooksul on laste hulgas välja kujunenud popimad vahetused, millesse registreerimine saab täis minutitega! “Sealjuures ei ole KutiMuti laager end kunagi kuskil reklaaminud – kogu info liigub laste suu kaudu,” ütles Helen. “Leidub neid, kes käivad juba oma seltskondadega, ja teisi, kes tulevad alles esimest korda, kuid laagri lõpul, mil vanematele on ette kantud traditsiooniline etendus ja läheb kohvrite autosse laadimiseks, nutavad lahinal kõik, vahetavad oma kontakte ja Instagrami kontode aadresse.”
Tullakse ka välismaalt
Heleni sõnul on laagrisse tuldud koguni Leedust, Itaaliast ja Venemaalt: “Meil on täiesti multi-kulti seltskond! Näiteks neli Rootsi poissi, kelle üks vanem oli eestlane, tulid igal suvel spetsiaalselt laagri toimumise ajaks Eestisse. Osaleda saavad kõik, aga laps võiks olla avatud uutele kogemustele. Meil on palju teatrivärki, laulmist ja tantsimist, aga keegi ei pea kartma, et oodatud oleksid juba valmis superstaarid. Kui aga keegi arvab, et tuleb niisama puhkama, siis ta eksib! Puhkust on poolteist tundi lõuna ajal, ülejäänud aeg on täidetud tegevustega! Üheks laagrielu tippsündmuseks on augusti lõpul toimuv suvelõpufestival “Pärtlipäeva pärlid,” mil laagrivahetus “Teenisuvi” etendab kaheksa päevaga tuntud lavastajate ja dirigentide käe all ära õpitud muusikalise etenduse. Teatriõhtu lõpeb traditsiooniliselt suure laulu ja tõrvikurongkäiguga randa. Alati on kohal Türnpu meeskoor ja teisedki ümbruskaudsed koorid, ära lauldakse kõik “ärkamisajad” ja “tuulevaiksed ööd”.”
Laulasmaal mere läheduses toimuva KutiMuti noortelaagri programm sisaldab palju sportlikke ettevõtmisi. Samuti on päevaprogrammis draamaõpetus, tantsu- ja laulutunnid. “Laagri vahetused on laste ja noorte seas väga hinnatud, seda näitab ka kiire kohtade täitumine kohe, kui broneerimine algab,” lausus 1996. aastast tegutseva laagri looja ja juht Tiiu Mägi. “Lapsed hindavad sisukat programmi, tegevuste rohkust, head seltskonda, tervislikku ja maitsvat toitu ning pädevaid kasvatajaid.”
Saabuval suvel on plaanis korraldada kümme laagrivahetust erineva suunitluse, programmi ja vanusega (7-19) lastele ja noortele. “Nagu varem, liigume nüüdki enamuse ajast väljas, metsas, mererannas ja spordiväljakutel,” rääkis Mägi. “Teeme seikluslikke orienteerumismänge, mängime jalgpalli ja võrkpalli, ujume meres, korraldame laagri “olümpiamänge” ja jalgrattamatku, laululahinguid ja tantsuturniire, mälumänge ja ajujahte, etendame lavastusi, diskuteerime väärtkirjanduse ja teatri teemadel ning peame emotsionaalseid lõkkeõhtuid päikeseloojangus mererannal…”
Toetus väga oluline
Tänavune Tallinna laagrisuvi algab 12. juunil ning toetust saanud laagritest võtab osa üle 4660 lapse ja noore. Tiiu Mägi peab Tallinna toetust peredele väga oluliseks. “Igasugune toetus laste huvitegevuseks ja formaalõppe väliseks vaba aja sisustamiseks on hädavajalik,” mainis ta. “Paljudel peredel on hetkeolukorras keeruline ots-otsaga kokku tulla, eriti neil, kus kasvamas mitu last.”
Suvelaagreid korraldatakse mitmetes valdkondades nagu tants, kunst, seiklus, sport, keelelaagrid jne. Näiteks Kutimuti noortelaager Laulasmaal pakub bändiõpet, draamaõpet, keeleõpet ja orienteerumist. Merelaagris Laokülas aga õpitakse purjetama ja sõudma ning toimuvad paadimatkad. Lisaks ööbimistega laagritele on oodata linnalaagreid, mida korraldavad Tallinna huvikoolid ja noortekeskused. Linnalaagrit plaanivad näiteks Haabersti, Pääsküla, Pirita, Valdeku, Põhja-Tallinna ja Kristiine noortekeskus, Kullo, Tondiraba, Nõmme, Kanutiaia ja Kopli huvikool ning Mustamäe laste loomingu maja.
Toetuse saamiseks esitati Tallinna haridusametile 39 taotlust. Toetatud laagrites osaleb 4663 pealinna last ja noort vanuses 7-19. Linna makstava toetuse suurus ühe noore kohta on 3,5 eurot päevas. Toetusi võis taotleda väljaspool Tallinna toimuva laagri korraldamiseks, mille kestuseks on vähemalt kuus laagripäeva ja mille korraldamiseks on olemas tegevusluba.
Et ka liikumine ei ununeks
Lapsed vajavad normaalseks arenguks sotsiaalset suhtlust, mis praeguste koroonapiirangute ajal on paraku napiks jäänud. “Eriti just nüüd, piirangute perioodi lõppedes on oluline, et laps ei unustaks rääkimist, aktiivset kehakeeles suhtlemist, liikumist-sportimist, aga ka õpimotivatsiooni taasleidmist – ja just seda pakubki laager,” rõhutas Mägi. “Ka on ööbimisega laager hea võimalus, et laps saaks proovida iseseisvat hakkamasaamist väljaspool kodu – ilma vanemate kohaloluta –, ööbides ka iseseisvalt võõras keskkonnas. See annab eluks hakkamasaamisel parima kogemuse, õpetab kohanema, iseseisvalt probleeme lahendama ning annab lapsele uusi sõpru – sageli eluajaks! Tihti saab laps just laagrist esmase tõuke uute huvialadega tegelemiseks. Ja kindlasti annab laager esinemisjulgust, enesekindlust ja positiivseid liikumisharjumusi.”
Haaravat ja harivat ajaveetmist pakutakse ka linnalaagrites. “Juba kolmandat aastat järjest korraldab Põhja-Tallinna linnaosa valitsus koostöös Kopli huvikooliga linnalaagrit lastele ja noortele,” rääkis Kopli huvikooli direktor Jelena Zemenkova. “Programm, mida pakume, on rikkalik ja huvitav. Kavas on eri sportlikud üritused, töötoad, käelised tegevused ja meistriklassid, matkad, ekskursioonid, väljasõidud ja kindlasti ujumine. Külastame loomaaeda, T1 Keskuses asuvat SKY Labi ja vaateratast, võimalusel sõidame ekskursioonibussiga. Samuti tutvustame aktiivselt oma piirkonda Põhja-Tallinnat, kus lapsed elavad ja õpivad: käime läbi kaunimad mereäärsed paigad, ilusad rohealad ning pargid. Kuna on olnud keeruline õppeaasta, pöörame erilist tähelepanu noorte vaimsele heaolule üldse.”
Nagu aasta eest, hoitakse nüüdki hinge kinni, et vaatamata koroonapandeemiale saaks laagri ikka läbi viia. “Olime ka eelmisel suvel ettevaatlikumad ja osa tegevusi ei toimunud nagu varem,” meenutas Helen. “Laagrisuvi – see tähendab emotsioone ja eluaegseid sõpru! KutiMuti laagris on leitud koguni suur armastus – meie kaks laagrilist abiellusid!”

