"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Pettai: noored lähevad ära riigist, kus nende seksuaalvabadust piiratakse (0)
27. aprill 2021
Iris Pettai. Foto: Albert Truuväärt

“Eesti on osa Põhjamaade kultuurist, sealhulgas ka seksuaalkultuurist ja noortel on õigus kõiges selles osaleda ning oma valikuid teha. Vastasel juhul on oht, et me jääme oma noortest ilma. Noored lähevad lihtsalt ära sellest riigist, kus nende seksuaalvabadust ja seksuaalidentiteeti piiratakse ja maha surutakse,” sõnas Eesti Avatud Ühiskonna Instituudi juhataja Iris Pettai.

Postimehe arvamustoimetuse juhataja professor Martin Ehala kirjutas hiljuti artikli feminismi ja sündimuse teemal, mille kohaselt vaid traditsioonilises peremudelis(kus on isa ja ema) on võimalik laste sündimine ja kõik, mis ohustab traditsioonilist peremudelit ja traditsioonilist seksuaalkäitumist võib vähendada sündivust, on ohtlik tsivilisatsioonile tervikuna ning muidugi ka Eestile kui väikeriigile.

“Tutvusin FINSEX 2015 uuringu tulemustega ja mitte kuidagi ei saa uurimistulemustest välja lugeda Martin Ehala väidet, et homoseksuaalsete noorte naiste(18-24 aastat) osakaal on Soomes 40%. Uuringust selgub, et heteroseksuaalsetest 18-24 aastastest naistest on 40% mõelnud bi-seksi peale, mis ei tähenda, et need naised on nüüd homoseksuaalsed. Kai Haldre, kui valdkonna eksperdi hinnangul on homoseksuaalse orientatsiooniga naiste osakaal Soomes püsinud juba viimased 50 aastat 1,5% tasemel ja seda arvamust võib kindlasti usaldada,” sõnas Pettai.

Seksuaalne vabadus sündivust ei ohusta

Uuringust saab Pettai sõnul järeldada, et nooremate naiste vaated seksuaalsuhetele on vabamad, kuid sealt ei selgu, et see võib vähendada sündivust.

“Kindlasti on noorte naiste seksuaalkäitumist Soomes mõjutanud feministlik mõtlemine, mis julgustab naisi tundma end vabamalt ja võrdväärselt meestega,“ lausus Pettai. „Kas ühiskond peaks kartma noorte naiste vabamat mõtlemist ja käitumist seksuaalvaldkonnas? Kindlasti mitte. Pole ühtegi usaldusväärset fakti, et seksuaalselt vabamalt käituvad naised Soomes on ohuks sündivuse langusele. Soomlaste uuring näitab tegelikult seda, et neid uusi arenguid seksuaalkäitumises ei pea kartma ja noori tuleb usaldada.”

Ka Eesti Noorte Pereuuringu tulemustest ei saa Pettai hinnangul välja lugeda, et homoseksuaalsus võiks mõjutada sündivust Eestis. Uuringus küsitletud noortest ei tahtnud lapsi saada vaid 8%. Põhjuseid selleks oli erinevaid. Kolmandik väitis, et nad ei armasta ega soovi lapsi, neljandik, et laps piirab vabadust ja on suur ajakulu ning kardeti ka vastutust, et ei saada lapsevanemana hakkama, et laps on kulukas, kardeti sünnitada jms. Vaid 3% lapsi mitte soovivatest noortest(keda oli 8%) tõid välja põhjuse, et eelistavad kooselu samast soost partneriga. “Nii väike osakaal näitab, et homoseksuaalsus ei saa Eestis sündivust ohustada,” sõnas Pettai.

Põhjuseid, miks Soomes on sündimus langenud, tuleb Pettai sõnul otsida sügavamalt. Üheks põhjuseks peetakse näiteks Soome meeste suurt hariduslõhet võrreldes Soome naistega. Madalama haridustasemega mehed teenivad vähem, neil on raskem peret ülal pidada ja seetõttu lükkavad nad laste saamist edasi.

Diskrimineerides võime noortest ilma jääda

Mida Eesti kohta järeldada? Kas on käes viimane aeg, et noored feminismist ja seksuaalkultuuri arengutest isoleerida? Pettai sõnul oleks see kõige halvem, mis Eesti noortega juhtuda võib. “Eesti on osa Põhjamaade kultuurist, sealhulgas ka seksuaalkultuurist. Noortel on õigus kõiges selles osaleda ja teha oma valikuid. Vastasel juhul on oht, et jääme oma noortest ilma, sest nad lähevad lihtsalt ära sellest riigist, kus nende seksuaalvabadust ja seksuaalidentiteeti piiratakse ja maha surutakse,” sõnas Pettai.

“Me ei saa oma ühiskonda lukku panna. Suruda noored kuhugi kappi või karpi, et nad ei saaks kokku puutuda feminism ja vaba seksuaalkäitumisega. Noori tuleb usaldada,” lisas ta.

Sündimuse suurendamiseks tuleb Pettai sõnul Eestis tegeleda pigem kõige sellega, mis soodustab võrdsust peres, et ka naine saaks töötada huvitaval erialal ja ka mehed saaksid lastega koju jääda, toetada tuleb vaesemaid peresid jne.

