"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lugeja küsib: mis saab, kui töötaja ei soovi vaktsineerimist? (12)
26. aprill 2021
Erakogu

Lugeja küsib: Varsti algab vaktsineerimine. Meie poes on koroonaviirusesse nakatumise oht riskianalüüsis kirjas ning kõik töötajad peaksid saama vaktsineeritud. Samas on mõned inimesed väga mures vaktsiinide pärast. Mis saab, kui mõni töötaja ei soovi vaktsineerimist?

Vastab Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: Tuleb arvestada, et vaktsiine ei saabu esialgselt Eestisse nii palju, et kõik saaksid vaktsineeritud, mistõttu on riigil koostatud vaktsineerimise plaan ja riskirühmade määratlus, kes esimesena vaktsineeritakse.

Seega saab iga tööandja koroonaviiruse leviku tõkestamiseks esmalt üle vaadata oma töökeskkonna riskianalüüsi, vajadusel seda täiendada ning tegelikkusele vastava riskianalüüsi alusel koostada asjakohase tegevuskava. Vaktsineerimise võimaldamine on üks meetmetest töökeskkonna ohutuse ja töötaja tervise säilimise tagamiseks. Töötajate vaktsineerimine võiks olla näiteks 2021.a töökeskkonna riskianalüüsi tegevuskava üks osa.

Kui riskianalüüsi tulemustest nähtub, et vaktsineerimine on eriliselt oluline ning teised meetmed ei ole piisavalt tõhusad töötajate või klientide/patsientide tervise kaitseks, võib olla põhjendatud vaktsineerimine. Vaktsiin pole ainus võimalus bioloogiliste ohuteguritega nakatumise vältimiseks ning kasutada tuleb ka teisi meetmeid, näiteks täiendavate isikukaitsevahendite väljastamine või töö ümberkorraldamine.

Tööandja ei saa töötajat kohustada minema vaktsineerima, ehk töötajal on õigus vaktsineerimisest keelduda. Vägisi töötajaid vaktsineerima sundida ei saa ega tohi, sest see on vastuolus inimese kehalise puutumatuse põhimõttega ning oleks selgelt inimõigusi riivav.

Tööandja peab selgitama töötajatele, miks on vaktsineerimine oluline ning mis on järgnevad tegevused, kui töötaja ei soovi vaktsineerimist. Sellisel juhul peab tööandja tema töö ümber korraldama, tagama täiendavaid isiku- või üldkaitsevahendeid. Kui aga tööandjal ei ole mõistlikult võimalik tööd ümber korraldada või võtta kasutusele teisi meetmeid riskide tõhusaks maandamiseks ning risk viiruse edasikandmiseks on suur, võib see päädida põhjendatud juhtudel töölepingu erakorralise ülesütlemisega.

Korduma kippuvad küsimused vaktsineerimise kohta leiate portaalist Tööelu www.tööelu.ee

