"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TREENER: Mänguväljakute uued välijõusaalid on nooruse allikas! (0)
26. aprill 2021
Ilja Matusihis

Merivälja mänguväljak saab juurde suure kausikujulise karusselli, pesakiige ning mitu rippkiike, mänguväljak Nõmmel aga liumäe, pesakiige ja rattahoidla.
Piiri 8a mänguväljakut Nõmmel ootab mitmekesisemaks ehitamine. Senistel mänguplatsidel säilitatakse ronila, kiik ja karussell, kuid lisanduvad liivamängude atraktsioon, väikeste laste liumägi, pesakiik ja liutorudega ronila.
“Kuna tegemist on spordi- ja mänguväljakuga, kuhu on hea kohale sõita rattaga, on väljaku äärde planeeritud rattahoidjad,” lausus Nõmme linnaosa vanema Grete Šillis.
Spordialale on kavandatud välijõusaal, olemasolev võrkpalliplats läheb uuendamisele. Paigaldatud multifunktsionaalsed jõuseadmed võimaldavad liikumist harrastada kogu perel. Välijõusaal on liigutatavate raskustega, trenni saab teha 14 eri seadmel.
Välijõusaali rööbaspuude ning viie trenažööriga saab Nõmmel ka uus Päikese pst 61 mänguväljak, mille ehitustöödega märtsi viimasel nädalal algust tehti.
Märtsis algas treeninguväljaku rajamine ka Haaberstis, kus uuendatava liiklusväljaku ja moodsa pumptracki raja kõrvale tuleb samuti välitreeningute ala.
Välijõusaali paigaldatakse kuus muudetava raskusega treeningvahendit, et iga kasutaja saaks omale sobiva koormuse valida.Mais Õismäe tee 110a valmiva treeningväljaku projekti koostas Tiptiptap OÜ ja ehitab Mefab OÜ.
Riietu kihiliselt!
Tippsportlane ja treener Gert Koovit soovitab välijõusaale julgelt kasutada igas vanuses linlastel. “Reeglid on sarnased tavalise jõusaali kasutusega, kuid välijõusaalis tuleb arvestada madalama temperatuuriga,” rääkis Koovit. “Seega peab riides olema nii, et poleks külmetusohtu. Sobiv on kihiline riietus, mis kaitseb nii tuule kui ka külma eest ja mis keha soojaks saades riideid vähendada võimaldab. Kes varem jõutreeninguid teinud pole, neil soovitan alustades olla ettevaatlik ja kuulata oma keha. Õnneks saab juba kohale kõndides keha harjutuste tegemiseks soojaks. Kepikõnd paneb mõjusalt tööle ülakehagi. Võib ka teadlikult auto kaugemale parkida! Naksakamad võivad enne trenni väikese jooksu, hüppenööriga soojenduse või kükke teha.”
Kasulikud on ka keha- ja käteringid. Kui pulss kiirem, on järg suuremate lihaste treenimise käes. “Treenida võiks siis rinda, selga või jalgu,” rääkis Koovit. “See hoiab ka keha soojana. Alustajad võiksid jõumasinal esmalt treenida isegi raskust lisamata, tühjalt. Jõusaali treening sobib igale vanusele – see on nooruse allikas! Muidugi ei tohi vabas õhuski unustada distantsi. Trenniks tasub valida selline aeg, et ei peaks tegutsema puntras koos. Lõpetada võiks jõutreeningu samuti kõnni või jooksuga ja külmema ilmaga teha venitused kodus peale.”
Välijõusaali saab ka uuenev Vormsi peremänguväljak. Veel on linnal plaanis rajada peremänguväljak Ümera tänavale Lasnamäel, kus 12-aastastele ja vanematele mõeldud alal on ka trenažöörid täiskasvanutele ning seenioridele koordinatsiooni ja keha liikuvuse treenimiseks.