“Hea, et Eestis on tõsine diskussioon feminism mõjude üle käivitunud. Feminism on Eestis veel  tabuteema ja et selle üle arutletakse on igati hea. Nii õpime tundma võõrast ja tundmatut nähtust, mida suurel määral kardetakse(see selgub ka Martin Ehala artiklitest). Elus on nii, et me kardame seda, mis on meile võõras ja arusaamatu.  Tihti tuleb teadmatusest ja hirmust negatiivne suhtumine, mis võib Eestile saada saatuslikuks, sest pärsib loomulikke arenguid,” lisas ta.

Aet Kuusik: äärmuslikkusega on keeruline argumenteerida

Feministeeriumi toimetaja Aet Kuusiku sõnul ei ole homoseksuaalsuse õpitavaks pidamine, nagu Martin Ehala spekuleerib, väide, mis oleks teaduslikult põhjendatud, vaid autor peegeldab sellega homofoobiat, mis on omane äärmuskonservatiividele. Äärmuslikkusega on tema sõnul aga keeruline argumenteerida, sest see toetub enamjaolt isiklule sisetundele, mitte teadusuuringutele.

“Kuigi Eestis ja üle kogu maailma töötavad erinevates suurustes organisatsioonid soolise ja seksuaalse võrdõiguslikkuse nimel 30 aastat ja kauemgi ning tänu sellele on suhtumine seksuaalsusesse ja soolisse mitmekesisusse muutunud avatumaks, mis omakorda on homoseksuaalsed ja transidentiteedid muutnud nähtavamaks, siis ajalugu näitab, et seksuaal- ja soovähemusse kuuluvad inimesed on alati olemas olnud. Külma sõja ajal pidid nad enda identiteeti avalikkuse eest varjama, aga samasuguse režiimiga Nõukogude Eestis ei saanud ka oma eestlust vabalt väljendada, mis põhjustas samamoodi õnnetust nii indiviidi kui ka ühiskonna tasandil. Kas äärmuskonservatiivide soov on siis sellist ebavõrdsuse õnnetust tagasi tuua?” küsis Kuusik.

Inimese seksuaalsus on Kuusiku sõnul nüansirohkem kui Ehala arvamus, justkui saaks heteroseksuaalsest inimesest ühiskonna survel homoseksuaalne. “Seksuaalne orientatsioon võib olla sünnipärane, aga seksuaalne identiteet vajab välja kujunemiseks toetavat keskkonda. On tõsi, et kui ühiskond seksuaalvähemusi represseerib, siis neid inimesi on vähem, kes oma heteroseksuaalsusest erinevat seksuaalset identiteeti avalikult tunnistada soovivad,” sõnas ta.

“Represseeriv ühiskond aga ei muuda kedagi heteroseksuaalsemaks, vaid tekitab varjamisega seotud pingeid nii indiviiditasandil kui ühiskondlikul tasandil juurde. Keeldude, käskude ja süüdistamise ühiskond ei paku tingimusi, kus üldse mõeldagi nii pikaaegsetele otsustele nagu laste saamine,” lisas ta.

Kõige olulisem rahvastikupoliitika ülesanne on Kuusiku sõnul keskenduda olemasolevatele inimestele väärika ja turvalise elu ning võrdsete võimaluste pakkumisele, selle asemel, et naisi sünnitama suunata. Iibe kontekstile mõeldes on ka olulisemaid teemasid ja küsimusi. Näiteks, kas inimesi üldse väärtustatakse ja hoitakse? Kas laste kasvatamiseks pakutakse tuge ja kas keskkond on peresõbralik, aidates ühitada enesearengut, karjääri ja pereelu? Kas naised peavad nagu Nõukogude ajal ikka arvestama sellega, et lapsi võib saada nii palju kui üksi üles jaksatakse kasvatada? Kuidas valmistatakse mehi ette isaduseks ja vastutuseks lastesõbraliku keskkonna loomisel? Mis on suurim vastutus laste saamisel ja kasvatamisel naistel?

Postimehe arvamustoimetuse juhataja professor Martin Ehala kirjutas hiljuti kaks artiklit feminismi ja sündimuse teemal, tuginedes kahele allikale FINSEX 2015 ja Pere Sihtkapitali tellitud Eesti Noorte Pereuuring 2020. Sotsioloog Iris Pettai sõnul ei saa ta uuringute tõlgendusega nõus olla.

Kokkuvõtvalt on Pettai hinnangul artiklite põhisõnumiks, et vaid traditsioonilises peremudelis(kus on isa ja ema) on võimalik laste sündimine ja kõik, mis ohustab traditsioonilist peremudelit ja traditsioonilist seksuaalkäitumist võib vähendada sündivust, on ohtlik tsivilisatsioonile tervikuna ning muidugi ka Eestile kui väikeriigile. Ohtlik on nii feminism kui homoseksualism, sest mõlemad võivad laste sündivust vähendada. Eestil on justkui viimane aeg oma noori päästa, tehes kõikvõimaliku, et nad ei läheks kaasa feminismi ideedega ega ka vabama seksuaalkäitumisega, millega väidetavalt kaasneb ka homoseksualism.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.