Kommentaarid (12)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

olukord
7. juuli 2022 16:07
https://novaator.err.ee/1608622774/eksperdid-eesti-vajab-sugiseks-nakkushaiguste-osas-oigusselgust
no nii
7. juuni 2022 17:51
Ühtlasi oli kohus seisukohal, et Eestis ei ole seni vastu võetud ühtegi seadust, millega oleks kehtestatud kas üldist või ametikohaspetsiifilist vaktsineerimiskohustust (viidates sealjuures ka Austria ja Saksamaa õigusele, mis on Eestiga sarnased) ning samuti, et vaktsineerimiskohustus riivab intensiivselt inimese kehalist puutumatust ja õigust eraelu puutumatusele ning eelduslikult peab inimesel olema õigus valida, kas lasta ennast vaktsineerida või mitte. Kohus kordas, et alati on vajalik kaaluda, kas on teisi võimalikke abinõusid ning kas kõrgendatud risk on pigem ajutine. Samuti tõi kohus välja, et viirus, selle levik, haigestumine ning selle vältimise võimalused on olnud pidevalt muutuses, mistõttu ei saanud kaitsevägi olla veendunud, et vaktsiin on ainus tõhus abinõu. https://www.telegram.ee/eesti/kohus-tunnistas-jarjekordse-kaitsevae-tootaja-toolepingu-lopetamise-seoses-vaktsineerimatusega-tuhiseks
keiss
7. juuni 2022 17:43
h ttps://objektiiv.ee/tallinna-halduskohus-tuvastas-koroonapiirangud-kehtestanud-valitsuse-korralduse-oigusvastasuse/ h ttps://objektiiv.ee/halduskohtu-otsus-valitsus-kehtestas-sisuliselt-kohustusliku-vaktsineerimise/
valikuline töötervishoid
14. dets. 2021 18:44
https://epl.delfi.ee/artikkel/95383735/haiglast-lahkunud-oed-juhte-ei-huvita-kuidas-me-hakkama-saame Lahkusin, sest olin täiesti läbi põlenud - emotsionaalselt, vaimselt ja füüsiliselt - ning abi ei paistnud mitte kusagilt, ei haigla juhtkonnalt ega riigilt, ütles ühest Tallinna haiglast vahetult enne pandeemiat lahkunud õde. Kurnatuse ja juhtkonnaga ühise vaate puudumise tõi ametist lahkumise põhjuseks üks teinegi õde. Ületöötamise ja öötöö tagajärjel tekkinud unehäired, vaimse tervise mured, sotsiaalne eraldumine sõpradest ja perekonnast ning muu, mis suure töökoormuse ja uneprobleemidega kaasneb.
ingerlane
8. okt. 2021 19:04
https://eestinen.fi/2021/10/hea-teada-kavandatav-seadusemuudatus-soomes-ei-voimalda-koroonapassi-kasutada-tookohal/
alemann
5. sept. 2021 09:58
https://majandus.postimees.ee/7330542/saksamaa-tooandjad-oma-tootajatelt-vaktsiineermise-kohta-kusida-ei-tohi Sakslased hoiavad oma privaatsusseadused selgena, mistõttu on tööandjatel piiratud võimalused ükskõik milliste küsimuste küsimiseks. Saksamaa seaduste kohaselt pole lubatud küsida informatsiooni inimese tervisliku seisundi, kaasa arvatud vaktsineerimise kohta.
nüanss
17. aug. 2021 21:20
https://tervis.postimees.ee/7302970/teadlased-uurisid-kas-covid-19-voib-meestel-pohjustada-viljatust Seega on vaktsineerimiseks veel üks põhjus - meeste viljakuse ja seksuaalfunktsiooni säilitamine.
nüanss
9. aug. 2021 20:08
https://tervis.postimees.ee/7311446/lugeja-kusib-kas-voin-tooajast-vaktsineerima-minna Kui tööandja on riskianalüüsis hinnanud ära töökeskkonna bioloogilised ohutegurid ning leidnud, et vaktsineerimine on kõige tõhusam meede nakatumise leviku piiramiseks, siis on tal kaks võimalust: a) korraldada ise töötajatele ettevõttes kohapeal tööajal vaktsineerimine koostöös tervishoiuasutusega või b) võimaldada töötajal minna vaktsineerima tööajast, säilitades talle töötasu.
andmetöötleja
7. aug. 2021 18:24
https://www.err.ee/1608300174/aki-kutsub-koroonatoendi-kontrollimisel-isikuandmeid-kaitsma Lisaks juhib AKI tähelepanu, et valitsuse korraldus annab õiguse koroonatõendit esitava inimese isikusamasuse tuvastamiseks vaid põhjendatud kahtluse korral. Inspektsiooni õigusnõunik Liisa Ojangu hinnangul ei tohi reegliks saada, et ettevõtja küsib ID-kaarti igalt inimeselt.
lugeja
13. juuli 2021 14:21
https://kuula.postimees.ee/7289611/maris-lauri-tuleb-selgeks-vaielda-millal-voib-tooandja-vaktsineerimist-nouda Seaduseid muutma ei pea hakkama. «Meil on teatud ametitel juba praegu olemas tervisealased nõuded, justnimelt lähtudes sellest, et kui me räägime meditsiinilisest personalist, siis me eeldame seda, et meditsiinitöötaja ei ole oma tervisega ohtlik patsientidele. Selle eelduse põhjal on olemas teatud nõuded, kus eeldatakse, et inimesed on vaktsineeritud teiste nakkushaiguste vastu. Seetõttu ei ole ka keeruline nõuda seda, et on vaktsineeritud Covidi vastu,» selgitas ta. See tähendab, et koroonaviiruse vastu vaktsineerimise nõue peab olema kirja pandud sisekorraeeskirjadesse ja töötingimustesse ning inimestele peab olema antud aega lasta end vaktsineerida.
temaatik
29. mai 2021 08:15
https://tervis.ohtuleht.ee/1033862/vabadus-ja-vastutus-kas-vaktsineerimata-inimest-saab-toolt-lahti-lasta Põhiseadus kaitseb igaühe õigust otsustada enda ravi üle. Selles on ainult kaks erandit. Üks erand on seotud vaimuhaigustega ja teine erand eriti ohtlike nakkushaigustega. Kui aga kedagi ravitakse kardioloogias tema tahte vastaselt või tehakse vähiravi talle vastu tahtmist, siis on tegemist patsiendi tervise kahjustamisega ja selle eest on ette nähtud vanglakaristus. Sundravimisest: Põhiseadus. § 20. Igaühel on õigus vabadusele ja isikupuutumatusele. Vabaduse võib võtta ainult seaduses sätestatud juhtudel ja korras: 5) nakkushaige, vaimuhaige, alkohooliku või narkomaani kinnipidamiseks, kui ta on endale või teistele ohtlik;
teat olukord
21. dets. 2020 23:21
Vast tublid veneetslased iidsed ajaloohõngulised või siis legendaarne Hiina Rahvavabastusarmee suudab sisuliselt momentaalselt selgitada teat olukorra. Ja kõik. Mida tehti ühe rahvusega demokraatia lipulaevas USA-s teab keegi peale Pearl Harbouri rünnakut ja mida tegi Jossif Stalin saksmanni tagumenti lakkuma asunud Krimmi tataaridega? On teat olukord ja küsimus lahendatakse täpselt nii see on lugupeetavad.