Karussellid ja rippkiiged
Kadriorus saab peagi uue ilme Liivaoja mänguväljak, kus mänguelemente hakati uuendama aprilli keskel. Kesklinna vanema Monika Haukanõmme sõnul püstitab Atix OÜ alale uue mängulinnaku. “See on varustatud mitmesuguste harivate ja liikuvate elementidega, mis äratavad laste uudishimu ja pakuvad avastamisrõõmu, aga ka stimuleerivad nende igakülgset füüsilist arengut. Loodame, et uute elementidega uhke mänguväljak teeb palju rõõmu Liivaoja elamukvartali lastega peredele,” ütles Haukanõmm.
Vinci Play kaubamärki esindav mängulinnak sarjast Wooden on valmistatud keskkonnasõbralikust puidust ja sobib eri vanuses lastele. Veel sel kevadel on plaanis teha mänguplatsi liivaalale uus piire.
Ajakohasema ilme saab ka Merivälja pargi mänguväljak. “Merivälja pargi mänguväljak on rajatud kakskümmend aastat tagasi ja ehkki seda on jooksvalt kõpitsetud, on laste mänguala ajahambast puretud ning vajab põhjalikku ümberehitust,” ütles Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat. “Vahetatakse välja atraktsioone, lisatakse uusi mänguvõimalusi, uuendatakse liikumisteid, valgustus ja mängualade liivakate.”
Mänguväljak saab juurde suure pöörleva kausikujulise karusselli, pesakiige ning mitu rippkiike, alles jääb ronila. Liinati sõnul pakub Merivälja park häid looduslikke mänguvahendeid nagu kivid, pakud, palgid, mille otsas meeldib lastel ronida. Eraldi on kavandatud street workout treeningplats, kus spordihuvilisi ootavad harjutama mitmed atraktsioonid. Mänguväljak valmib juulis, töid teeb linna keskkonna- ja kommunaalameti tellimusel InfraRoad OÜ ning nende maksumus on 111 000 eurot.
Tervisele ohutuks
Veel on linnal tänavu plaanis uuendada mänguväljakud näiteks kesklinnas Lastekodu tänaval, Haaberstis Järveotsa teel, Räägu pargis, Koidu pargis, Kose pargis ja Tornide väljakul. Põhja-Tallinnas uuenevad Vana-Kalamaja tänava ja Karjamaa pargi mänguväljak.
Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti järelevalve tulemustest selgub, et katkised, kulunud ja ohtlikud seadmed on avalike mänguväljakute peamised puudused. Korterelamute juures olevate mänguväljakute eest vastutavad korteriomanikud ühiselt. “Vanade, nö nõukogudeaegsete mänguväljaku seadmete puhul juhime tähelepanu sellele, et need võivad kujutada endas teatavat ohtu, kuid neid ei pea ilmtingimata eemaldama, kui leitakse mõni teine viis nende ohutuks muutmiseks,” ütles ameti ehitusosakonna juhataja Kati Tamtik. “Näiteks redelipulkade liiga kitsaste vahede puhul võib teatud redelipulgad eemaldada, mille järel muutuvad vahed suuremaks.”

Ehituse ajal saab mängida lähedal asuvatel väljakutel
• Abilinnapea Andrei Novikovi sõnul kestavad Piiri tänava mänguväljaku ehitustööd augustini, seni on piirkonna lapsed oodatud mängima Suusa (Ehitajate tee T17), Mai (Mai 1) ja Uueristi (Tallinna 22) mänguväljakutel.
• Päikese pst 61 mänguväljaku ehitustööd kestavad mai lõpuni, seni on pered lastega oodatud Rohula (Rohula 30a), Tammepärja (Tammiku 24) ja Särje (Hommiku 4e) mänguväljakule.
• Harku 62 mänguväljak ootab huvilisi juuni lõpust, ehituse ajal on lapsed oodatud mängima Torni (Torni 4a), Külmallika (Külmallika 15) ja Raja (Raja 1 vastas maastikukaitsealal) mänguväljakule.
• Tänavu on Nõmmel plaanis veel korrastada veel Valdeku 122 ja Tirdi 4 mänguväljak ning ehitada täielikult ümber Vabaduse pst peremänguväljak.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.