BELOBROVTSEV: Lapsed ootavad pikisilmi kohtumisi
“Suvine laagriseiklus on igale noorele heaks turgutuseks pärast pingelist kooliaastat, ning eriti tore on see, et laagrid toimuvad väljaspool linna,” ütles abilinnapea Vadim Belobrovtsev.
“Küllap ootavad noored juba pikisilmi võimalust pärast pikka distantsõpet ja kodusviibimist omavahel kohtuda ja midagi koos teha,” lausus abilinnapea. “Suvine laagriseiklus on igale noorele heaks turgutuseks pärast pingelist kooliaastat, ning eriti tore on see, et laagrid toimuvad väljaspool linna. Suvelaagrid on läbi aegade olnud noorte elus olulisel kohal ja me soovime kindlasti selle traditsiooni jätkumist. Loodan väga, et ka koroonast tingitud piirangud ei saa enam laste ja noorte suveplaanide tegemisel takistuseks.”

Millistesse laagritesse võiks minna?
• Tantsuklubi Agneta, tantsu- ja kunstilaager. Tel 554 4458, info@agneta.ee, www.agneta.ee, Illuste mõis, Paatsalu küla, Lääneranna vald, Pärnumaa
• Jäähokiklubi Tiigrid, noortelaager Viking-Tiigrid, tel 552 2377, tallinnatiigrid@hot.ee, www.viiking.info, Karja 3, Võsu, Lääne-Virumaa
• “Loomekoda” kunsti ja käsitöölaager, tel 506 0525, tiiu@loomekoda.ee, www.loomekoda.ee/laagrid/Loomekoda, Vanatoa turismitalu, Koguva küla, Muhu vald, Saaremaa
• MTÜ Pelgulinna lastekaitse keskuse suhtlemise suvelaager, tel 5688 3962, johanna.jaanovits@gmail.com, https://entk.ee/entk/kloogaranna-noortelaager/, Kloogaranna noortelaager, Liiva tee 10, Kloogaranna küla, Keila vald
• Sparta akrobaatikaklubi, tel 507 3130, mart@sparta.ee, www.sparta.ee, Marguse spordibaas, Nüpli küla, Otepää vald, Valgamaa
• OÜ Bestring KML Kutimuti Noortelaager, tel 502 8180, tiiu@kutimuti.ee, www.kutimuti.ee, Laulasmaa küla, Lääne-Harju vald, Harjumaa
• Noorte mereklubi merelaager, tel 5628 6586, ahto@merelaager.ee, https://merelaager.ee, Laoküla, Lääne-Harju vald, Harjumaa
• MTÜ Loo ja Tee tantsu-, muusika- ja puhkelaager, Riina Olveti, tel 522 7190, riina.olveti@koplinoortemaja.edu.ee, www.koplihuvikool.edu.ee, Kloogaranna noortelaager, Kloogaranna küla, Lääne-Harju vald, Harjumaa
• Taevaskoja turismi- ja puhkekeskus OÜ, matka- ja seikluslaager, tel 5307 4155, laager@taevaskoja.ee, https://www.taevaskoja.ee/taevaskoja-noortelaager, Neitsikoopa tee 3, Taevaskoja küla, Põlva vald, Põlvamaa
• MTÜ Tramburai ja Bamba, spordi-, loodus- ja teatritegevused, tel 5557 0788, maritta.pillaroo@hotmail.com, www.tramburai.ee, Kaagjärve mõis, Kaagjärve küla, Valga vald, Valgamaa

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

k
26. apr. 2021 23:40
k