"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Pealinna podcast: õpetajad kardavad telekooli? (0)
29. aprill 2021

Kas õpetajate põuda ning kehva distantsõppe pärast tekkinud koolilaste mahajäämust aitaks leevendada telekool? Pealinna esimeses podcastis arutlevad selle üle blogi Meediavaht toimetaja Allan Alaküla, Pealinna meediajuht Maarja-Liis Arujärv ja toimetaja Aivar Jarne.

https://soundcloud.com/user-455973846/meediavaht/s-fghxhk6quUl

Alustuseks keskenduti vestlusringis riigieelarvele, sest RES (riigieelarve strateegia) kärpekäärid ähvardavad isegi laste huviharidust või päästjate palku. „Kus on ühiskonna ootus kärbete osas, sellist nõuet ei tule ju ka Euroopast? Näidake valijat, kes seda tahab,“ küsis Alaküla, kelle sõnul vajaks ühiskond raskele koroonaajal hoopis täiendavat rahalist toetust.

Arujärve sõnul näitavad uuringud, et distantsõpe on tekitanud vähemalt kolmandikul koolilastel õppematerjali omandamises mahajäämuse. „Koolide tase on väga ebaühtlane. Õpetajad annavad täie rauaga kodutöid ja hindavad täie rauaga isegi kui tunde on tehtud vähe või nende kvaliteet jätab soovida. Ministeerium kinnitab, et suure mahajäämusega koolide lapsi aidatakse, kuid juhised koolidele on sisuliselt soovituslikud.  Oodatakse, et lapsevanemad avaldaks koolile probleemide korral survet, kuid ministeerium ise hoiab pehmet joont ja räägib koolide autonoomiast. “

Alaküla nentis, et mitmes riigis on digiõppe vallas Eestist ette jõutud, kaasa arvatud teleõppe vallas, kus kogu õppeprogramm on sisuliselt kvaliteetsete teleprogrammide näol olemas.  „Kas õpetajad kardavad konkurentsi televisiooni ja veebiõppe näol või on see tingitud lihtsast mahajäämusest selles vallas? Miks siin pole poliitilist initsiatiivi üheltki parteilt ? “ küsis ta. 

Telekool aitaks saada kõigil lastel kvaliteeteset õpet hoolimata lapse oma kooli või õpetaja nõrgast tasemest. Jarne lisas, et digiõpe tekitab lisaks mahajäämusele ka kihistumist õpilaste, õpetajate ja koolide vahel. „Õpilaste kaugõppest tingitud hariduslik kihistumine käib juba riikide vahele.“

Lisaks puudutatakse saates põgusalt koroonapasside ja vaktsineerimise teemat ning seda, miks ei kosta poliitikas tasuta ühistranspordi kaitseks väga palju hääli, kuigi kriisiolukorras võiks seda hoopis laiendada.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.